Sağlık 08 Ekim 2021 - 06:57:40

Arpa Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Arpa Suyu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Arpa, içeriğinde bulunan kalsiyum, demir, b vitamini, selenyum, magnezyum, protein, lif ve amino asit içermektedir.

Arpa Suyu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Yapacağınız yemeklerde bir miktar arpayı veya arpa suyunu ekleyerek çeşitli faydalarını görebilmeniz mümkündür. Arpa suyunu kullanırken ev yapımı olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. İçerdiği besin değerleri sayesinde tükettiğiniz arpa suyu, bağışıklık sistemini güçlendirir. Tüketen kişilerde nezle, soğuk algınlığı gibi hastalıkların ve günlük yorgunluğun giderilmesinde kullanılmaktadır.

Arpa Suyu Nasıl Hazırlanır?

  • Arpaları çeşme suyunda yıkayıp 4-5 saat bekletin
  • Belirttiğiniz arpaları bir süzek yardımıyla suyunu süzerek beş bardak kadar yeni su ekleyin.
  • Ortalama iki saat kadar arpalar tam pişinceye kadar kaynatın.
  • Kaynattığınız arpa suyunun tamamen soğumasını bekleyiniz.
  • Ardından bir süzek yardımıyla tekrar süzerek arpaların tencere dibinde kalmasını sağlayın.
  • Süzdüğünüz arpa suyunu gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz.

Arpa Suyunun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Arpa Suyunun yararları oldukça fazladır. Sadece tüketildiğinde dikkat edilmesi gereken bir kaç öneri bulunmaktadır. İdrar sökücü özelliği bulunduğundan dolayı günde 6 bardaktan fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Ayrıca içeriğinde bulunan glüten özü sayesinde glutene alerjisi olan kişilerin tüketmemesi gerekmektedir. Arpa suyu midede çözülmez bir lif içeriğine sahip bir içecektir. İnsan vücudundaki kanın kolesterol seviyesini düzenlemektedir. Kolesterolü düzenleyerek kalp krizi riskini en aza indirmektedir. Kalpte oluşan damar sertleşmesi rahatsızlığını her gün düzenli olarak içeceğiniz Arpa suyu engelleyecektir. Yüksek tansiyon hastalığına da iyi gelen arpa suyu kalp dostu bir içecektir.

Arpu Suyu Kilo Verdirir mi?

Yeterli miktarda kullanacağınız arpa suyu kilo vermenizi destekleyici bir üründür. İçeriğindeki yüksek lif sayesinde arpa suyu tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Arpa suyu yaptığınız diyeti destekleyici etkiye sahiptir. Sindirim sisteminizi düzenleyerek yağ yakmayı hızlandırır. Kilo vermek için günde 2 bardak içilmesi önerilmektedir. Arpa suyu içerek bagırsak4 sisteminin sağlıklı çalışmasını sağladığından dolayı sindirimi destekleyici özelliktedir. Sindirim sisteminizi düzenleyerek ishal türü hastalıklar için çözüm niteliğindedir. Ayrıca arpa suyu içerek ölümcül tehlikesi olan kalın bağırsak kanseri hastalığının önüne geçebilmeniz mümkündür.

Arpa Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir?

Arpa suyu içen kişilerin vücutlarındaki toksin oranının en aza indiği bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır. Arpa suyu içerek ciltte oluşabilecek sivilce oluşumunun önüne geçebilir ayrıca gözeneklerin açılmasını sağlayarak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz. Arpa suyu yaşlanmayı geciktirir ve olduğundan daha genç görünmenizi sağlayacaktır. Haftalık olarak da arpa suyunu yüzünüze bir pamuk yardımıyla uygulamanız cimrinizi olduğundan daha parlak göstererek derinlemesine cilt temizliği sağlamaktadır.

Hamilelikte Arpa Suyu Kullanılır mı?

İçerdiği bırak onlar sayesinde hamile bayanların arpa suyu tüketmeleri yararlı olacaktır. Sindirim sistemini düzenleyerek kabızlığı gideren bu içecek, kadınların mide bulantılarının önüne geçmektedir. Hamilelik sırasında kadınlar oluşabilecek mantar enfeksiyonlarını engellemektedir. Ayrıca arpa suyu tüketmek emziren annelerin sütünü arttıracağından dolayı içilmesi önerilmektedir.

  • arpa suyu
  • arpa suyu nedir
  • arpa suyunun faydaları
  • arpa suyu nasıl kullanılır
Yorumlar
İrem Çiçek Arpa suyu diyeti yaparak zayıflayanlar yan etkiye maruz kalabiliyor diye biliyorum. Yani bu şekilde zayıflamak istiyorsanız yine normal bir şekilde beslenmeye devam etmelisiniz. Ben hiç denemedim ama denemeyi düşünüyorum bu diyeti. cevapla
yorum yaz
Yeme İsteğini Azaltan Yiyecekler, İçecekler, Bitki Çayları