Karaciğer yağlanması nedir? Tedavisi nasıl yapılır?
Sağlık

Karaciğer Yağlanması Nedir? Tedavisi Nasıl Yapılır?

29 Ağustos 2018 - 23:51:05

Alkole bağlı olan ve bağlı olmayan şeklinde iki türü olan karaciğer yağlanması önemli sağlık sorunlarından biridir.

Karaciğer Yağlanması Nedir, Ne Demek?

Alkole bağlı olan grupta organ, yağları parçalarken problem yaşamakta ve bu durum sonucunda yağlar birikmektedir. Alkol bırakıldığı zaman altı haftada rahatsızlığın hafifleme ihtimali bulunmakta veya ortadan kalkmaktadır. Alkol tüketimi arttırılıp veya kullanıma devam edilirse rahatsızlık kötüleşir, hatta siroz bile ortaya çıkabilir. Alkole bağlı olmayan grupta ise nedenler yüksek kolesterol, diyabet veya bazı ilaçların kullanılması olabilmektedir. Karaciğerde yağlanma problemi alkol tarafından tetiklenmektedir.

Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir?

Şekerli gıdalar tüketilmemelidir. Mayonez, bisküvi, gofret, krema, tatlı çeşitleri, meşrubat gibi ürünlerde mısır şurubu, früktoz ya da glikoz bulunduğu için bu tür gıdaların tüketilmesi sakıncalıdır. Yapılan birçok araştırmaya göre bahsi geçen tatlandırıcıların bulunduğu gıdalar şişmanlama sorununu arttırırken çeşitli rahatsızlıkların da habercisi olabilmektedir. Katkı maddesi olan gıdalar, beyaz un içeren yiyecekler ve paketlenmiş gıdaların tüketilmesi tavsiye edilmez. Basit karbonhidratları tüketmek boş kalori olduğundan dolayı bunların yerine tam buğday, yeşil sebze, baklagiller, tahıl ve taze meyvelerden yardım alınmalıdır. Basit karbonhidrat arasında esmer ve beyaz ekmek, mısır, un, pirinç, makarna, pizza, gazlı içecek türleri, cips, mısır gevreği gibi ürünler vardır.

Karaciğer Yağlanmasın Ne Yapılmalı?

Gün içinde oturma pozisyonunda çalışma risk yaratır. Günlük hareket planı çıkarmak ve minimum kırk beş dakika tempolu bir biçimde yürümek gerekir. Düzenli yürümek karaciğerde yağlanma sorununun gerilemesine destek olan önemli bir aktivitedir. Kişinin koşulları müsait ise aerobik, yüzme, egzersiz, pilates, jimnastik yapılabilir. Fazla kiloların gitmesi zorunludur. Fakat kilo vermek için uygulanmaması gerek yöntem şok diyetlerdir. Şok diyetler vücutta yer alan bir sürü organa zarar vermektedir. Ayrıca ani bir şekilde kilo kaybedilmesi yağlardan kurtulamamaya yol açar.

Karaciğer Yağlanması İçin Ne Yemeli?

Yemek masasından doymadan kalkmak, dengeli kilo vermek, sağlıklı beslenmek gibi faktörlere dikkat etmek gereklidir. Bir diğer önemli bilgi ise mevsim sebzelerinin tüketilmesidir. Akdeniz diyeti diyetisyen kontrolünde uygulanabilir. Hayvansal yağlar, sağlık karbonhidratlar, işlenmiş et ürünleri tüketilmemelidir. Meyvelerin aşırıya kaçılmadan tüketilmesi de önemli bir detaydır. Abur cubur, krema, kimyasal madde içeren sosların kullanılması tavsiye edilmez.

Karaciğer Yağlanmasının Belirtileri Nelerdir?

Problemin olduğu insanlardan görülen belirtiler birbirinden farklıdır. Bunlar isteksiz olmak, bitkinlik, yorgunluk gibi etkenlerdir. Karaciğer testlerinin yükseldiği kişilerde halsizlik daha belirgin bir hale gelmektedir. Tanı için tercih edilen teknik ultrasonografi olarak ifade edilebilir. Tekniğiyle kişiye zararlı ışınlar verilmez. Sadece ses dalgaları ile karaciğer yapısı belirlenmektedir. Yöntem aracılığıyla kişide karaciğer yağlanması durumu saptandığında kişinin kanında ve karaciğer testinde insülin direncinin var olup olmadığı, yükselme gibi etkenlere bakılmaktadır. Testlerde yükselme durumu saptandığında üç ya da altı aylık düzenli takip gerekir.

Karaciğer Yağlanması Nasıl Geçer? Nasıl Önlenir?

Karaciğer organına ciddi anlamda zarar veren faktörlerden biri alkoldür. Bu yüzden on yıl ve daha fazla süre alkol kullanan kişilerin karaciğerinde yağlanma sorunu önemli seviyelere ulaşır. Karaciğer yağlanması durumundan kaçınmak için alkol kullanılmamalıdır.

Yorumlar
Dilan Öztürk 30 Ağustos 2018 - 00:01:05 Karaciğer yağlanması neden olur? Belirtileri nelerdir? Nasıl geçer? Tedavisi nasıl yapılır? Ne kadar sürede geçer acaba? Cildimin bozulması nedeniyle doktora gittiğimde karaciğer yağlanmasının olduğunu söyledi. Nelere dikkat etmeliyim?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: