Sağlık 08 Ekim 2021 - 18:52:21

D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

D Vitamini Eksikliği Belirtileri ve Tedavisi

D vitamini eksikliğinin başlıca sebebi gıdalarda yeterince bulunmamasıdır. Güneş ışığında günde ortalama 10-15 dakika durmak bile normalde D vitamini ihtiyacının karşılanmasında yeterlidir.

D Vitamini Ne İşe Yarar?

D vitaminin vücudumuzdaki en önemli görevi besinler vasıtasıyla vücudumuza aldığımız fosfor ve kalsiyumun işlenmesine yardımcı olmasıdır. Kalsiyum ve fosfor da kemiklerin sağlıklı kalabilmesi için çok önemli minerallerdir. Eksikliği sonucunda da doğal olarak uzun dönemde ciddi sağlık sorunları doğurabilmektedir. Güneşsiz bir bölgede yaşama sonucunda ve D vitamini üretme kapasitesi azalan ilerlemiş yaştaki kişilerde ve de besinler yoluyla alınan yağların sindirilmesini engelleyici sindirim problemleri olanlar, koyu ten rengine sahip kimseler epilepsi (sara) ilaçları kullanan kimseler başta olmak üzere buna benzer ilaç kullanma zorunluluğu olanlar D vitamini eksikliği yaşayabilmektedirler.

D Vitamini Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

  • Kasların zayıflaması
  • Kemik ağrıları
  • Başta terleme

Kas krampları, halsizlik, kilo alımı, yüksek tansiyon, mesane hastalıkları, isal ve kabızlık sorunları da erken dönemdeki D vitamini eksikliğinde önemli rol oynamaktadır.

D Vitamini Eksikliği Nelere Yol Açar?

Eksikik belirtilerden en önemlisi olan kemik ağrıları, daha çok özellikle de kış aylarında güneşten faydalanılamadığı için daha sık görülür. Eklem ağrıları gibi olsa da aslında bütün vücutta hissedilmesi ile bu rahatsızlıklardan ayrılır. Buna ayrıyeten halsizlik te eşlik eder. D vitamininin uzun süreli etkilerinde ise çocuklarda raşitizm denen hastalık baş gösterebilmektedir. Yetişkinlerde ise osteomalazi denen hastalık başlar. Soğuk algınlığının nedenleri arasında da D vitamini eksikliği özellikle çocuklarda sık görülür. Şimdiye kadar ki yapılan araştırmalar sonucunda çocuklarda görülen üst solunum yolu enfeksiyonlarının da D vitamini eksikliğinden kaynaklandığı ortaya çıkmıştır. Bağışıklık sisteminde kilit rol oynayan D vitamini birçok hastalığın ortaya çıkmasında da etkin rol oynamaktadır. Hastalıkları önleme açısından bağışıklık sisteminin güçlü kalmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla bunda güneş ışınlarının en az olduğu kış aylarında D vitamininden yeterince yararlanamamanın etkisi büyüktür.

D Vitamini Eksikliği Tedavisi Nasıl Yapılır?

D vitaminin rolü kalsiyumun vücuttaki seviyesini kontrol altında tutması ve bağırsaklardan emilerek kana karışmasını sağlaması ve bu sayede de kemik oluşumuna katkı sağlamasıdır. Bundan dolayı da D vitamini en çok kemikler üzerinde fayda sağlayan bir vitamindir. D vitamininden faydalanmak için her gün bir miktar güneş görmemizde fayda vardır. Tüm vücudumuz olmasa bile bir kısmını güneşle temas ettirmemiz bile fayda sağlayacaktır. Çünkü güneş ışınları deriyle temas haline geçince D vitamini vücudumuzda açığa çıkmaktadır. Diğer D vitaminin bulunduğu gıdalar ise; D vitamini yağda çözülen bir vitamin olduğu için gıdalarda D3 ve D2 halinde bulunur. Kolekalsiferol ise en sık karşımıza çıkan D vitaminidir ve hayvansal gıdalarda bulunur. Diğer ergokalaiferol ise D2 vitamini olup bu da nadir olarak bitkilerde bulunmaktadır. Diğer D vitamini bulunan gıdalar ise; somon balığı, ton balığı, sardalye, hamsi, yumurta, süt, ayran, kefir, peynir ve yoğurt olarak sayılabilir.

  • d vitamini eksikliği
  • d vitamini eksikliğinin belirtileri
  • d vitamini eksikliği tedavisi
Yorumlar
Nihal Albayrak Saç dökülmesi d vitamini eksikliğinden kaynaklanan bir durum mu diye merak ediyorum. Son 1 aydır saçlarım dökülüyor. Daha önce böyle bir yazı okumuştum oradan aklımda kalmış. O yüzden merak ediyorum. cevapla
yorum yaz
Ayakta Su İçmenin Zararları ve Bilimsel Açıklaması Nedir?