Sağlık

Kuşburnu Marmelatı Fiyatı, Faydaları ve Yapmanın Kolay Yolu

12 Kasım 2018 - 13:40:34
Kuşburnu marmelatı fiyatı, faydaları ve yapmanın kolay yolu

Kuşburnu marmelatı; demir, kalsiyum, A, B, C, E vitaminleri ve selenyum gibi mineralleri barındıran kuşburnu meyvesiyle yapılan bir reçel çeşididir. Meyve, yabani gül (köpekgülü) olarak da bilinmektedir.

Kuşburnu Marmelatı Nasıl Yapılır? Fiyatı Nedir?

Marmelat için; 2 su bardağı kuşburnu, 2-3 damla limon suyu, 1 su bardağı kuru üzüm, 4 su bardağı su gereklidir. Yabani gül meyveleri güzelce yıkanarak sap kısımları iyice temizlenerek tencereye kuru üzüm, kuşburnu ve su boşaltılır. Üzüm ve kuşburnu iyice yumuşayana kadar kaynatılır. Şayet su yetersiz gelirse tencereye su eklenir. Tencerenin dibinde biraz su kalıncaya kadar kaynamaya bırakılır ve ardından malzemeler süzgece konularak elle iyice ezilir. Yabani gülün dikenlerinin batmaması için eldiven yardımıyla ovmak gerekir. Meyveleri iyice ezdikten sonra limon suyunu da ekleyerek kısık ateşte koyulaşana kadar karıştırmaya devam edelim. 5 dakika kadar piştikten sonra ocaktan alalım. Marmelatı evde yapmanın en kolay yolu budur. Evde yapmayıp hazır olarak satın almak isteyenler için marmelat fiyatları kavanozun büyüklüğüne göre değişmektedir. 20 liraya satılan marmelatlar olduğu gibi yöresine göre içeriğindeki malzemeler değiştikçe 70 liraya kadar fiyatları artış gösterebilmektedir. Her bütçeye uygun olarak satılan marmelatlar bulunmaktadır.

Kuşburnu Marmelatının Faydaları Nelerdir?

Marmelatın sağlıklı olması için yapılışı esnasında şeker kullanılmaması oldukça önemlidir. Şekersiz hazırlanan marmelat, diğerlerine göre çok daha sağlıklıdır.

  • Şeker hastalığı olanlar için idealdir. Kan şekerini düşürdüğü için şeker değerini dengede tutar.
  • Vücuttaki yorgunluğu ve halsizliği giderir.
  • Vücutta selülit oluşumuna engel olur.
  • İdrar sökücü özelliğe sahiptir.
  • Böbrek rahatsızlıklarına iyi gelir.
  • İçerisinde bulunan C vitamini sayesinde bağışıklığı güçlendirip hastalıklardan korur.
  • Romatizma ağrıları ve eklem kireçlenmesi gibi hastalıkların önlenmesini sağlar.
  • Enfeksiyon ve soğuk algınlıklarına karşı vücudun direncini artırır.

Kuşburnu Bitkisi Neye İyi Gelir?

Yabani gül (köpekgülü) ismiyle de bilinen bitki, gövdesi ve dalları dikenli olan bir ağacın mahsulüdür. Bitki yaklaşık olarak 3 metreye kadar uzar. Güzel kokulu beyaz çiçekleri vardır ve meyveleri sonbahar mevsiminde olgunlaşır. Ülkemizde orman açıklarında, yol kenarlarında ya da kırsal kesimlerde kendiliğinden yetişir. Yabani gül meyvesi karoten, pektin, meyve asitleri, C vitamini ve yağ yönünden oldukça zengin bir meyvedir. Bu meyveler taze ya da kurutulmuş olarak tüketilir. Onun haricinde reçeli, ezmesi, kompostosu, şerbeti, pekmezi yapılarak da tüketilir. Yabani gül meyvesinin çayı da oldukça sağlıklıdır. Genellikle çayıyla tanınan bu bitki güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Kış soğuklarında soğuk algınlığı başta olmak üzere pek çok hastalıkların önüne geçerek vücut direncini artırır. Düzenli olarak tüketildiğinde iştahın açılmasına da yardımcı olur.

Marmelatın Kalori Değeri Nedir?

İçerisinde fosfor, yüksek miktarda A ve C vitamini, kalsiyum, magnezyum minerallerini içeren bu marmelatı, şekersiz yapıldığı takdirde diyabet hastalarını ve kilo kontrolü yapanlar da kullanabilir. Kuşburnu marmelatı 1 yemek kaşığı tüketildiğinde 36 kcal değere sahiptir.

Yorumlar
Havva Aslaner 12 Kasım 2018 - 13:50:34 Kuşburnu marmelatının yapılışı biraz zahmetli bence. Önceden köyde toplayıp yapardık. Hem ağaçlardan toplaması zor çünkü dikenli hem de onu marmelat haline getirmek zor. Ama tadı bence gerçekten çok güzel oluyor.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: