Diyet yapıyorum ama zayıflayamıyorum ne yapmalıyım?
Diyet

Diyet Yapıyorum Ama Zayıflayamıyorum Ne Yapmalıyım?

27 Nisan 2018 - 00:05:12

Bazı kişilerin düzenli olarak diyet yapmalarına rağmen çeşitli nedenlerden dolayı kilo verememe problemidir.

Diyet Yapıyorum Kilo Veremiyorum

Diyet yapılmasına rağmen kilo verememenin birçok farklı nedeni olabilir. Bu sorunun çözüme kavuşması için öncelikle sorunun nedenini bulmak gerekir. Nedenlerden biri ara ya da ana öğünün atlanmasıdır. Çoğu insan öğün atlamanın bir avantaj olduğunu düşünse de aslıda bu durum tam tersi kilo verilememesine neden olur. Öğün atlanması ile kan şekeri düşmektedir. Bu durum ise tatlı yeme isteğine yol açar ve kişi bir anda acıkır. Uzun süre yemeyip bir anda yemek metabolizmanın yavaşlamasına nede olan bir durumdur. Az ve sık yemek ise metabolizmayı hızlandırır. Metabolizmanın hızlanması tüketilen besinlerin harcanacağı anlamına gelir.

Kilo Vermek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Yaşam tarzını değiştirmemek kilo vermeyi engeller. Hedeflenen kiloya ulaşabilmek için hayat tarzının değiştirilmesi gerekebilir. Kişi kilo verme sürecine net bir karar vererek başlarsa ve bu kararı istikrarlı bir şekilde devam ettirirse sonuç başarılı olur. Yaşam şeklinin değiştirilmesi düzenli uyumak, sağlıklı beslenme ince bir bedene sahip olmak anlamındadır. Kısa zamanda kilo vermek isteyenlerin çoğu başarısız bir sonuçla karşılaşır. Bu yüzden kilo vermek için sağlıklı ve yeterli düzeyde beslenilmesi en önemli kuraldır.

Kilo Veremiyorum Ne Yapmalıyım?

Gün içinde tüketilen besinlerin farkında olunması gerekir. Farkında olmadan bir şey yemek fazla kalori alımına yol açarak motivasyonu düşürebilir. Kilo vermek isteyen ve bu karardan emin olan insanlar diyet sürecinde günlük tutabilirler. Günlük gün içinde tüketilen besinlerin ne olduğunu, ne kadar su içildiğini, tatlı kaçamağı yapılıp yapılmadığını göstererek kişinin farkında olmasını sağlar. Çikolata, gazlı içecek, hamur işi gibi gıdaların tüketilmemesi zayıflama sürecinde önem teşkil eder. Diyet süreci bir nevi yaşam tarzını değiştirmek olduğu için bu gibi detaylara dikkat etmek gerekir. Eskiden tüketilen ve sağlıksız olan gıdaların tamamı geride bırakılabilir. Verilen bu kararlar tamamen sağlıklı yaşamaya ve kilo vermeye odaklıdır. Kişi çok daraldığı zamanlarda haftada bir kez kendisine ödül verebilir.

Diyet Yapıyorum Ama Zayıflayamıyorum Ne Yapmalıyım?

Egzersiz yapılmaması, hareket edilmemesi diyet ve spor sürecinde yanlış olan tutumlardır. Gün içinde alınan kaloriden fazlasının harcanması gerekir. Alınan kalori harcanmadığı zaman kilo verilmediği gibi kilo almak kaçınılmaz hale gelir. Egzersiz yapmanın en büyük faydası metabolizmayı hızlandırmasıdır. Metabolizmanın yavaş olması diyet sürecine herhangi bir katkı sağlamaz. Halbuki hareket etmek, kırk dakika tempolu bir şekilde yürümek hem metabolizmayı hem de yağ yakımını hızlandırmaktadır. Spor yapmak yerine bisiklet kullanılabilir, dans edilebilir, hareketli herhangi bir aktivite yapılabilir. Her gün tartıya çıkmak doğru bir sonuç vermez. Aksine kişi kilo veremediğini gördüğü zaman motivesi düşer ve stresten yiyebilir. Bunun yanı sıra pes etmek de beklenen bir davranıştır. Bu yüzden diyet yapıyorum ama zayıflayamıyorum diyen kişilerin bu tür detaylara özen göstermeleri gerekmektedir.

Yorumlar
İnci sezen 27 Nisan 2018 - 08:58:06 Zayıflamak için diyete başladım ama 2 kilo aldım. Bunun nedeni nedir? Normal bir durum mu? Zayıflamak isterken kilo almak neden olur? Diyeti kendim buldum herhangi bir uzmandan yardım almadım. Acaba bana uygun değil mi? Diyetteyken neden kilo alınır?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: