Karaciğer yağlanması diyet listesi nedir?
Sağlık

Karaciğer Yağlanması Diyet Listesi Nedir?

29 Ağustos 2018 - 20:01:04

Alkol kullanımı gibi çeşitli sebeplerin yol açtığı karaciğer yağlanması sağlığı tehlikeye atan problemdir.

Karaciğer Yağlanması Olanlar Ne Yemeli?

Karaciğer yağlanması için kırmızı et yönünden fakir olan, meyve ve sebze ağırlığı fazla olan Akdeniz diyeti takip edilebilir. Balık eti, süt ürünler, tahıl gibi besinler tüketilebilir. Paketlenmiş gıda türleri, basit karbonhidrat içeren gıdalardan uzak durulabilir. Tavuk derisinin tüketilmemesi önerilir. Meyve ve sebzeler bol tüketilmeli, ama çok fazla tüketme halinden kaçınılmalıdır. Bu rahatsızlık için lifli besinlerden yardım alınabilir. Şerbetli tatlılar, abur cubur gibi gıdalar, mayonez, ketçabın yenmesi yanlıştır.

Karaciğer Yağlanması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Rahatsızlığı önlemenin en önemli teknikleri arasında spor ve diyet yer alır. Buradaki esas hedef kilosu fazla olan kişilerin ideal kiloya ulaşması ve insülin dirençlerini düzenlemeleridir. Diyet yaparken gün içinde az kalori alınması, sebzelerin bol oranda tüketilmesi ve glisemik indeksi yüksek olan besinlerden uzak durulması tavsiye edilir. Kişilerin ayda maksimum üç kilo gram vermeleri gerekir. Hızlı kilo alınıp verildiği zaman karaciğer yağlanması sorunu iyice artış gösterebilir. Bu organla ilgili yağlanma problemi olan kişi gün içindeki aktivite seviyesini arttırmalı ve günlük yürüyüş yapmalıdır.

Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Sebepleri Nelerdir?

En önemli neden olarak hareketsiz yaşamak, dengesiz beslenmek, aşırı alkol kullanmak gösterilmektedir. Kilosu normalden fazla olan, hızlı bir şekilde kilo kaybeden ve alan, şeker hastaları, genetik rahatsızlığı olanlar karaciğer yağlanması riski taşıyan grup arasında bulunur. Karaciğer hücrelerinin içerisinde yağ damlacıkları biriktiği zaman bu rahatsızlık meydana gelmektedir. Karaciğer hücrelerinin içinde yağ birikimi ve karaciğerin sertleşmesi, başka hastalıklar da neden olabilir. Hastalığın görülme sıklığı bazı etkenlerden kaynaklanır. Bahsedilen etkenlerin arasında obezite ve insülin direncinin neden olduğu hareketsiz hayat, beslenme bozukluğu mevcuttur.

Karaciğer Yağlanması İçin Ne Yapmalıyım?

Bir bardak şeker içermeyen kahve içilmesi tavsiye edilir. Fakat kahve reflü rahatsızlığını arttırdığı için doktordan onay alınarak içilebilir. Karaciğer yağlanmasının temel nedenlerinden en önemlisi alkol olduğundan dolayı düzenli alkol içilmesi doğru değildir. Bazı kişiler on sene kadar düzenli alkol içtikleri için bu bireylerin yağlanma durumlarında artış olduğu gözlemlenmiştir. Alkolün yanında ideal kiloda olmamak da tetikleyici etkenlerdendir. Alkol çok sık içilmemeli hatta mümkünse bırakılmalıdır. Bilinçsiz bir biçimde tüketilen bitkisel karışımların karaciğere zarar verebildiği söylenmektedir. Açık şekilde satışa sunulan, kaynağı belli olmayan ve içeriği hakkında bilgi sahibi olmadığınız ürünleri kullanılması çok tehlikeli problemlere neden olabilir. Dolayısı ile doktorun önermediği ilaç ve uygulamalardan uzak durulması çok önemlidir.

Karaciğer Yağlanması Diyet Listesi

Beyaz renkli sebze grubu arasında olan enginar, soğan sarımsak tüketilebilir. Ayrıca vücut için önemli bir yer olan süt ürünlerinin tüketilmesi önemlidir. Yaban mersini, mor üzüm ve böğürtlen tüketilebilir. Tam buğdaylı tahılların yenmesi de aynı derecede önem teşkil eder. Tam buğdaylı tahıllar arasında yulaf kepeği, tam buğday ekmeği, çavdar içeren gevrek vardır. Karaciğer yağlanması diyet listesi için hekime başvurulmalıdır.

Yorumlar
Ercan Kızıldemir 29 Ağustos 2018 - 20:11:04 Karaciğer yağlanmasına iyi gelen şeyler nelerdir? Neleri yemek ya da yememek gerekiyor? Doktor karaciğerimde yağlanmanın başladığını söyledi. Tedavi amaçlı birtakım yöntemler verdi. Bu hastalık geçer mi?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: