Duş jeli mi sabun mu? Duş jeli sağlıklı mı? Sabun zararlı mı?
Sağlık

Duş Jeli Mi Sabun mu? Duş Jeli Sağlıklı mı? Sabun Zararlı mı?

26 Ağustos 2018 - 03:32:50

Duş alırken vücudun temizlenmesi için son dönemde duş jeli olarak satışa sunulan ürünler kullanılırken eski dönemlerde sabun daha fazla tercih ediliyordu.

aronya çayı

Duş Jeli Mi Sabun mu?

Duş jeli ile sabun üreticileri, ürünlerini daha fazla satabilmek adına reklamlarını yaparken reklamlarda sürekli olarak benzer cümleler kullanılıyor. Ürünlerin tamamı için cildi koruduğu, canlandırdığı ve en iyi şekilde beslediğinden bahsediliyor. Bu durumda da kullanıcılar hangi ürünleri satın alacakları konusunda kararsızlık yaşarken farklı etmenleri de devreye sokarak kararlarını veriyorlar. Günümüzde duş jelleri çok daha fazla kullanılırken bunun başlıca sebeplerinin arasında kokularının daha etkileyici ve çeşitli olması geliyor. Buna ek olarak sıvı halde olduğundan çok daha kolay bir şekilde sıkılarak kullanıma hazır hale getirilebiliyor.

Duş Jeli Sağlıklı mı? Ne İşe Yarar?

Duş jeli kullanacak olan kişiler, bu ürünlerin tamamen sağlıklı olup olmadığı konusunda endişeler yaşıyorlar. İlk olarak tüm duş jellerinin tek bir madde altında incelenmesi çok doğru olmuyor. Bazı ucuz ürünlerde kullanılan kimyasal maddeler vücut için belirli seviyede zarar verebildiğinden bu duş jellerini sağlıklı olarak nitelendirilmesi çok mümkün olmuyor. Ancak genel olarak duş jeli kullanımında sağlık açısından herhangi bir olumsuz durum söz konusu olmuyor. Yalnızca duş jellerinin içerisinde birçok farklı madde kullanılabildiğinden alerjik reaksiyonların ortaya çıkma riski daha yüksek oluyor.

Sabun Zararlı mı? Sağlıklı mı?

Sabun kullanımı çok uzun yıllardan beri kültürümüzde yer alırken hala da bu kullanıma devam ediliyor. Sabunların vücut için zararlı olduğunu söylemek çok doğru olmazken burada sabun üretiminde kullanılan kimyasal maddeler devreye giriyor. Ucuz sabun üretilmesi için tercih edilen kimyasal maddeler, insanlarda kanser riskini arttırabilirken hormonları da etkileyebiliyor. Vücuttan uzun süre atılmaması durumunda cildi çok ciddi biçimde tahriş edebilen sabunlar, çevre için de çok yararlı bir ürün olarak gösterilmiyor. Doğaya bırakılan sabunların tamamen erimesi ve toprağa karışması çok kısa bir süre almazken bunun gerçekleşmesi durumunda da bulunduğu bölgedeki bitkilere zarar veriyor.

Duş Jeli ve Sabunların Fiyatları Ne Kadar?

Duş jeli ya da sabun kullanacak olan kişiler, her ikisi için de bir kesinlik sunamadığı için fiyat olarak kendilerine daha uygun olan ürünleri tercih edebiliyorlar. Bu aşamada genel olarak sabunlar daha uygun fiyatlardan satışa sunuluyor. Duş jellerinde temizleyici özelliği olan ürünlerin yanı sıra koku ve kıvamı sağlamak adına da çok sayıda ürün kullanıldığından fiyatlar biraz daha yüksek düzeyde olabiliyor. Özellikle tamamen doğal malzemelerden üretilen özel ürünler çok yüksek fiyatlara alıcı buluyor. Sabunlar ise daha uygun fiyatlara satın alınabilirken herkes için uygun bir tercih olarak görülüyor. Banyoda sabun mu duş jeli mi kararsızlığını yaşayan kişiler, kendilerini hangi üründe daha rahat hissediyorsa o ürünü tercih edebilirler.

aronya çayı

Yorumlar
Hayriye Gök 26 Ağustos 2018 - 03:42:50 Banyo yaparken duş jeli mi kullanmak gerekiyor? Duş jelleri genelde güzel ve farklı kokuyor diye onları tercih ediyorum. Ama hangisi cilt için daha sağlıklı? Hangisinin kimyasalı daha az acaba? Sabun cilde zarar verir mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum:
aronya çayı