Sağlık 20 Ağustos 2021 - 01:22:01

Sivilce İzlerinden Kurtulma Yöntemleri

Sivilce İzlerinden Kurtulma Yöntemleri

Çoğunlukla ergenlik döneminden kalan sivilce izlerinden kurtulmak amacıyla bazı yöntemlerin cilde uygulanmasıdır.

Sivilce İzleri Neden Geçmez?

Hormon bozukluğundan dolayı gelişen bu sorun yağlı cildi olan kişilerde çok fazla görülmektedir. Problem geçtikten sonra ise bıraktığı izler kişinin hayatında varlığını sürdürmeye devam eder. İzlerin ortadan kaldırılması için bazı hususların dikkatle izlenmesi gerekmektedir. Sivilcelere dokunulması, onların sıkılması, oynanması izlerin kalmasına neden olur. Sivilce izlerinin cilt üzerinde kalmaması için bu problemin oluşmasının önüne geçilmelidir.

Hangi Sivilceler İz Bırakır? Ne Yapmak Gerekir?

Cilt bakımı ve temizliği sorunun olmaması için ziyadesi ile önemlidir. Tıkanan gözeneklerden dolayı iltihaplı sivilceler iz bırakır. Bu problemin meydana gelmesinde çeşitli faktörler rol oynamaktadır. Patlatma işlemi iltihabın geri itilmesine yol sebep olur. Dolayısı ile sivilcelerin oluşması tetiklenmekte ve izler kalmaktadır. Kanlı türdeki sivilceler çoğunlukla iz bırakmaktadır. Yüzünde bahsi geçen probleme sahip olan insanların cilt bakımlarına dikkat etmeleri gereklidir. Cildin sabah akşam temizlenmesi ve tonik yapılması önemlidir. Bunun dışında sorunla mücadele eden maskelerin uygulanması tavsiye edilir. Hekimin önerdiği ürünler cilt üzerinde uygulanabilir. İz kalmaması için sivilceyle oynanmamalı, patlatılmamalı ve dokunulmamalıdır. İltihap geri itildiği zaman iz kalması kaçınılmaz olduğu için geçmesi için sabretmek gerekir.

Sivilce İzleri Nasıl Geçer?

Sivilce izleri oluşmadan önce sivilcelerin geçmesi için uygulamalar yapılmalıdır. Hekime danışarak evde uygulanan yöntemlerden yardım alınabilir. Fakat hekim onayı olmadan bu uygulanmaların yapılması sakıncalıdır. En çok uygulanan doğal tekniklerden biri limondur. Çoğu maskede kullanımı tercih edilen limonun suyu cilt rengini ağartmaktadır. Taze sıkılan limonun suyu sivilcelerin üst kısmına pamukla sürülebilir. Gün içinde bir kez sürülmesi önerilir. Organik bal bu izlerin geçmesi için önemli bir yardımcıdır. Problemli olan alana bir miktar bal sürülür ve biraz beklenerek cilt yıkanır. Peeling özelliği olan şeker ise iz olan yere masaj yaparak uygulanır. Diğer etkili çözüm yöntemi ise aloe veradır. Son yıllarda kullanımı hızla artan aloe vera cildi nemlendirirken tahirişi de önlemektedir. Ayrıca cildi yenileme özelliği vardır. İzin olduğu alana günde iki kez sürülebilir.

Domates Sivilce İzlerine İyi Gelir mi?

Doğal renk açma ve ağartma özelliği olan domatesin içindeki asitler izleri ortadan kaldırmaktadır. Bir tane domatesin kabuğu soyulur ve çatalla ezilir. Sonrasında ise yüz bölgesine sürülerek otuz dakika kadar beklenmelidir. Haftada üç kez denenmesi önem taşır. Aktarlarda bulunan sinir otu da bu izlere iyi gelmektedir. Sinir otunun yaprakları ezilir ve yapraklarından çıkan su izin olduğu yere sürülür.

Patates Sivilce İzlerine İyi Gelir mi?

Sivilce izlerinden kurtulma yöntemleri arasında patates vardır. Taze patates dilim şeklinde kesilmektedir. İz olan alana sürülen patates uygulaması oldukça önemlidir. 30 dakika beklemeden sonra izlerin olduğu yer yıkanır. Beş dakikada bir patates değiştirilmelidir. İzlerin kaybolması bir ayı bulduğu için uygulamanın düzenli yapılması gerekmektedir.

  • sivilce izlerinden kurtulma
Yorumlar
Caner Kabacı Arkadaşlar beyaz tenliyim ve yüzümdeki sivilce izleri çok fazla belli oluyor. bunların geçmesi için ne yapmam gerekiyor? Doğal yöntemler nelerdir? Daha önce doktora gittim ilaçlar açıkçası peki bir işe yaramadı. cevapla
yorum yaz
3 Günde 3 Kilo Verdiren Diyet Nedir? Nasıl Yapılır?