Sağlık

Şalgam Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir? Kalorisi Ne Kadar?

15 Haziran 2018 - 02:01:33
şalgam suyu nedir? Faydaları nelerdir? Kalorisi ne kadar?

Lif bakımından oldukça zengin olan şalgam suyu, şalgam sebzesinden elde edilmektedir.

Şalgam Suyu Nedir? Ne İşe Yarar?

Tam bir sağlık deposu olan bu şalgam suyu çeşitli hastalıkların tedavisinde tercih edilebilmektedir. Demir, potasyum, fosfor, kalsiyum, folik asit, A, B ve C vitaminleri bakımından çok zengin bir sebze olan şalgamın suyu da aynı etkiyi gösterebilmektedir. Sebzedeki lifler sayesinde sindirim sisteminin dostu olarak bilinmektedir. Şalgam suyunun vücuda olan etkisinden dolayı sıkça tercih edilmesi insan sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Sağlıklı ve zinde bir vücuda sahip olmak için şalgam suyunun tüketilmesine dikkat edilmelidir.

Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?

  • Genel olarak yemeklerin yanında tercih edilen içeceklerden biri olan şalgamın gün içerisinde sağlık amaçlı tüketilmesi de gerekmektedir. Kişinin günlük hayatta şalgam suyunu düzenli olarak tüketmesi vücut sağlığını olumlu yönde etkilemektedir.
  • Şalgam suyunun iştah açısı özelliği sayesinde yemek sırasında çok fazla yemek yemeye sebep olabilir. Fakat bunun yanı sıra kilo vermek isteyenler için de son derece faydalı bir içecektir. Şalgam suyunun vücuttaki ödemi atma özelliği kilo verme hızının da artmasını sağlar.
  • Şalgam suyunun akşam yatmadan önce içilmesi stresi azaltarak huzurlu bir uyku çekilmesini sağlar. Sakinleştirici etkisi ile vücuttaki tüm kasları rahatlatmaktadır. Böbrek taşı gibi durumlarda sabah akşam düzenli içilmesi böbrekteki taşların dökülmesine yardımcı olur.

Şalgam Suyu Neye İyi Gelir?

Şalgam suyu oldukça tuzlu bir içecektir. Bu nedenle tansiyon hastalarının tüketmemesi tavsiye edilir. Bunun dışında şalgam suyunun sağlık açısından tüketilmesi birçok hastalığın iyileşmesi için kullanılabilir. Ayrıca şalgam suyunun tuzlu olmaması için hazır şalgam suları yerine evde şalgamın haşlanarak tüketilmesi de aynı etkiyi sağlayacaktır. Kalp ve damar sağlığının korunması için de şalgam suyu içilebilmektedir. Ayrıca göz sağlığında gözlerin korunması için tercih edilebilir. Akciğer dostu olan şalgamın bronşit gibi akciğer hastalıklarında kullanılması hastalıkların tedavisinde yardımcı olacaktır. Boğazların iltihaplanmasında da kullanılabilmektedir.

Şalgam Suyunun Kalorisi Ne Kadar?

Gün içerisinde vücuda alınan kalori hesaplamaları kilo veriminin takibi açısından oldukça önemlidir. Şalgam suyunda düşük kalorili olması diyet yapanlar için ekstra bir içecek olacaktır. Sadece 1 bardak şalgam suyunun kalorisi 28 kalori olduğundan diyet yapanların şekerli içecekler yerine şalgam suyunu içmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle soğuk çay gibi içeceklerin şeker oranı yükse olduğundan vücuda yüklü miktarda şeker alınabilmektedir. Bunun yerine şalgam suyunun tercih edilmesi kalorinin daha az vücuda alınmasını sağlayabilir. Şalgam suyu düşük kalorisi ve lezzetli tadı ile yemeklerden sonra ya da önce tüketilmelidir. Yemek sırasında tüketilmesi iştahı açarak daha fazla yemek yemeye sebep olabilir. Bu nedenle genel olarak yemek öncesi ya da sonrası tüketilmelidir. Az kalorisinden dolayı sağlıklı içecekler arasında yer almaktadır. Düzenli içildiğinde vücut sağlığı açısından oldukça faydalı olan bir içecektir.

Yorumlar
KAder Boğa 15 Haziran 2018 - 02:11:33 Şalgam suyu kaç kaloridir? Şuan diyetteyim ve canım çok çekiyor. İçsem diyetimi bozar mı? Yararları oldukça fazla olduğu için her sene Adana'dan getirtiyorum. İçindekiler doğal şeyler fakat kilo yapar mı emin değilim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: