Sağlık 24 Ocak 2021 - 18:40:01

Kereviz Ispanak Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı? Kullananlar ve Yorumlar

Kereviz Ispanak Kürü Nedir? Nasıl Yapılır? Zararları Var mı? Kullananlar ve Yorumlar

Kereviz ıspanak kürü; demir eksikliğinin giderilmesine yardımcı olan, anemiye karşı destekleyici içeriğe sahip olan doğal bir karışımdır. Kansızlık problemi yaşayan kişiler bu kürün tarifi hakkında bilgi alarak doğal bir çözüm meydana getirebilirler.

Kereviz Ispanak Kürü Nedir?

Demir eksikliğine bağlı kansızlığın giderilmesine yardımcı olan kereviz ıspanak kürü, vitamin ve mineral açısından zengin doğal bir karışımdır. Kereviz tek başına da kansızlık için faydalı ve etkili olan bir besindir. Fakat bu etkisini artırmak için onun işlevselliğini artıran bir besine ihtiyacı vardır. Ispanak kerevizin kan yapıcı işlevinin artmasını sağlayan en etkili besindir.

Kansızlık ve demir eksiliği kürü olarak tanımlayabileceğimiz bu doğal karışım, C vitamini içeren meyveler ya da içecekler ile desteklenmelidir. Bağırsaklarda demir emiliminin sağlanması için C vitaminine ihtiyaç vardır. Örneğin; sigara içmek vücutta C vitaminin azalmasına neden olur. Bu durum demirin bağırsaklarda emilememesine ve sonuç olarak kansızlık oluşmasına sebebiyet vermektedir.

Kansızlık için ideal ve doğal bir çözüm olarak tanımlayabileceğimiz kereviz ıspanak kürü kemoterapi tedavisi gören hastalarda meydana gelen kansızlık sorunlarının giderilmesi için de tercih edilmektedir. Vücuttaki hemoglobin sayısının yükselmesine yardımcı olarak herhangi bir yan etki sağlamadan faydalı sonuçlar meydana getirmektedir.

Kereviz Ispanak Kürü Nasıl Yapılır? Tarifi Nedir?

Günlük hayatta kolay bir şekilde tüketebileceğiniz ve evinizde basit bir yöntem ile hazırlayabileceğiniz kereviz ıspanak kürü için gerekli olan malzemeler, 250 gram ıspanak ve 200 gram kadar kabuğu soyulmuş kerevizdir. Kürü hazırlamak için öncelikle 1 litre suyu kaynatınız. Kaynayan suyun içerisine, 200 gram miktarındaki ince ince dilimlenmiş kerevizleri atınız. Ağzını kapatıp yaklaşık olarak 10 dakika boyunca demlenmesini sağlayınız. Bu süre sonrasında içerisinde ıspanakları atınız ve ağzı kapalı olarak 5 dakika daha haşlamaya devam ediniz. Bu işlem sonrasında altını kapatarak soğumaya bırakınız. Soğuduktan sonra suyunu süzünüz. Temiz bir şişeye suyu koyarak gün içerisinde tüketiniz.

Doğal içerikli kan yapan yiyecekler arasında yer alana kereviz ıspanak kürünü sabah aç karnına ya da kahvaltıdan 1 saat sonra tüketebilirsiniz. Aynı şekilde akşam aç karnına ya da yemek yedikten 1 saat sonra tüketebilirsiniz. 15 gün boyunca sabah ve akşam düzenli içecek şekilde devam ediniz. 15 gün sonra 10 gün ara veriniz. Daha sonra tekrar 15 gün aynı şekilde tüketim sağlanır. Bu şekilde 30 günlük süreyi tamamlayınız.

Kereviz Ispanak Kürünün Zararları Var mı?

Kansızlığın giderilmesini sağlayan kereviz ıspanak kürünün bir yan etkisi yoktur. Fakat bazı kişilerde alerjik semptomların meydana gelmesine sebep olabilir. Eğer ki ıspanak ya da kerevize karşı alerjiniz varsa, bununla birlikte kronik bir rahatsızlık söz konusu ise kürü tüketmeyiniz. Tüketim öncesinde de mutlaka doktorunuza danışınız. Günde sabah ve akşam olmak üzere 2 defa içilmesi tavsiye edilmektedir. Bunun haricinde aşırı tüketim sağlamayınız. Bu sindirim problemlerinin görülmesine neden olabilir. Ispanak kereviz kürü hamilelikte zararlı mı diye çok fazla sorulmaktadır. Bu konuda en doğru cevap doktorunuz tarafından verilmektedir. Bu nedenle danışarak kullanım sağlayınız.

Kürün taze olması için mevsiminde ıspanak ve kereviz alıp dondurucuya koyabilirsiniz. Ayrıca hazırlamış olduğunuz kürden kalan suyu da dolapta saklayarak sonrasında tekrar tüketebilirsiniz. 15 gün-15 gün uygulayacağınız için yeterli oranda malzeme tedariki sağlamayı unutmayınız.

Ispanak Kereviz Kürü Kullananlar ve Yorumlar

Uzman isimler tarafından tavsiye edilen kereviz ıspanak kürü yorumlarında baktığımızda birçok kişinin bu kürü uygulayarak kansızlık problemlerini giderdiği belirtilmiştir. Bu kürü kullanırken çikolata ve aşırı tatlı tüketiminden uzak durulmalıdır. Ayrıca gün içerisinde 1 bardaktan fazla çay ve kahve içmemeye özen gösteriniz. Bununla birlikte C vitamini bakımından zengin olan besinleri tüketiniz. C vitaminini azaltan alışkanlıklardan uzak durunuz.

  • kereviz ıspanak kürü
  • kereviz ıspanak kürü nedir
  • kansızlık ve demir eksikliği kürü
  • kereviz ıspanak kürü kemoterapi
  • kereviz ıspanak kürü nasıl yapılır
  • kereviz ıspanak kürünün zararları
  • ıspanak kereviz kürü hamilelikte zararlı mı
  • ıspanak kereviz kürü kullananlar
  • kereviz ıspanak kürü yorumları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Bademcik İltihabına Ne İyi Gelir? Kaç Günde Geçer? Belirtileri Nelerdir?