Sağlık20 Ağustos 2020 - 05:12:05

Tırnakların Güçlenmesi İçin Ne Yemeli Ne Yapmalı?

Tırnakların Güçlenmesi İçin Ne Yemeli Ne Yapmalı?

Hassas yapıya sahip olan tırnakların güçlenmesi için uygulanabilecek birçok doğal yöntem bulunmaktadır.

Tırnakların Güçlenmesi İçin Ne Yapmalıyız?

Tırnaklar bazı durumların etkisi ile gücü kaybeder ve yeniden güçlenmesi için çeşitli besinler tüketilir. Ölü dokuların biriktiği tırnaklar zaman içinde yıpranabilmektedir. Sağlıklı tırnakların olması için beslenme şekli ve düzeni önemlidir. Bakım için genel olarak kozmetik ürünler kullanılmaktadır. Çoğu ürünün içinde kimyasal olduğu için kullanılması pek fazla tavsiye edilmez. Bunun yerine evdeki doğal malzemeler ile maskeler hazırlanabilir. Düzenli yapılan bakım maskeleri ve kürlerin yanında sağlıklı beslenmek tırnakların kuvvetli olmasına yardım eder. Yanlış ve sağlıksız beslenmek sadece tırnaklara değil vücuda da zarar vermektedir. Dolayısı ile vücuda vitamin ve mineral eksikliği yaşatmamak gerekir. Tırnakların güçlenmesi ve hızlı bir şekilde kırılmaması için beslenme önemli bir yere sahiptir.

Tırnakları Güçlendirmek İçin Ne Yemeli?

Keratin ismindeki proteinden yapılan tırnakların sağlıklı olması için protein tüketilmesi gerekir. Beslenme programlarında yumurta, et, süt ürünleri gibi besinlerin olması gerekir. Protein tüketmek güçlü tırnaklara sahip olmayı sağlar. Protein dışında çinko içeren besinler tüketilmelidir. Çinko eksikliği tırnakların gelişmesini engeller. Tırnakların kırılgan olmasına neden olan çinko eksikliğinin olmaması gerekir. Çinko bakımından zengin olan istiridye, yulaf, susam, kabak çekirdeği ve kuzu eti düzenli olarak tüketilmelidir. Tırnakları güçlendirmek için demir tüketimi ihmal edilmemelidir. Tırnakların güzel ve güçlü görünmesi için sebze, kırmızı et, lahana, ıspanak tüketilmelidir.

Tırnakları Güçlendiren Vitaminler Nelerdir?

Tırnak yapısı güçlendiren muz tüketimi ihmal edilmemelidir. Muzun içinde silis, çinko, B6 vitamini bulunur. Bunun için gün içinde bir tane muz tüketilebilir. Kalsiyum bakımından zengin olan süt ürünleri tüketilmelidir. Süt tırnakların çabuk büyümesine olanak tanır. Kalsiyumun yetersiz olması ise tırnakların kırılması ve matlaşmasına yol açmaktadır. Düzenli olarak kalsiyum alınması gerekmektedir. Yüksek seviyede A vitamini içeren havuç tüketilebilir. Her gün tüketilen havuç güçlü tırnaklara sahip olmasına yardım eder. Bunun yanı sıra tırnakların görüntüsünün parlak olmasını sağlamaktadır. Bağışıklık sistemini güçlendiren havucun tüketilmesi hem saç hem de tırnak sağlığı için gereklidir. Yumurta tüketerek tırnak sağlığını korumak mümkündür. Yumurta tırnağın ihtiyaç duyduğu keratin ve proteini vermektedir.

Tırnak Kırılması ve Soyulması Nasıl Engellenir?

Tırnak soyulması, kırılması gibi olumsuz durumları önleyen brokoli demir bakımından zengin olan bir besindir. Brokoli aynı zamanda kanda bulunan oksijeni arttırmaktadır. Tırnakların güçlenmesi için günlük sekiz ila on bardak su tüketilmelidir. Sıvı kaybının olması halinde sağlıksız tırnaklar meydana gelmektedir. Zayıf, kırılgan, donuk ve solgun tırnaklar sıvı kaybının ispatıdır. Su içmemek tırnak katlarının soyulmasına yol açabilir. Su içmenin yanı sıra yüksek oranda su içeren sebze ve meyveler tüketilmelidir.

Yorumlar
Eylül SamanTırnaklarım çok çabuk kırılıyor. Güçlü olması için ne yapmam gerekiyor? Tırnakların daha hızlı ve sağlıklı uzaması için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor? Kopmasını önleyen bitkisel ve doğal yöntemler nelerdir?cevapla
yorum yaz
Nasır Neden Çıkar? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?