Spor yaparak kilo verme programı ve diyeti nedir?
Zayıflama

Spor Yaparak Kilo Verme Programı ve Diyeti Nedir?

30 Aralık 2017 - 09:12:39

Spor yaparak kilo verme programı ve diyeti insan yaşamında kasların çalışması için yapılması gereken aktivitelerden biridir.

aronya çayı

Zayıflamak İçin Spor Yapmak

İnsanın ideal kiloda olması tüm sağlık sorunlarının oluşmasına engel olmaktadır. Boy ve kilo oranı ideal ölçüde olan kişilerde kiloya bağlı hastalıkların meydana gelmediği görülmektedir. Özellikle kişinin yaşam kalitesini düşüren bazı hastalıklar kilodan dolayı ortaya çıkabilmektedir. Zayıflamak için spor yapmaya başlayan kişilerin kısa süre içerisinde vücudunun şekil aldığı görülmektedir. Spor yapmak vücuttaki kasları uyararak yağ hücrelerinin hızlı bir şekilde parçalanmasını sağlar. Böylece yağ hücrelerinin yerini kas dokuları besleyerek vücutta sıkılaşma oluşur.

Spor Yaparak Zayıflama Programı

  • Zayıflamak isteyen birinin diyet ile beraber spor yapması kısa sürede kilo vermesine yardımcı olacaktır. Vücudun sürekli hareket halinde olması kasların hızlı çalışmasına destek sağlar. Spor yapan kişilerin kas dokularının beslenmesi için protein kaynaklı beslenmesi gerekir. Protein yırtılan kasların çok çabuk dolmasını sağlayarak kaslarda güçlenme sağlar. Bu sayede vücudun yağ hücrelerinin yerini protein ile beslenmiş olan kaslar kilo vermeyi kolaylaştırır.
  • Spor insan yaşamında olması gereken ve bu aşamada vücudun daha dinç olmasında etki sağlayan faktörlerden biridir. Her yaş grubunda yapılabilecek spor vücudun yapısına göre belirlenebilmektedir. Sporun diyet ile beraber yapılması kilo vermede kişiyi oldukça motive etmektedir.

Spor Yaparak Zayıflama Diyeti

Spor yapan birçok kişi beslenmesinde protein bakımından zengin olan gıdaları tercih etmektedir. Bu gıdalar genel olarak süt ve süt ürünleri, et ve et ürünleri, deniz mahsulleri ve sakatatlardan oluşmaktadır. Sporcu diyetlerinde genel olarak proteinin yer alması spor esnasında çalışan kasların protein ile beraber daha güçlü hale gelmesinden kaynaklanmaktadır. Protein kas dokunun en önemli besin kaynağıdır. Spor ile zayıflamak isteyenler protein miktarını günlük yakılan enerji miktarına oranlı bir şekilde yapmalıdır. Kilo verirken aynı zamanda vücudun şekil alması yapılan spora ve tüketilen proteine bağlıdır. Sürekli protein kaynaklı beslenmek kişinin böbreklerinde sorun yaratabilir. Bu yüzden protein tüketilirken en çok dikkat edilmesi gereken husus ise vücuda alınan sıvı miktarıdır. Bunun yanı sıra kabızlık meydana geleceğinden kişinin günlük su tüketim miktarını en üst seviyede yapması kolay kilo vermesine yardımcı olacaktır.

Spor Yaparak Zayıflanır mı?

Spor ile zayıflama kişinin daha dinç ve sağlıklı olmasına yardım eder. Özellikle kadınlarda kilo alıp vermeye bağlı sarkmaların meydana gelmesi ancak spor ile önlenebilmektedir. Erkeklerde kas dokusu biraz daha fazla olduğu için kilo verimi daha hızlı bir şekilde olabilmektedir. Spor yaparak kilo verme programı ve diyeti ile beslenme şeklinin de düzenlenmesi gerekir. Sağlıklı beslenerek kilo verilirken ayrıca verilen kiloları tekrar almamak için düzenli olarak spor yapılması ideal kilonun korunmasında yardımcı olur. Kilo korumasında da beslenmeye dikkat edilmesi ileriki yaşlarda kilo alımını durduracaktır. Böylece kişi özellikle yaşlılık döneminde çeşitli hastalıklara yakalanma riskini de en aza indirmiş olur.

aronya çayı

Yorumlar
Mihriban Kemaloğlu 30 Aralık 2017 - 09:22:39 Spor yaparak zayıflamak için nelere dikkat etmek gerekiyor? Nasıl beslenmem gerekiyor? Spora başladım yaklaşık 2 haftadır ama kilomda henüz bir değişiklik yok. Sağlıklı bir şekilde zayıflamak için ne yapmam gerekiyor?cevapla
Yaren Ahmetoğlu 15 Ekim 2018 - 16:39:03 Spor yaparak zayıfladığınız zaman vücudunuzda sarkma gibi durumlar meydana gelmiyor. Ben geçen sene diyet ve spor yaparak 15 kilo verdim. Şuan fazlalığım yok ve gayet sağlıklıyım. Sağlıklı beslenmek ve spor yapmak oldukça önemli bir konu.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı