Sağlık

Menopoz Cinselliği Öldürür mü? Nasıl Etkiler?

15 Şubat 2019 - 09:50:07
Menopoz cinselliği öldürür mü? Nasıl etkiler?

Menopoz döneminde, fizyolojik ve psikolojik değişimlerden dolayı cinsel isteksizlik gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir.

Menopoz Cinselliği Öldürür mü?

Menopoz döneminde içerisinde hormon değişimleri oluşur. Ayrıca cinsel alanı destekleyen sinir yapısı ve damarda yavaşlama hali gerçekleşir. Dolayısı ile bu sürecin cinsel fonksiyonlarda değişeme neden olduğu söylenebilir. Orgazm sorunu, kuruluk, uyarılma güçlüğü ve isteksizlikler meydana gelebilir. Sıcak basması, kilo artışının olması, sinirli ruh hali, uyku problemi, terleme oluşur. Meydana gelen belirtiler aynı zamanda cinsel yaşamı negatif anlamda etkilemektedir. Bu dönemde en çok görülen şikayet cinsel isteksizliktir. Ortaya çıkan belirtilerin rahatlaması adına doktorla konuşma ve önerilen tedavi yöntemlerini uygulamak gerekir. Yoga ve meditasyon yapmak menopozdan kaynaklı ortaya çıkan problemlerin giderilmesi konusunda etkilidir. Bu sayede cinsel konsantrasyon artar.

Menopoz Cinselliği Nasıl Etkiler?

Menopoz döneminde sağlık problemlerinin olması hormon dengesizliğine yol açar. Ağrı oluşur ve cinsel alana giden kan akışı önlenir. Bütün bunlar isteksizliğin ortaya çıkma nedenidir. Orgazm sıkıntısının çözümlenebilmesi için öncelikle vücuttaki diğer rahatsızlıkların tedavi edilmesi gerekir. Menopoz döneminde kullanılan ilaçlar bazı yan etkilere yol açabilir. Bu durumda doktorunuzla görüşerek yan etkilerin ortadan kalkması için tedavi yöntemi isteyebilirsiniz. Ayrıca tüketilen besinlere de dikkat edilmesi gerekmektedir. Sebze ve meyve ağırlıklı beslenmelisiniz. Aşırı yağlı ve tuzlu beslenmek yerine sindirim sistemine iyi gelen besinleri tüketmek gerekmektedir.

Menopoz Döneminde Vücuttaki Değişimler

Menopoz döneminde hormonların değişmesine bağlı olarak vücutta birtakım değişiklikle meydana gelmektedir. Bu dönemde sigara içen kişilerin %70'i ter ve sıcak basması sorunu yaşar. Bu yüzden sigara bağımlılığından kurtulmak gerekir. Vajinayı çevreleme görevi olan pelvik kasları zayıflamaktadır. Hal böyle olunca hem uyarılma hem de orgazm gecikir. Ayrıca idrar kaçırma sorunu da ortaya çıkabilir. Pelvik kaslarını güçlendirme etkisi olan egzersizlerin yapılması bu aşamada faydalıdır. Kegel çalışması cinsel alana giden kan akışını arttırarak uyarılmayı sağlar. Metabolizma yavaşlar. Bu yüzden beslenme şekline normalden daha çok dikkat edilmelidir. Sağlıklı besinler tercih edilmeli ve kalori kontrolü yapılmalıdır. Her gün düzenli olarak kırk beş dakika gibi bir süre egzersiz yapılması önerilir. Hatta uzman ile çalışılması daha yararlıdır. Vücudunuz daha güzel ve fit olduğu zaman kendinizi sevmeniz ve eşinizin yanında daha özgüvenli hissetmeniz mümkün hale gelir.

Menopozda Cinsel İstek Artışı Nasıl Olur?

Menopozdan sonraki dönemde cinsel rutin için farklı yöntemler gerekebilmektedir. Mesela ön sevişme sürecinin daha uzun olması, yavaş dokunuşlar veya yavaş süren bir cinsellik süreci sekse daha rahat hazırlanmanızı sağlar. Yaşlandığınızı düşünmek, hissetmek cinsel anlamda motivasyonunuzu düşüren algılardır. Bu yüzden asla bu şekilde düşünmemek aksine motivasyonunuzu arttıracak düşüncelere odaklanılması gerekir. Menopoz cinselliği öldürür düşüncesi ile hareket etmeden cinsel yaşamınızı hareketlendirerek daha mutlu bir hayat sürdürülmesi mümkündür.

Yorumlar
Fatma Turan 15 Şubat 2019 - 10:00:07 Menopoz döneminde cinsellik bitiyor mu ne tür etkileri oluyor diye merak ediyorum. Adet düzensizliği yaşamaya başladım ve doktorum bunun menopoz kaynaklı olduğunu söyledi. Henüz 45 yaşındayım. Biraz tereddütlerim var o yüzden.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: