Sağlık

Migren Nedir? Nasıl Geçer? Tedavisi Nasıl Yapılır?

06 Ekim 2018 - 21:43:53
Migren tedavisi nasıl yapılır?

Migren hastalığı genellikle her yaş grubunda görülebilecek bir hastalık olmasına rağmen orta yaşlı bireylerde daha fazla meydana gelen baş ağrıları olarak bilinmektedir.

Migren Nedir, Ne Demek?

Migren kısaca tanımlamak gerekirse, aşırı şiddetli gelen bir baş ağrısı ve şiddetli bir şekilde gelen mide bulantısından oluşuyor. Mide bulantısı ve baş ağrısı birleşince insanı yıkan ve halsiz düşüren, canının hiçbir şey yapmasına olanak sağlamayan bir hal alıyor. Ne yazık ki migren hastalığı son dönemlerde daha fazla karşımıza çıkıyor ve özellikle de orta yaşlı kadınlarda her zaman daha sık görülmeye devam ediyor.

Migrenden Kurtulma Yolları Nelerdir?

Migrenden kurtulmak için pek çok yöntem deneniyor. Bu yöntemlerden en eskisi ve en çok tercih edileni ise hacamat yaptırmaktır. Migren doğal yollarla tedavi edilemediği sürece daha da ileri aşamalara geçerse, artık hacamata başvurulmalı ve vücutta bulunan tüm pis kan doğal yolla dışarıya atılmalıdır. Alanında uzman bir kişi tarafından yapılarak sizleri bu dertten kurtaracak olan hacamatla bir an önce tanışmanız gerekiyor. Mini bardaklar ve bir takım ilaçlar kullanılarak yapılan hacamat sonucunda migren tedavinizi olmuş olacaksınız.

Migren Ağrısı Nasıl Geçer?

Şiddetli baş ağrısına ne yazık ki ağrı kesici ilaçlar destek olmuyor. Mide bulantısına da, mide bulantısı hapları ya da şurupları iyi gelmiyor. Özellikle de stresten ötürü kalıcı bir hale gelmiş olan migren tedavisi doğal yöntemlerle yapıldığında daha etkili oluyor. Aynı zamanda hacamat yaptıracak kadar şiddetli bir migreniniz yoksa, hafif bir migrene sahipseniz, hafif doğal yöntemler de işe yarayabilir. Öncelikle elbette stres altında kalmamaya özen göstermelisiniz. Her zaman bu mümkün olmasa da, sık sık kendinizi motive edici etkinlikler yapmalı ve sık sık yürüyüşe çıkmalısınız.

Migrene Ne İyi Gelir?
  • Migreninizin tutacağını anladığınız zaman derhal açık havada çok sıcak olmayan, gölgelik yerlerde yürüyüşe çıkabilirsiniz.
  • Ağrı başladığı zaman eğer şiddetlenmeye başlıyorsa, hiçbir ilaç ya da gıda alımı yapmamalısınız. Aksi takdirde mideniz daha da fazla bulanacaktır.
  • Migreniniz tutmaya başladığı zaman oldukça karanlık ve hiç ses ya da ışığın bulunmadığı bir mekanda uykuya dalmalısınız.
  • Derin, sessiz ve ışıksız bir ortamda dalacağınız derin uyku sonucunda ağrılarınızın geçmiş olduğunu fark edeceksiniz.
Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren tedavisi yüzyıllardır aranıyor olmasına rağmen henüz net ve kesin bir tedavi yöntemine ulaşılamamıştır. Bu nedenle doğal yöntemler, uyku, yürüyüş gibi hafif tedavi yöntemlerini deneyerek migreninizi kendiniz tedavi edebilirsiniz. Ancak bu yöntemler işe yaramıyor ve migrenim her geçen gün daha da şiddetli bir hale geliyor diyorsanız da, mutlaka hacamat yaptıran yerlere uğramalı ve uzmanı tarafından hacamat yaptırmalısınız. Sırtınızdan, başınızdan ve gerekli olan farklı yerlerden alınan pis kan sonucunda migren tedavisi zamanla gerçekleşmiş olacaktır. Ayrıca migen tedavisi için olmasa bile, yılda bir kez uygulamayı yaptırarak pek çok hastalıktan kendinizi koruyabilirsiniz.

Yorumlar
Ümit Ekinci 08 Ekim 2018 - 09:37:31 Bende 5 yıldır migren hastalığı var ve tuttuğu zaman gerçekten çok zor bir süreç oluyor benim için. Bazı tedavi yöntemlerini uyguladım biraz etkili oluyor. Stres ve sinire dayalı olduğu için tekrar tekrar oluşabiliyor. Kesin bir tedavi yöntemi var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: