Yaşam 07 Ekim 2021 - 09:50:48

Çaydanlık Temizleme Yöntemleri

Çaydanlık Temizleme Yöntemleri

Hemen hemen her kadın gün boyu kullandığı çaydanlıklarının temiz ve parlak olmasını ister. Çaydanlık temizlemenin pek çok yöntemi bulunmaktadır.

Çaydanlık Nasıl Temizlenir? Nasıl Parlatılır?

Bazı kadınlar kahvaltıları için ve günlük kullanımları için ayrı, akşam oturmaları ya da beş çayları için ayrı özelliklere sahip olan çaydanlıkları kullanmayı tercih ederler. Ara sıra kullanılan çaydanlıklarda lekeler, su lekeleri, kireçlenme ya da tabakalar oluşmaz. Ancak sık sık kullanılan ve hatta günlük olarak kullanılan çaydanlıklarda temizlenmesine rağmen zamanla sulardan ötürü kireç kalıntıları ve su lekeleri meydana geliyor. Bunları temizlemek ve çaydanlıkların parlak bir görünüme kavuşmasını sağlamak ise tam bir işkence gibi görünebilir. Ancak çaydanlıklarınızı tamamen parlak gösterecek ve kullanırken de parlaklığından hiçbir şey kaybetmemesini sağlayacak olan bazı doğal çaydanlık temizleme yolları mevcuttur. Bu yolları uygulamaya başladığınız zaman son derece memnun kalacak ve artık çaydanlıklarınızı ilk günkünden daha temiz, lekesiz ve parlak bir şekilde kullanmaya devam edebileceksiniz.

Çaydanlık Temizleme Yöntemleri Nelerdir?

Çaydanlıklarınızda kendinizi ayna gibi görebilecek ve her zaman bu doğal yöntemlerle çaydanlıklarınızı da temizlemeye devam edebileceksiniz. Her alanda sayılamayacak kadar çok faydası olan ve her alan etki eden limon ve karbonat, çaydanlık temizliğinde de büyük bir rol oynuyor. Çaydanlıkların zamanla kireç kalıntılarına sahip olması ve kararması en fazla şikayet edilen durumlardan birisidir. Bu kararmalardan ve kireç kalıntılarından kurtulmak içi artık çaydanlıklarınızı dakikalarca ovmanıza ve kollarınızı yormanıza gerek kalmıyor. Çaydanlıkları temizlerken tercih etmeniz gereken ürünler limon, karbonat, sirke, limon tuzu, yumurta kabuğu ve patates kabuğu olarak yer alıyor.

Çaydanlık Temizlemek İçin Doğal Yöntemler

  • Limon, karbonat, sirke, limon tuzu, yumurta kabuğu ve patates kabuğu kullanarak çaydanlıklarınızın kirinden, pasından, küfünden, lekelerinden ve kirecinden kurtulabilirsiniz.
  • Çaydanlıklarınızı bu ürünlerle temizledikten sonra bol miktarda su ile yıkamanız gerekiyor.
  • Kireçlerden kalıcı bir şekilde kurtulmak ve uzun süre görmek istemediğinizde bu ürünleri bir gün boyunca çaydanlıkta bekletmeniz yeterli oluyor.
  • 15 dakikalık bekleme sonucunda da çaydanlıklarınızı eskisinden çok daha pırıl pırıl bir hale geliyor.
Çaydanlık Temizliği Nasıl Yapılır?

Eğer çaydanlıklarınızı parlatmak için sirke kullanmak istiyorsanız, göz kararı miktarda sirkeyi çaydanlık içerisine koymalı ve yaklaşık 20 dakika kadar kaynatmalısınız. Çaydanlık dibinde biriken kireç kalıntılarının nasıl yüzeye çıktığını ve çaydanlıklarınızın parlamış olduğunu göreceksiniz. Sirkenin yanı sıra, temizlik için limon tuzunu tercih edecekseniz, tıpkı sirke gibi limon tuzunu çaydanlıklar içerisinde koyarak 15 ya da 20 dakika boyunca kaynatmanız yeterli olacaktır. Eğer her iki yöntemi de tercih etmeyerek daha farklı bir yöntem arıyorsanız, yumurta kabuğu ve patates kabuğunu tercih edebilirsiniz. Bir miktar yumurta kabuğu ve patates kabuğunu çaydanlık içerisine atarak yine belli bir süre kaynatmanız gerekiyor. Kararan kısımları parlatmak ve eski haline döndürmek içinse kullanmanız gereken yöntem sirke ve karbonat karışımıdır. İkisini karışım haline getirerek bir gün boyunca akşamdan çaydanlık içinde bekletebilirsiniz.

  • çaydanlık temizleme
  • çaydanlık temizleme yöntemleri
  • çaydanlık nasıl temizlenir
Yorumlar
Menekşe Süzen Çaydanlık temizlemenin bazı püf noktaları var. Bunları uyguladığınızda çok güzel sonuçlar alabiliyorsunuz. Limon karbonat yöntemini yıllardır kullanıyorum ve hep etkili sonuçlar aldım. Deterjan gibi şeylerden ziyade bu tarz yöntemler bence daha etkili. cevapla
yorum yaz
Hangi Meyve Hangi Mevsimde Yetişir? Meyveler Ne Zaman Yenir?