Mutluluk veren yiyecekler ve içecekler nelerdir?
Yaşam

Mutluluk Veren Yiyecekler ve İçecekler Nelerdir?

15 Şubat 2019 - 13:41:02

Mutluluk veren yiyecekler ve içecekler insanların hayatlarında yaşadığı stresi bir nebze de olsa azaltabilmek için tükettikleri besinlerdir.

Mutsuzluk Neden Olur? Neden Kaynaklanır?

Tek başına alınan sorumluluklar, kalabalık nüfusun olduğu şehirlerde yaşamak, iş ve aile gibi faktörlerin hayatınızda strese neden olması mutsuz hissedilmesine yol açar. Böyle bir durumda kendinizi daha iyi hissetmek adına mutluluk veren yiyeceklerden yardım alabilirsiniz. Besinlerin içerdiği mineral ve vitamin seviyeleri stresin azalmasına yardımcıdır. Örneğin gün içinde öğün atlanması mutsuz olmanın başlıca sebeplerindendir. Öğün atlamak şekerin düşmesine yol açtığı için mutsuz hissetmek kaçınılmaz hale gelir. Uzun zaman dilimleri yemek yememek şeker düşmesi probleminden dolayı kişinin paketli gıdalara yönelmesine neden olur. Paketlenmiş gıdalar da kısa süreli enerjik hissettirse de uzun süreli hem mutsuzluk hem de halsizlik verir.

Mutlu Olmak İçin Ne Yemeli?

Sağlıklı beslenme tarzını yaşam tarzı haline getirmek ve mutluk verme özelliğine sahip meyve, sebzelerden yararlanmak gerekir. Tüketilen sağlıklı besinler vücut üzerinde bazı kimyasal değişimlerin oluşmasını sağladığı gibi vücudu ve beyni uyararak kişiyi mutlu eder. Vücut ve beyne iyi gelen besinler serotonin ve dopamin salgılanmasını sağlar. Bu sayede mutlu olabilir ve stresin yarattığı olumsuz etkileri azaltabilirsiniz. Depresyona iyi gelen besinleri bol bol ve düzenli şekilde tüketirseniz mutlu bir yaşama kapılarınızı açabilirsiniz.

Mutluluk Veren Yiyecekler Nelerdir?

Yumurta: En önemli protein kaynaklarından biti olarak karşımıza çıkar. Herhangi bir sağlık sorununuz yok ise günlük bir tane yumurta tüketebilirsiniz. Mutluluk hissinin arttırılması için lor peyniri, çavdar ya da yulaf ekmeği de tüketilebilir.

Kinoa: Adı son zamanlarda duyulmaya başlanan kinoa tahılı salata veya sebze yemeklerinde tüketilebilir. Stresi azalma özelliği bulunan bu tahılın siyah, kırmızı, beyaz şeçenekleri bulunmaktadır. Kinoa hafif tatlılarda, tahıllı kurabiye, salata kısır ve köftede kullanılabilir.

Hindi eti: Yüksek oranda proteini olan hindi eti B12 vitamini, selenyum içerir. Bu anlamda zengin bir besin olduğundan dolayı soğuk havalarda tüketilerek enerji arttırabilir. Mutluluk verme özelliği olan hindi etinin kompleks karbonhidratlar ile tüketilmesi tavsiye edilir.

Depresyona İyi Gelen Yiyecekler Nelerdir?

Muz: Muzun serotonin içeriği fazladır. Ara öğünde bir adet tüketilebilir.

Ceviz: Seratonin bakımından zengin olan kuruyemiş türleri arasında ceviz, çiğ badem, fındık ve fıstık vardır. Gün içinde iki ila üç adet ceviz tüketilmesi stres azaltır ve mutluluk hissi verir.

Kuru incir: Kuru meyveler arasında en fazla seratonin içeren tür kuru incirdir. Ara öğünlerde tüketilen bu meyve kan şekerini dengeler ve kaygılı olma durumunu azaltır.

Sarımsak: Kötü nefese yol açan sarımsak çok fazla tüketilmez. Fakat sarımsağın faydalarını bilen kişiler bu besinden bol bol tüketmektedir. Enerji arttıran sarımsak aynı zamanda mutluluk verir. Bu yüzden naneli sakız çiğneyerek koku problemini çözebilir ve bu besinin faydalarından yararlanabilirsiniz. Mutluluk veren içecekler ve yiyecekler yiyerek huzurlu bir hayatta yaşamız mümkündür.

Mutluluk Veren İçecekler Nelerdir?

Sarı kantaron, papatya, lavanta gibi bitki çayları mutsuzluğa iyi gelen içecekler arasında yer almaktadır. Stres hormonlarının düzenlenmesini ve kişi de mutluluk hormonlarının salgılanmasını sağlayan bu çayları aşırı olmayacak şekilde kullanmak gerekmektedir. Yatıştırıcı etkisi bulunduğu için fazla içildiğinde kişide yan etki meydana getirebilir.

Yorumlar
SERPİL 15 Şubat 2019 - 13:51:02 Geçen gün haberlerde izlemiştim. Aslında yediğimiz yiyeceklerin bizleri mutlu ve mutsuz etme gibi etkileri oluyormuş. Gün içerisinde tüketilen besinlere bu yüzden dikkat edilmeli diye düşünüyorum. Çikolata mutlu ediyor diyorlar her gün yesek zararlı olur mu:)cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: