Yaşam 30 Kasım 2021 - 21:40:49

Lime Nedir? Lime ile Limon Arasındaki Farklar

Lime Nedir? Lime ile Limon Arasındaki Farklar

Lime; tropikal iklim koşullarında yetişen, misket limonu olarak da bilinen, kendine özgü hoş bir aromaya sahip limon çeşididir. Limon ile aynı familyaya sahip olmalarına rağmen farklı özellikleri bulunmaktadır.

Lime Nedir, Ne Demek?

Mayhoş bir tadı olan lime, turunçgiller familyasına ait bir meyvedir. Limon ila aşırı yakın benzerliği bulunan bu meyve ülkemizde çok fazla tüketilmemektedir. Yemeklerde be kozmetik ürünlerde sıkça kullanılan misket limonu A vitamini ve kalsiyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Koyu yeşil bir renge sahiptir. Aynı zamanda içi de yeşil bir renge sahiptir. Çekirdeksiz ve sulu bir yapısı olan lime ekşi bir tada sahiptir. Sıcak iklim koşullarını oldukça sevmektedir. Ve ülkemizde ilk olarak Mersin'de hasat edilmiştir.

Antioksidan açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan lime, vücutta serbest radikal olarak adlandırılan zararlı maddelerle savaşır ve dışarı atılmasına yardımcı olur. Vücutta meydana gelebilecek hücre hasarına karşı koruyucu etki meydana getirir. Yağ yakımına yardımcı olan bu meyve ile zayıflama sağlamak mümkündür. Suyun içerisine sıkarak sabahları tüketebilirsiniz. İçerisinde bulunan yüksek orandaki c vitamini bağışıklığın güçlenmesi konusunda yardımcı olmaktadır.

Lime ile Limon Arasında Farklar Nelerdir?

Aynı familyadan olmalarına rağmen lime ile limon arasındaki farklar hem görüntü hem de içerik olarak karşımıza çıkmaktadır. Lime limona göre daha küçüktür. Ayrıca limon daha oval bir şekildedir. Limon lime e göre daha fazla vitamin içermektedir. Lime A vitamini açısından oldukça yüksek değerlere sahiptir. Limon ise daha çok folik asit ve potasyum içermektedir. Lime limona göre daha düşük bir PH seviyesine sahiptir ve bu nedenle tat olarak daha asitlidir. Misket limonun suyu normal limona göre daha fazladır.

Her ikisinin de ortak özellikleri bulunmaktadır. Lime ve limon soğuk algınlığı ile mücadele etmektedir. İçerik olarak zengin vitamin ve antioksidan barındırdıkları için bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Alkali özelliği bulunur ve her ikisi de metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak yağ yakmaya yardımcı olurlar. Bol vitamin özellikleri sayesinde bakterilerle savaşırlar. Kansere karşı etkili olan bu besinler aynı zamanda vücuttaki iltihaplara karşı da mücadeleci etki sunarlar. Cilt sağlığını olumlu yönde etkileyen bu limonlar mikrop oluşumu önlemektedir.

Lime Nerede Yetişir? Nereden Alınır?

Sıcaklığı oldukça seven lime, sıfır derecenin altına düşen yerlerde yetişmemektedir. Ülkemizde genel olarak Antalya ve Mersin civarında yetiştirilmektedir. Nemli ve ılıman iklim seven misket limonu yetiştirilme sürecinde don olayı ile karşılaşırsa mahsul vermeyebilir. Bu limon çeşidi gübre ve torf toprağı karışımında elde edilen topraklarda çok verimli bir şekilde yetişebilmektedir. Kuraklık görüldüğünde sulama yapılmasına dikkat edilmektedir. Bu meyve güneşi bol olan bir alana dikilmelidir.

Misket Limonu ve Limon Fiyatları Ne Kadar?

Yapılan incelemelere göre lime fiyatı, limon fiyatına göre daha pahalıdır. Çünkü limon kadar geniş üretim alanına sahip değildir. Lime fiyatları daha çok hasat mevsiminde düşüş yaşamaktadır. Antalya, Adana ve Mersin'de pazarlarda bulabileceğiniz lime diğer şehirlerde sadece bazı büyük marketlerde görülebilmektedir.

  • lime
  • misket limonu
  • lime ile limon
  • lime ile limon arasındaki farklar
  • lime nerede yetişir
  • misket limonu ve limon fiyatları
  • lime fiyatları
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Torf Mu, Toprak mı? Hangisi Daha İyi?