Sağlık

İlk Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

27 Nisan 2017 - 15:14:59
İlk hafta gebelik belirtileri nelerdir?

Erkek sperminin kadın yumurtası ile döllenmesi sonucu meydana gelen duruma, hamilelik adı verilir. Hamilelik belirtileri ilk haftadan itibaren kendini göstermektedir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar?

Kadınlar için doğal bir oluşum süreci olan hamileliğin başlangıcının bilinmesi her zaman kesin olarak anlaşılamamak ile birlikte herkesin merakla ve heyecan içinde üstünde durduğu bir konu olma özelliği gösteriyor. Bu yüzden hamilelik süreci ve hamilelik hesaplamalarının yapılması, kişilere kafa karıştırıcı ve zorlu bir konu gibi geliyor. Hamileliğin ilk 4 haftasında hamile kalınıp kalınmadığının bilinmesi pek mümkün olmasa da, vücudumuzdaki hormonların sebebiyet verdiği bazı hamilelik belirtileri kafalarda acaba hamile miyim? sorularını akla getiriyor. Bu yazımızda gebeliğin ilk haftasında anne adayının bünyesinde ne gibi değişiklikler olur, ilk hafta hamilelik belirtileri nelerdir bunu ele alacağız...

Hamilelik Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Peki, bu ilk hafta yaşanan gebelik belirtileri nelerdir? Uzmanlar tarafından bu belirtiler, şüpheli belirtiler, olağan belirtiler ve kesin belirtiler olarak 3 e ayrılıyor. Şüpheli ve olağan belirtiler kadının vücudunda hormonların yükselmesinin sebebiyet verdiği, doktorlara yön gösteren belirtilerdir. Fakat bu belirtiler her zaman kesin sonuç vermeyebilir çünkü buna benzer durumlar başka bir rahatsızlığın göstergesi de olabilir. Şüpheli ve olağan belirtilerin bir kaçını görerek kişi kendi kendine ve çevresinden ona hamilelik teşhisi konulmasına izin vermemelidir. Çünkü gerçeği yansıtmayan bu gibi durumlarda kadınlarda ruhsal buhranlar ve çöküntüler meydana gelmesi görülen bazı durumlardır. Kesin belirtilerse kadın doğum uzmanları tarafından yapılan bir takım tetkiklerle, küçül yanılma payları olsa da hemen hemen doğru çıkan hamileliklerdir.

ilk hafta gebelik belirtileri

İlk Hafta Gebelik ( Erken Gebelik) Belirtileri Nelerdir?

Adet gecikmesi: Beklenilen adet dönemi gecikmeye uğradıysa ve adet geciktiyse, kişinin hamile kalma olasılığı yüksektir. Bu yüzden özellikle hamile kalmaya karar veren kadınların regl dönemini takip etmeleri bu konuda onlara büyük fayda sağlıyor.

Adet kanının normalden açık renk gelmesi: Adet sırasında oluşan kanamanın normalde olduğundan daha açık renkliyse yada çok silik veya açık bir pembe ise bunun gebelik işareti olması da belirtiler arasında gösteriliyor.

Sancı: bu sancılar regl dönemi sancılarına çok benzemekteler fakat aynı değildirler. adet sancısından farklı olarak daha şiddetli bir mide bulantısı ve iştah kaybı görülür.

Göğüslerde görülen hassaslık: Hamilelik sürecinde görülen belirtilerin başında göğüslerde hassasiyet ve göğüslerin şişmesi geliyor. İlk haftalarda dahi göğüslerde şişme olabilir, hassas ve ağrıya meyilli bir hale gelebilir.

Mide bulantısı: ilk hafta dahil olmak üzere ilk 3 ay mide bulantısı kadınlarda en sık görülen belirtilerden bir diğeridir. normal mide bulantısından farklı olarak bu bulantılar genelde sabahları ortaya çıkmakta bazen halsizliğe vede kusmaya sebebiyet vermektedir.

