Sağlık

Nakkare Nedir? Nasıl Çalınır? Tarihçesi ve Fiyatları

10 Haziran 2021 - 08:50:06
Nakkare Nedir? Nasıl Çalınır? Tarihçesi ve Fiyatları

Nakkare; bakır ve deriden yapılmış iki küçük davul olarak tanımlanan ve İslam kültürü için oldukça önemli olan bir çalgıdır. Mehterhanede bulunan ve iki değnek ile vurularak çalınan bir davul türü olarak betimlenen nakkare ne demek öğrenmek, tarihçesi ve fiyatları hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Nakkare Nedir, Ne Demek?

Derviş geleneğinde önemli bir müzik aleti olan nakkare, yarım küre şeklinde davulların üzerine deri gerilmesi ile elde edilen, zahme ya da tokmak ismi verilen ahşap çubuklar ile çalınan bir çalgı olarak tanımlanmaktadır. İslam kültürüne ait olan bu müzik aleti, daha sonra Batı Avrupa'ya da yayılmıştır. Osmanlı döneminde dergahlarda sıklıkla kullanılan nakkare, bele kuşakla bağlanarak çalınmaktadır. Mehter takımı tarafından çalınan vurmalı bir alet olarak tanımlanan nakkare, aynı zaman kudüm ismi ile de bilinmektedir. Eski zamanlarda Mevlevi müziğinin dört temel çalgısından biridir. Genel olarak davullardan biri büyük biri küçüktür. Bunun nedeni farklı tınıların yakalanmasını sağlamaktır. Yükseklik ölçüsü 16 cm olan kudüm müzik aleti, dibe doğru daralmaktadır. Büyük olanın ağzına iki tane, küçük olanın ağzına 1 milim kalınlığında deri gerilmektedir. Bu çalgıların devrilip sallanmasını önlemek için simit olarak bilinen içi pamuk doldurulmuş bir çift meşin halka üstüne oturtulurlar.

Nakkare Müzik Aleti Nasıl Çalınır?

Davul şeklinde olan nakkare müzik aleti, tokmak ya da zahme ismi verilen ahşap çubuklarla çalınmaktadır. Bu davullar kase olarak da tanımlanmaktadır. Derinliği çapının yarısı kadar olan bu çalgı, daha derin de olabilir. Nakkreyi çalan kişiye "nakkārezen" veya "nakkāreî" denmektedir. Eski zamanlarda nakkārezenler zurnazenlerin yanına bağdaş kurarak bu çalgıyı çalmaktaydı. Eğer ki at üzerindeyseler nakkareyi eyelerinin önünde çalarlar. Yaya halinde yürüyorlarsa bellerine bir kuşak yardımı ile çalmaktadır. Bununla birlikte yürüyüş halindeyse sol pozu üstüne yerleştirilerek çalınana daha küçük boyutları da yapılmaktadır. Bunlardan sol eldeki ince çubukla zayıf şekilde, diğerine ise sağ eldeki daha kalın çubuk ile vurulur.

Nakkare Çalgısı Tarihçesi Nedir?

İslam kültüründe çok önemli bir yere sahip olan nakkare çalgısı Araplar aracılığı ile Endülüs'e ve buradan da Batı Avrupa'ya geçmiştir. İspanyolca, Fransızca, İtalya gibi dillerde de nakkare kullanılmaktadır. Ülkemizde koltuk davulu olarak da bilinen bir çalgı türüdür. Eski zamanlarda tarikat toplantılarında ve Mesnevi musikisinde önemli bir yere sahip olan nakkare Mesnevi dergahlarında kudüm ismini almıştır. Evliya Çelebi'nin Seyahatname'sinde dini törenlerde çalınan salar arasında bu çalgıdan sık sık bahsedilmiştir. XVII. yüzyıl ortalarında Ali Çelebi, Sadık Çelebi ve Üsküdarlı Salih Çelebi gibi nakkarezenler yetişmiştir. Aynı çalgı bu dönemlerde farklı isimlerler de bilinmektedir.

Nakkare Fiyatı Ne Kadar?

Günümüzde de çalınan nakkare davul oldukça uygun fiyatlar ile satılmaktadır. İnternet üzerinden ya da müzik aleti satan dükkanlarda bulabilirsiniz. Nakkare hakkında kısaca bilgi vermiş olduğumuz bu yazımızın içerisinde aynı zaman mehter için önemli olduğunu da değinmiş bulunmaktayız.

Yorumlar
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: