Abur cubur yeme isteği nasıl bastırılır? Nasıl azaltılır?
Sağlık

Abur Cubur Yeme İsteği Nasıl Bastırılır? Nasıl Azaltılır?

03 Ağustos 2018 - 23:45:47

İşlenmiş hazır gıdalar halk arasında abur cubur olarak isimlendirilirken birçok kişi sürekli olarak bu besinlerden tüketmekte ve vücutlarında zararını rahatlıkla görmektedir.

Abur Cubur Nedir? Hangi Besinler Abur Cubur Sınıfında Yer Alır?

Genel anlamda üzerinde işlem görmüş ve doğal olmayan ürünlerin tamamı abur cubur olarak nitelendirilmektedir. İnsanlar, bu tabiri duyduklarında genel olarak marketlerden alınan bisküvi ve kraker sınıfındaki ürünleri anımsarlar. Ancak bunların yanında birçok ürün bu sınıfın içerisinde yer almaktadır. Genel olarak içecekler abur cubur tabirinin dışında tutulur. Ancak çok sayıda içecek bu sınıfta yer alır. Özellikle asitli içecekler ve enerji içecekleri son derece zararlıdır. Bunun yanında şekerlemeler, çikolatalı ucuz ürünler ve cipsler de bu kategorinin en çok tüketilen ürünleri arasında yer almaktadır.

Abur Cubur Yeme İsteği Nasıl Bastırılır?

Abur cubur kullanmaya başlayan kişiler, bunu bırakmakta büyük zorluk yaşarlar. Bu isteğin ortadan kalkması için atılabilecek çok sayıda adım bulunur. İlk olarak gün içerisinde öğün atlatılmaması ve bunun yanında ara öğünlere yer verilmesi gerekir. Kısa zaman aralıkları ile besin tüketen kişiler abur cubur ihtiyacı duymazlar. Buna ek olarak bol su tüketimi çok büyük önem taşımaktadır. Midenin bir kısmının su ile dolması da insanlarda bu isteği azaltan etmenlerden birisidir. Son olarak yemek yerken farklı aktiviteler yapmak da kişilerin abur cubura yönelmesine sebep olmaktadır. Sürekli olarak yemek yerken televizyon izleyen kişiler, aç olmadıkları dönemde televizyon izlerken bir şeyler yeme ihtiyacı duyacaklardır. Bu sebeple de yemek yerken sakin ve sessiz bir ortamda sevilen insanlarla yemek yenmesi gerekmektedir.

Abur Cubur Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Abur cubur tutkunu olan kişiler bunu birçok farklı belirti ile ortaya koymaktadır. Bu kişiler yemeklerini çok hızlı bir şekilde tüketirler. Bu tamamen abur cuburdan gelen bir özelliktir. Buna ek olarak yemeklerinde bolca tuz ve şeker kullanmaktadırlar. Ciltlerinde yağlanma problemleri sürekli olarak görülürken sivilce sorunları ile karşılaşma durumu da söz konusu olmaktadır.

Abur Cubur Nasıl Azaltılır? Zararları Nelerdir?

İlk olarak insanların abur cubur tüketimi kişilerin fazla kilo almasına sebep olmaktadır. Fiziki görünüşlerindeki bozulmalar kişileri psikolojik olarak da etkileyeceğinden bunun sonrasında birçok farklı sorun ortaya çıkabilmektedir. Buna ek olarak birçok abur cubur çeşidinin insanlar üzerinde kanser riskini arttırma durumu söz konusu olmaktadır. Bu sebeple de özellikle genetik yatkınlığı bulunan kişilerin kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Yükse tansiyon sorunu olan kişiler de abur cubur tüketmeleri durumunda tansiyonlarını dengelemekte zorluk yaşayacaklardır. Son olarak insanların sindirim sistemlerini son derece zorlayan bir etki ortaya çıkaracaktır. Sürekli olarak abur cubur tüketmeye başlayan ve bunu bırakmakta zorlanan kişilerin olabilecek en kısa sürede adımlar atması ve vücudu için çok zararlı olan bu durumdan kurtulması gerekmektedir.

Yorumlar
Özge Yaman 03 Ağustos 2018 - 23:55:47 Abur cubur yemek istemiyorum nasıl kurtulurum? Yüzümde sivilce çıkıyor ve devamlı olarak kilo alıyorum. Ama canım sürekli birşeyler yemek istiyor. Bu isteği nasıl bastırabilirim? Bunların yerine ne yiyebilirim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: