Sağlık

Şeker Pancarının Faydaları, Zararları ve Özellikleri

16 Aralık 2018 - 21:21:47
Şeker pancarının faydaları, zararları ve özellikleri

Şeker üretimi için ülkemizde bolca yetiştirilen şeker pancarı. Vücut için son derece faydalı bir ürün olarak gösterilmektedir.

Şeker Pancarı Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de şeker tüketimi oldukça yüksek seviyededir. Türk mutfağında tatlı kültürü son derece gelişmiş olduğundan ve tatlı yaparken sürekli olarak şeker kullanıldığından çok yüksek bir talep olmaktadır. Bu aşamada şekerin üretilebilmesi için şeker pancarına ihtiyaç duyulur. Ülkemizin İç Anadolu Bölgesi ağırlıklı olmak üzere farklı bölgelerinde şeker pancarı üretimi gerçekleştirilmektedir. Bitkiler aleminde ıspanakgiller familyasında bulunan bu ürün, toprağın içerisinde yetişir ve yumru gövdeli bir bitkidir. Genel olarak gövde kısmı insanlar tarafından kullanılmazken hayvanlara besin olarak sunulmaktadır. Yalnızca birkaç farklı yörede gövdesinden yemek yapılmaktadır.

Şeker Pancarının Faydaları Nelerdir?

Şeker pancarının insan vücudu için faydalarından ilki olarak sindirim sistemi üzerindeki olumlu etkileri gösterilmektedir. Şeker pancarı, sindirim sisteminin çok daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlarken insanların yedikleri gıdaları çok daha kaliteli bir biçimde öğüterek vücuttan atmasında etkilidir. Bunun yanı sıra kansızlık problemi yaşayan kişiler için de kullanılabilecek olan doğal ürünler arasında yer alır. Özellikle kadınlarda kansızlık problemi yaygın olduğundan kadınlar tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Sinir hücreleri üzerinde de olumlu etkileri bulunan bu pancar türünün insanları sakinleştirme etkileri olduğu bilinmektedir.

Şeker Pancarının Zararları Nelerdir?

Şeker pancarı ya da şekerin tüketimi insanlarda birçok farklı zarara sebep olmaktadır. İlk olarak insanlarda hafızanın gerilemesine sebep olur. Özellikle ilerleyen yaşlarda kişiler hafıza yönünden çok büyük problemler yaşamaya başlayabilirler. Bunun yanı sıra ciltte kırışıklığın başlıca sebepleri arasında yer almaktadır. Vücuda alınan şeker, cildin daha erken dönemde kırışmaya başlamasına sebep olurken kişilerin olduklarından daha yaşlı gözükmesinde etkilidir. Fazla tüketildiğinde insanlarda kanser riskini arttırmaktadır. Son olarak vücudun savunma sistemini tek başına zayıflattığı için hastalıklara karşı dayanım göstermeyi çok daha zor bir hale getirmektedir. Tüm bu zararları yüksek kullanımda ortaya çıkar ve vücudu ciddi bir biçimde zorlayabilir.

Şeker Pancarı Nasıl Kullanılır?

Şeker pancarının vücut için faydalı yönlerini almak isteyen kişiler ürünü haşlayarak gıda şeklinde tüketebilmektedir. Buna ek olarak bazı yörelerde şeker pancarı pekmezi yapılır ve bu şekilde tüketimi de sağlanmaktadır. Şeker pancarını haşlayarak tüketmek isteyen kişilerin 1 saat kadar bu ürünü haşlaması gerekmektedir. Kabuklu bir biçimde düdüklü tencereye atılan ürün 60 dakika kadar haşlandıktan sonra tüketime hazır hale gelmektedir. Şeker pancarı pekmezi de ürünün 4 saatlik bir haşlama sonrasında ortaya çıkmaktadır. İçerisinde çeker bulunduğundan ekstra ürünler katılmasına gerek kalmadan kendisi doğal bir pekmez olarak ortaya çıkmaktadır. Ülkemizde yetiştiriciliği yapılan ve vücut için çok faydalı olan şeker pancarı haşlanarak ya da pekmezi yapılarak tüketildiğinde faydalarını kısa sürede gösterebilmektedir.

Yorumlar
Gülay Aytemiz 16 Aralık 2018 - 21:31:47 Şeker pancarı üretimi ve küspesi hakkında bilgi almak için birtakım yazılar okudum. Aslında bunun eski bir adı vardı ama aklıma çok gelmiyor. Vücuda faydalarını biliyorum. Zararları da varmış ama çok fazla bilmiyorum. Fiyatı önceden uygundu şuan ne kadar acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: