E120 nedir? E120 renklendirici katkı maddesinin zararları
Sağlık

E120 Nedir? E120 Renklendirici Katkı Maddesinin Zararları

04 Haziran 2018 - 09:21:49

Koyu kırmızı rengi olan, kaktüs içinde yaşayan ve ışığa karşı dayanıklı renklendiriciye karmin diğer ismi ile E120 denir.

E120 Nedir, Ne Demek?

Bilinçli bir şekilde gıda tüketmek insan ömrünü arttıran bir davranıştır. Bunun yanı sıra bilinçli besin tüketmenin diğer bir faydası da vücudun hastalık çeşitlerinden korunmasıdır. İnsanların besin bilincini öğrenmeleri için yapılan bilimsel araştırmaların takip edilmesi gerekir. Bilinçlenmesi gereken konular içinde yer alan karmin ismindeki renklendirici ile ilgili çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Dactylopius coccus costa ve Coccus cacti ismindeki dişi böceklerin yumurtalarından alınan doğal renklendiricidir.

Karmin Ne İşe Yarar?

E120 ile ilgili çoğu bilgi yanlış anlaşılmaktadır. Renklendiricinin elde edilme şekli ile ilgili insanların çoğu net bir fikre sahip değildir. Bu konuda net bir bilgiye sahip olmak için yapılan bilimsel araştırmaların okunması tavsiye edilir. Meksika ve Güney Amerika'da cochineal adındaki böcek çeşidi ksatüs üzerinde yaşamakta ve diğer canlılardan korunmak için kırmızı renkte bir madde salgılamaktadır. Salgılanan karminik asit böceklerden elde edilerek kullanılır.

Karminin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Birçok uzman madde ile ilgili araştırmalar yapmaktadır. Araştırma sonuçlarına göre işlenmiş gıdalar aracılığı ile beş yüz gram böcek tüketildiğinin tespit edildiği gözlemlenebilir. Market rafında madde içeriğinin bulunduğu birçok ürün satışa sunulmaktadır. Bu madde hakkında eski dönemlerde ve teknolojinin var olduğu günümüz şartlarında araştırma yapılmıştır. Karminin insan vücudunu riske atabileceği ifade edilmektedir. Bu maddeye benzeyen çeşitli maddeler gıda sektöründe kullanılmaktadır. Maddenin vücuda zararının olup olmadığı ile ilgili ciddi bir bilgi bulunmamaktadır. Madde hakkındaki bilgiler yeterli olmadığı için karminin kullanımı Türkiye'de serbesttir. Bazı insanlar bahsedilen maddeye duyarlı olabilir, bu durumlarda ise alerjik reaksiyonlar meydana gelmektedir. Fakat zararlarıyla ilgili net bilgiler bulunmamaktadır.

E120 Katkı Maddesi Helal Midir?

Madde ile ilgili merak edilen diğer önemli konu ise İslami açıdan helal olup olmadığıdır. Renklendirme özelliği olan pigment böcekten elde edildiği için kullanımı İslami anlamda mekruh olarak kabul edilmekte fakat helal olup olmadığı ile ilgili net bir bilgi bulunmamaktadır. Kişi gıda ürünün içerisinde maddenin varlığını anlamak için üründeki içindekiler yazan kısmı dikkatle inceleyebilir. Bu kısımda E120 veya karmin var ise maddenin varlığı anlaşılabilir.

E120 Kullanım Alanları ve Faydaları Nelerdir?

Karminle ilgili yapılan keşif on beşinci yüzyıla dayanmaktadır. Eski dönemlerden bu yana maddenin kozmetik, tekstil alanlarında kullanıldığı söylenebilir. Makyaj malzemesi, ruj ve doğal renklendirici ürünlerinin içinde sıklıkla kullanılır. Maddenin gıda sektöründe tercih edilmesinin nedeni ise sıcaklık değişiminin olduğu durumlarda etkilenmemesi veya ışıktan bozulmamasıdır. Rengini her daim koruyan bu doğal renklendirici et ürünleri, domates salçası, sosu, sakız, şekerleme, dondurma türleri, çilekli meyveli kahveler, meyveli süt, yoğurtlarda kullanılmaktadır. Karmin yani kod ismi ile E120 hakkında detaylı bilgilere ulaşmak için eski dönemden beri yapılan bilimsel araştırmaların okunması ve incelenmesi tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Gamze Saner 04 Haziran 2018 - 09:31:49 E120 katkı maddesi olan ürünler nelerdir? Bu katkı maddesi zararlı mı? Bu renklendiricilerin kullanılması insan sağlığı açısından ne kadar riskli acaba? E120 böceği olarak bir şey duymuştum. Bu tam olarak nedir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: