Yaşam 07 Ocak 2021 - 17:40:07

Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yapmalı?

Kuru cildin nemlenmesi için, doğru bir şekilde bakım yapılması ve bunun yanında cildin parlak ve yumuşak bir hale gelmesi için bazı doğal yöntemlerin uygulanması gerekmektedir.

Cildi Nemlendirmek Neden Önemli? Ne İşe Yarar?

Cildimizin vücudumun en önemli parçasıdır. Cildin nem dengesini kaybetmesi kuruması ve buna bağlı olarak bazı rahatsızlıkların oluşmasına, yaşlanmaya, cildin sağlıksız ve cansız gözükmesine neden olur. Neme doymamış bir ciltte çatlaklar ve birtakım cilt problemleri meydana gelir. Cildin pürüzsüz ve sağlıklı gözükmesi için nem ihtiyacının karşılanması gerekmektedir. Cildi nemlendirmek sadece kuru ciltler için değil aynı zamanda karma, yağlı cilt tipleri için de gereklidir. Çünkü cildin nemlenmesi ile yağlı olması arasında fark vardır. Cildin nemlenmesi su kaybının oluşmaması anlamına gelir. Bu da hücrelerin yıpranmasını ve yaşlanmasını önler.

Cildin genç kalması için neme ihtiyacı vardır. Cildiniz gerekli nem deposuna sahip olduğunda pullanma, dökülme gibi sorunların oluşmasını önlemektedir. Cildin canlı, sağlıklı ve doğal görünmesini sağlayan nemlendiriciler kuru ciltlerde suyun deride kalmasını, yağlı ve karma ciltlerde ise sebum üretiminin azalmasını sağlamaktadır. Aşırı yağlı ciltlerde siyah nokta ve akne gibi cilt problemleri meydana gelmektedir. Cildin nemli olması tüm bunları da önlemeye destek olmaktadır.

Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yemeli?

Tüketilen bazı doğal yiyecekler sayesinde cildin nemlenmesini sağlayabilirsiniz. Doğadaki bazı yiyecekler tamamen sudan oluşmaktadır. Bu nedenle cildin nemlenmesi için faydalıdır. Doğal bir şekilde cildin nemlenmesine yardımcı olan yiyeceklerden biri salatalıktır. Salatalığın yaklaşık olarak %65'i sudur. İçerisinde lif, potasyum ve C vitamini bulunmaktadır. Papaya, cildin parlaklık ve nem kazanması için faydalı olan bir başka besindir. Sindirim sisteminin düzenli çalışması sağlayan bu besinin içerisinde yüksek miktarda A vitamini vardır. Karpuz, hem cildin nemlenmesi hem de metabolizmanın düzenli çalışması için gerekli olan bir yiyecek türüdür. C vitamini açısından zengin olan karpuz %92 oranında su barındırmaktadır. Yaklaşık olarak %94'ü sudan oluşan domates güçlü bir antioksidandır ve içerisinde A, C vitaminleri, potasyum ve fosfor bulunmaktadır. Cildin nem dengesini sağlayarak daha sağlıklı gözükmesini sağlamaktadır.

Elma, yeşil yapraklı sebzeler, kivi, portakal suyu, hindistan cevizi ve greyfurt gibi diğer meyve sebzeler de içerilerinde bulunan vitamin özleri ve su oranı sayesinde cildin nemlenmesine yardımcı olarak kısa süre içerisinde nemlenmesine yardımcı olmaktadır.

Cildi Nemlendirmek İçin Doğal Maske ve Yağlar

Cildimizin sağlıklı ve canlı gözükmesi için bazı doğal yöntemlerin uygulanması faydalı olabilmektedir. Cildi nemlendirmek için tavsiye edilen bitkisel yağlar, hindistan cevizi yağı, zeytinyağı, bebek yağı, kastor yağı, jojoba yağı, susam yağıdır. Bu yağlardan herhangi birini yüzünüze masaj yaparak sürerseniz cildinizin nemlenmesine ve nem dengesi kurmasına yardımcı olmuş olursunuz. Bu yağlar cildin yatışmasına ve vitamin almasına destek olur.

En iyi cilt nemlendiricilerinden biri baldır. İçeriğinde bok miktarda antioksidan barındıran bu besin cildin en alt tabasına kadar inerek nemlenmeyi yoğun bir şekilde sağlamaktadır. Cildin sağlıklı bir şekilde nemlenmesi için tavsiye edilen bir başka yöntem aloe vera uygulamasıdır. E ve A vitaminleri açısından zengin olan bu jeli sürerek 10 dakika bekleyip ardından cildinizi temizleyebilirsiniz. Süt, avokado, karite yağı, mango yağı, kakao yağı, salatalık suyu ve bal mumum cildin nemlenmesine destek olan diğer yöntemler olarak nitelendirilmektedir.

Kuru Cilt Nasıl Nemlendirilir?

Gün içerisinde evde uygulayacağınız basit yöntemler ile cildin nemlenmesine katkı sağlayabilirsiniz. Beslenme detaylarının yanı sıra aynı zamanda cilt tipinize uygu bir nemlendirici krem kullanmayı da eksik etmeyiniz.

  • cildi nemlendirmek için
  • cildin nemlenmesi
  • cildi nemlendirmek neden önemli
  • kuru cildin nemlenmesi
  • cildi nemlendirmek için ne yemeli
  • cildi nemlendirmek için doğal maske
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Spike Protein Nedir, Ne Demek? Antikor Kaç Olmalı? Zararları Var mı?