Sağlık 31 Temmuz 2021 - 17:40:06

Maydanoz Sapı Suyu Ne İşe Yarar? Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz Sapı Suyu Ne İşe Yarar? Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz sapı suyu; sindirim sisteminin düzenli bir şekilde çalışmasını sağlarken aynı zamanda cilt sağlığının iyileştirilmesine de katkı sağlamaktadır.

Maydanoz Sapı Suyu Ne İşe Yarar?

Antiseptik, antioksidan ve antibakteriyel özelliğe sahip olan maydanoz sapı suyu, vücuttaki toksin maddelerin atılmasına yardımcı olan bitkisel bir karışımdır. Zararlı virüslere ve yabancı maddelere karşı vücutta savunma etkisi meydana getiren maydanoz sapı suyu, anti-enflamatuar etkisi sayesinde ağız kokusunu önlemeden kanserin engellenmesine kadar pek çok etkiye sahip olmaktadır. 2 hafta boyunca düzenli bir şekilde tüketilen maydanoz sapı suyunun vücut için pek çok faydalı etkisi bulunmaktadır.

Maydanoz bitkisinin içerisinde uçucu yağ, glikoz ve aplin bulunmaktadır. Bununla birlikte vücuttaki enfeksiyonun atılmasına yardımcı olan müsilaj isimli madde bakımında da zengindir. Birtakım mide hastalıklarının giderilmesi ve engellenmesi konusunda en etkili doğal besinler arasında yer almaktadır. Maydanozun sapları, yağ bakımından oldukça sınırlıdır ve bu etkisi kalp sağlığının korunması için oldukça etkilidir. Kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olan bu maydanoz sapları aynı zamanda damar tıkanıklığının giderilmesine de etki eder.

Maydanoz sapı suyu böbreklerin temizlenmesini sağlayarak idrar yolu enfeksiyonlarının giderilmesine yardımcı olur. Güçlü antioksidan içeriğe sahip olan bu doğal karışım kalp ve damar sağlığının korunmasına yardımcı olur. A ve C vitamini bakımından zengindir ve bu bağışıklığın güçlenmesi, göz sağlığının korunması gibi etkiler meydana getirir. Bu doğal bitki suyu, karaciğer sağlığının korunması için oldukça etkilidir. Karaciğerde biriken toksin maddelerin giderilmesine katkı sağlamaktadır.

Maydanoz Sapı Suyu Nasıl Yapılır?

Maydanoz Sapı Suyu Nasıl Hazırlanır? Nasıl Yapılır?

Doğal içeriğe sahip olan maydanoz sapı suyu tek bir tarife sahip değildir. Farklı farklı şekillerde hazırlanabilmektedir. Genel olarak yarım demet maydanoz sapları ile birlikte blender içerisine atılır ve 1 dakika çalıştırılır. Bunun ardından içerisinde 1 bardak su katılır ve tekrar blenderdan geçirilir. Ardından ortaya çıkan karışımı bir bardağa koyup hiç bekletmeden tüketiniz. Dilerseniz içerisinde limon ekleyerek lezzetini daha da güzelleştirebilirsiniz.

Maydanoz sapı suyu aynı zamanda kaynatılarak da tüketilebilmektedir. Yaklaşık olarak yarım demet maydanoz suyunu yaklaşık olarak 1,5-2 bardak kadar su ile birlikte tencereye koyunuz. Daha sonra ocağın altını açıp yaklaşık olarak 10 dakika boyunca haşlayınız. Daha sonra ocakta alıp maydanozları ayırınız. Sarı renkte bir su meydana gelmiş olacaktır. Bu suyu da ılıdığı zaman tüketiniz. İçerisine isteğe göre limon suyu ekleyebilirsiniz.

Maydanoz Sapı Suyunun Zararları Nelerdir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki düzenli bir şekilde maydanoz sapı suyu tüketimi uygulayacaksanız günde 1 bardaktan fazla tüketilmemesi gerekmektedir. Bununla birlikte en fazla 15 gün boyunca içilmelidir. 15 gün düzenli kullanım sonrasında mutlaka ara verilmelidir. Gebelik bir durum söz konusuysa, böbrek, kalp, karaciğer ya da herhangi bir kronik hastalık söz konusu ise, kan yapıcı ilaç kullanıyorsanız bu kürü kesinlikle tüketmeyiniz. Ayrıca devamlı olarak bir ilaç kullanıyorsanız doktorunuza mutlaka danışarak tüketmelisiniz. Yani özel bir durum ya da rahatsızlık varsa kullanım öncesinde mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Maydanoz Sapı Suyunun Vücuda Etkileri Nelerdir?

1 hafta boyunca düzenli olarak tüketilen maydanoz sapı suyu, vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle vitamin ve mineral eksikliği yaşayan kişilerin hastalığa yakalanma riski daha fazladır. Bu kür sayesinde vücuttaki serbest radikallerin giderilmesine etki eder. Bağırsak ve mide tarafından tutulan tuzu enzimler ve diğer organların zarar görmesini engelleyerek dışarı atar. Bununla birlikte vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Son olarak idrar yolu ile vücuttaki iltihabın giderilmesine yardımcı olur.

  • maydanoz sapı suyu
  • maydanoz sapı suyu ne işe yarar
  • maydanoz sapı suyu nasıl hazırlanır
  • maydanoz sapı suyu tüketimi
  • maydanoz sapı suyunun vücuda etkileri
  • maydanoz sapı suyunun zararları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Süt Yapan ve Anne Sütünü Arttıran Besinler, Meyveler, Çaylar ve Yiyecekler