Koku hassasiyeti ve iştah değişimi: Hamile bayanların yemeklerden veya çevreden gelen herhangi bir kokudan dahi midelerinin bulanması iştahlarının kesilmesi hatta kusma gibi rahatsızlıklar bir diğer gebelik belirtileridir. İştah değişimleri ise sadece iştah artması olarak düşünülmemeli, gebeliğin özellikle ilk haftasında mide bulantılarından yada başka sebeplerden ortaya çıkan iştah kesilmesi de gebeliğin ilk haftasında karşılaşılan durumlardır.

Duygu değişimleri: Regl döneminde olduğu gibi gebelik döneminde de hormon seviyesinin yükselmesi ve değişimi ile bazı ruh değişimleri ve duygusal tepkilerde aşırılık meydana gelebiliyor. Hamilelik döneminde en sık karşılaşılan belirtilerin başında duygu değişimleri geliyor.

Kabızlık ve Sık İdrara Çıkma Hamilelik Belirtisi Midir?

İç organlardaki besin akışını yavaşlatan ve sindirim problemlerine yol açan ve hamilelik seviyesinde yükselme eğilimi gösteren progesteron seviyesi kabızlığa sebep oluyor. Bir diğer belirti olan sık idrara çıkma durumu ise kişiden kişiye değişen bir belirti olarak bazı hamile bayanlarda 9 ay boyunca ortaya çıkan bazı bayanlarda ise hamileliğin son evrelerinde ortaya çıkan bir durum olarak belirtiler arasında yerini alıyor. Kişiler sayılan hamilelik belirtilerinin bir çoğunu yaşıyor dahi olasalar, kendi başlarına karar vermeyip, en kısa sürede doktorlarına başvurarak şikayetlerini dile getirmelidir. Bu durumda Uzman tarafından yapılacak tetkiklein sonucuna göre kesin sonucu öğrenmek mümkün.

Yorumlar
Burçin Özgen 15 Ağustos 2017 - 16:16:13 Ben hamile kaldığımda bu belirtilerin hepsini yaşamıştım. Şimdi 2 aylık bir kızım var:) Ama tabi herkeste belirtiler farklı olabiliyor. Her kadının bedeni bu hormon yükselmesine farklı cevap veriyor...cevapla
Melek Yağcı 21 Ağustos 2017 - 10:56:26 ilk hafta görülen hamilelik belirtileri bir bayanın hayatı boyunca yaşayacağı belki de en güzel duygudur. Annelik duygusu mu denir bilmiyorum ama gerçekten çok farklı bir şey hissediyor insan. Ben de öyle bir his oluştu ve test yaptım. Bu şekilde hamile olduğunu öğrendim. Allah herkese nasip eder inşallahcevapla
Meryem Koyalı 06 Eylül 2017 - 14:32:14 İlk haftalarda gebelik belirtileri ile adet oluşumuna yakın zamanın belirtileri arasında pek de bir fark yok aslında. O yüzden adet oluşumunun görünmemesi bence tek belirtidir. Onun dışındaki belirtiler zaten adet oluşumuna yakın zamanda da ortaya çıkıyor. cevapla
Ayla Coşkundeniz 03 Ekim 2017 - 18:07:47 gebeliğin ilk belirtileri arasında normal adet düzeninin sona ermesi gösterilebilir. Adet olunması gereken günlerde adet olmayan kişilerin gebe kalmış olma ihtimali yüksektir. Herkesin bildiği üzere mide bulantısı kokuya karşı hassaslaşma ilk belirtilerden sayılabilir ama kesin bilgi için kan testi yapmak şarttır. Bazen idrar testi de yanıltıcı olabilir. Yeni anne olan birisi olarak umarım sizlere faydalı olabilmişimdir :)cevapla
Filiz Tekin 21 Ekim 2017 - 13:32:43 İlk hafta hamilelik belirtileri akıntı ile mi başlar? Ben birkaç gündür bu ay hamile kalmış olabilirim diye düşünüyorum. Adet olmam gerekiyor ama olmadım ve akıntı geliyor devamlı olarak. Bu bir gösterge olabilir mi acaba kaç gün daha beklemem gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: