Sağlık 07 Ekim 2021 - 18:41:07

Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm Önerileri

Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözüm Önerileri

Özellikle yaz dönemlerinin en büyük problemlerinden bir tanesi terlemedir. Bu sıcaklarda terlememenin mümkün olmadığı gibi bir de bazı nedenlerden ötürü aşırı terleme problemleriyle karşılaşırız.

Aşırı Terleme Nasıl Geçer?

Hem kendimizi hem de etrafımızdaki insanları rahatsız edecek bu durum için önlem alınması gerekmektedir. Elbette ki bunun da çözüm yolları vardır. Ama her durumda olduğu gibi bu durumda da bitkisel ve doğal yollardan çözüm yollarını bulmak gerekmektedir.

Aşırı Terleme Nasıl Önlenir?

Normal şartlarda terleme vücut sıcaklığını dengeleyen yardımcı olan doğal bir olaydır. Çoğu zaman yaptığımız aktivitelerden, sıcaklıktan veya diğer doğal sebeplerden terleyebiliriz. Fakat bu durum normal zamanlarda bile oluyorsa aşırı terleme olarak adlandırılır. Bu durumda da önlemini almak gerekmektedir. Bazen bazı rahatsızlıklardan ötürü bu durumla karşılaşabilirsiniz. Bu durumlarda da konunun uzmanlarına başvurmanız gerekmektedir. Örneğin, stres, obezite, düzensiz beslenme, kan dolaşımı yetersizliği gibi durumlar ve diyabet, ateş, kalp rahatsızlıkları, lösemi, menopoz gibi hastalıklar aşırı terlemeye sebep olabilmektedir. Bu rahatsızlıklardan kurtulma yolları da mevcuttur.

Aşırı Terlemeye Bitkisel Çözümler

Normal yaşantınızda da kolaylıkla evinizde uygulayabileceğiniz doğal yollar şunlardır:

  • Elma Sirkesi
  • Kabartma Tozu
  • Adaçayı
  • Siyah Çay
  • Güvercin ağacı
  • Beyaz Sandal Ağacı
  • Domates Suyu
  • Limon
Aşırı Terleme Nasıl Durdurulur?

Aşırı terleme durumlarından doğal yöntemleri uygulayarak kurtulabilirsiniz. İlk olarak elma sirkesi vücudunuzu temizledikten sonra aşırı terleyen bölgelere uygulanabilir. Ertesi gün temizlendikten sonra da pudra sürebilirsiniz. Ya da bir diğer yöntem de elma sirkesiyle bal karışımı yaparak bunu içebilirsiniz. Kabartma tozu ikinci yöntemdir. 1 çay kaşığı kabartma tozunu belli bir miktar su ile karıştırarak ve bu karışıma 3-4 damla uçucu yağ ekleyerek terleyen bölgelerinize ya da koltuk altlarınıza sürebilirsiniz. 15-20 dakika sonra da o bölgeleri temizleyiniz. Bu yöntemi 1 hafta boyunca uygulayın. Bir diğeri ise ada çayıdır. 2 bardak suya 1 çay kaşığı kurutulmuş adaçayını ekleyin ve kaynatın. Sonrasında suyunu vücudunuza sürün. Bu yöntemi de birkaç gün boyunca günde en az 3 kez uygulayın. Aynı yöntemi siyah çay için de uygulayabilirsiniz.

Aşırı Terleme Nasıl Tedavi Edilir?

Aşırı terleme için doğal bir çözüm yolu güvercin ağacıdır. Bu ürünün ise jelini kullanabilirsiniz. Beyaz sandal ağacının da tozu ile gül suyunu macun haline getirin, içerisine limon suyu ekleyin ve terleyen bölgelerinize bu karışımı uygulayın. Domates suyunu da sürmek yerine için. Bir hafta boyunca her gün 1 fincan domates suyunu içebilirsiniz. Limon terleme için kullanılan yıllardır süregelen en etkili yöntemdir. Limon suyunu direk sürebileceğiniz gibi kabartma tozu ile karıştırarak karışımı sürebilirsiniz. 15-20 dakika sonra da bu karışımı yıkayın. Bu doğal yolları ilk olarak deneyebilirsiniz. Etkisini kesinlikle göreceksiniz. Fakat aynı zamanda stresten, fast food yiyeceklerden uzak durmalısınız. Günlük duş almalısınız ve aynı zamanda da bol su tüketmelisiniz. Aşırı kiloluysanız kilolarınızdan en kısa zamanda kurtulmaya çalışmalısınız. Hiçbirinin etki etmemesi durumunda da bir doktora başvurmalısınız.

  • aşırı terleme nasıl geçer
  • aşırı terlemeye bitkisel çözümler
Yorumlar
Berfin Güleç Aşırı terlemenin sebebi vücut fonksiyonlarına bağlı olarak değişebiliyor. Ben bunun tedavisini oldum. Yaz kış sürekli terliyordum ve bu beni gerçekten rahatsız ediyordu. Tedavi sonrasında gayet iyiyim şuan. Halsizlik gibi problemler de meydana geliyordu. cevapla
yorum yaz
Kısa Zamanda Kilo Vermek İstiyorum, Ne Yapmalıyım?