Sağlık 31 Temmuz 2021 - 05:50:05

Poşe Yumurta Nedir? Nasıl Pişirilir? Kalorisi Ne Kadar?

Poşe Yumurta Nedir? Nasıl Pişirilir? Kalorisi Ne Kadar?

Poşe yumurta; son zamanların trend kahvaltı besini olarak nitelendirilen ve oldukça lezzetli bir yumurta pişirme yöntemi olarak tanımlanan bir yiyecektir.

Poşe Yumurta Nedir? Nasıl Olur?

Kahvaltılarda hoş bir sunum elde etmek için oldukça lezzetli bir tercih olan poşe yumurta, kabuksuz haşlanmış yumurta olarak tanımlayabileceğimiz bir besindir. Poşe sadece yumurta için değil aynı zamanda meyve ve balıklar için de kullanılan bir yöntemdir. Poşe yumurta, yumurtanın beyaz kısmının tam pişmesi, içerisindeki sarı kısmın ise akışkan kalması şeklinde olmaktadır. Yıllardır kahvaltılarda severek tükettiğimiz yumurta oldukça sağlıklı bir besindir. Bu şekilde tüketilmesi besleyiciliğini azaltmazken lezzetine lezzet katmaktadır. Bu yumurta pişirme yönteminin en önemli özelliği beyazının dağılmasını engellemektir.

Yağsız pişirilen poşe yumurta, kilo vermek isteyenlerin ve diyet listelerinin vazgeçilmez besinleri arasında yer almayı başarmıştır. Düşük kalorili beslenmek ve yeterli oranda protein almak için oldukça etkili ve sağlıklı bir lezzet olarak tanımlanmaktadır. Yüksek kalorili beslenmek kilo almaya neden olur. Fakat kalorisi düşük yüksek protein etkisi sayesinde doyurucu olmaktadır. Böylece gün içerisinde tok tutucu bir etki gösterir ve aşırı yemek tüketiminin önlenmesine yardımcı olur.

Poşe Yumurta Nasıl Pişirilir?

Sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzeti olarak isimlendirilen poşe yumurtanın tarifi basittir fakat dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. Öncelikle belirtmek gerekir ki poşe yumurtayı yaparken yumurtanın taze olmasına önem göstermeniz gerekmektedir. Yumurtayı elinize aldığınıza ve salladığınızda içi sallanmıyorsa bu yumurtanın taze olması anlamına gelmektedir. Almadan önce ya da evinizde daha önceden aldığınız yumurta varsa buna dikkat etmeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra yumurtayı pişirirken suyuna bir miktar sirke ve tuz eklemelisiniz. Bu sayede beyazının daha düzgün olmasını sağlayınız. Ayrıca yumurtayı doğrudan tencerenin içerisine kırmak yerine başka bir kaseye kırınız. Daha sonra suya aktarınız.

Bu tarifi uygulamak için öncelikle tencerenin içerisine yaklaşık olarak 4 parmak su koyup kaynamaya bırakınız. Su kaynadığı zaman altını kapatınız ve fokurdamasını önleyiniz. Daha sonra suyun içerisinde bir miktar tuz ve sirke katıp ardından yumurtayı başka bir kaba alınız. Bu kap içerisinde yavaşça kırınız. Bunun sonrasında yumurtayı 3 dakika daha pişirin ve çevirirken kevgir kullanınız. Bu şekilde yumurtanın beyazının dağılması engellenir. Yumurta kıvama geldiğinde dikkatlice alıp ve servise hazır hale getirebilirsiniz.

Poşe Yumurtanın Faydaları Nelerdir?

Yumurtanın vücuda olan faydalarının her biri poşe yumurta pişirme yönteminde de aynı şekilde etki sağlamaktadır. Protein açısından zengin olan bu yumurta pişirme yöntemi, günlük hayat içerisinde kişinin tok kalmasını sağlarken aynı zamanda enerjik ve dinç olmasına da yardımcı olur. Yağsız pişirildiği için diyet yaparken rahatça tüketebilirsiniz. Özellikle sabah kahvaltısında yeterli ve dengeli beslenmek sağlıklı zayıflama konusunda oldukça etkilidir.

Poşe Yumurtanın Kalorisi Ne Kadar?

Sirkeli su içerisinde pişirilmiş poşe yumurtanın kalorisi 100 gramı yaklaşık olarak 142,7 kcal'dır. 50 gramı ise hemen hemen 72 kaloriye denk gelmektedir. İçerisinde aynı zamanda %2 oranında karbonhidrat, %36 protein ve %62 oranında doğal kendi yağı bulunmaktadır. Porsiyon gramına göre alınan kalori de değişmektedir.

  • poşe yumurta nasıl pişirilir
  • poşe yumurtanın tarifi
  • poşe yumurtanın faydaları
  • poşe yumurtanın kalorisi
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Depresyon Nedir? Tedavisi, Çeşitleri, Belirtileri, Nedenleri