Depresyon belirtileri nedir? Nasıl tedavi edilir?
Sağlık

Depresyon Belirtileri Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

09 Ekim 2018 - 09:53:08

Herkesin başına ömür boyu üzücü, stresli ve hüzün verici olaylar gelebilir. Bu olaylar bazen haddini aşabilir ve zamanla insanları depresyona sokacak kadar abartı bir durum gelebilir.

Depresyon Nedir? Nasıl Olur?

Ancak şu bir gerçektir ki, hayatında üzücü olay olmayan ya da her hangi bir duruma hüzünlenmeyen hiç kimse yoktur. Giderek gücünü kaybeden, üzüntülü olaylar karşısında daha fazla dayanamayan ve yıkılmaya başlayan herkesin sonu hüsranla biter ve depresyon hali başlar. Depresyon, halsizlik, baş dönmeleri, mide bulantıları gibi fiziksel olarak da kendini gösterebilir. Ancak bir insan depresyona girdiği zaman daha ruhsal ve daha farklı fiziksel sorunlarla başa çıkmak zorunda kalır. Kişi bu durumların farkına olmasa da, çevresi tarafından fak edilecek kadar yoğun yaşamaya başlar. Depresyon belirtileri içerisinde, uykusuzluk, normalden daha az ya da daha fazla uyuma, enerji kaybı, hiçbir şeye konsantre olamama, beyinde yetersizlik ve detayları hatırlamada güçlük çekme gibi hafıza belirtileri yer alıyor.

Depresyonun Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Depresyon kişide kendini sürekli suçlu hissetme, değersiz hissetme, çevrene verdiğin değeri azaltma, insanlardan uzaklaşma, becerili olarak yaptığın şeylerde artık beceriksiz hissetme ve yapamama, sürekli huzursuz olma ve huzur vermeme, dalgınlık, agresif olma, yavaş yavaş hayattan kopma ve intihar düşünceleri gibi belirtiler yaratır. Depresyona giren kişiler aynı zamanda sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık yapan maddeleri de kullanmaya daha meyilli olurlar. İştah da artma ya da azalma da depresyon belirtileri olarak var sayılır.

Depresyon Başlangıcı Nasıl Olur?

  • Depresyona giren kişiler, hiçbir şeyin yerinde gitmediği hissine kapılırlar.
  • Sürekli ölüm akıllarında yer alır ve hayatın yaşamaya değmeyeceğini göz önünde bulundururlar.
  • Normalde keyif alarak yaptıkları hiçbir işten artık keyif almamaya başlarlar ve hobilerinden de uzaklaşırlar.
  • Depresyondan ötürü, bir şey hakkında karar verirken zorlanırlar ve çok arafta kalırlar.
  • Normal duygu ve düşünceler karşısında dahi çok agresif olabilir ve yanlış tepkiler verebilirler.
Depresyon Nasıl Tedavi Edilir? Kurtulma Yolları Nelerdir?

Depresyon hali tamamen psikolojik olan ve stresten, sinirden ve üzüntüden meydana gelen bir durum olsa da, fiziki ve ruhsal sonuçlar doğururlar. Depresyondan kurtulmak için öncelikle tabi ki depresyona sokacak kişilerden, olaylardan ve durumlardan uzak durmak gerekiyor. Aksi takdirde depresyondan kaçınmak mümkün olmayacaktır. Depresyon belirtileri baş gösterdiği zaman telaş ve paniğe kapılmamak gerekiyor. Hobilerden uzaklaşmamak, bol bol yatıştırıcı kitaplar okumak ve sakin kalmaya çalışmak gerekiyor. Depresyon belirtilerinden kurtulmak için beslenmenize özen göstermeniz gerekir. İlaçlardan uzak durmak ve tamamen doğal yöntemlere başvurmak da etkili olacaktır. Her depresyon türü farklıdır ve kişiden kişiye de değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle sizleri depresyona itecek olan kişilerden, olaylardan uzak durmanız her zaman sizin yararınıza olacaktır. Hayatı dolu dolu ve rengarenk yaşamaktan hiçbir zaman vazgeçmeyin.

Yorumlar
Mihriban Meşe 09 Ekim 2018 - 10:03:08 Evden çıkmak istememek ve kendini çirkin hissetmek depresyon belirtisi mi yoksa özgüven eksikliği mi onu öğrenmek istiyorum. Kızım 18 yaşında ve son zamanlarda çok çekimse davranıyor. Onu anlamaya çalışıyorum.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: