Sağlık 11 Nisan 2021 - 09:50:01

Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları

Kenevir Yağının Faydaları ve Zararları

Kenevirin tohumlarından elde edilen kenevir yağı insan sağlığı için muhteşem etkiler gösterebilen doğal ürünlerden birisidir.

Kenevir Yağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde kenevir denildiğinde herkesin aklına ilk olarak uyuşturucu maddeler gelmektedir. Dünya üzerindeki en yararlı bitkilerden birisi olan kenevir, uyuşturucu üretiminde kullanılmaya başladığında birçok ülkede yasaklanmıştır. Ülkemizde de kenevir üretimi devlet kontrolünde gerçekleştirilebilmektedir. Bitkinin her bir kısmından faydalanmak mümkün olurken kenevir yağı da bunlardan bir tanesidir. İnsan vücuduna çok sayıda faydası bulunan bu yağ, kenevir tohumlarından elde edilmektedir. Kenevir tohumlarının belirli işlemlerden geçirilmesi ile elde edilen yağ, saçtan cilde kadar birçok farklı alanda faydalı olabilmektedir. Kullanımında çok dikkatli olunması vücuda zararının olmaması için önem arz etmektedir.

Kenevir Bitkisi Yağının Faydaları Nelerdir?

Kansere karşı korunmada en doğru ürünlerden birisi olarak gösterilmektedir. İçerisinde hem omega-3 hem de GLA yağ asidi bulunduran kenevir yağı, genetik açıdan kansere yatkınlığı olan kişilerin kanser olma ihtimalini düşüren doğal maddelerden birisidir. İnsanların kalp sağlığının korunmasında da çok etkili bir üründür. Kolesterolü düşürme etkisi olan bu yağ, iyi kolesterolün de yükselmesini sağlamaktadır. İçerisinde çok sayıda farklı mineral barındırmaktadır. Vücudun ihtiyaç duyduğu minerallerin büyük bir çoğunluğunu sunarak ihtiyacı en iyi şekilde karşılamaktadır. İnsanlarda hormonların dengelenmesinde de çok etkili bir üründür. Son olarak saçların kurumasını engelleyerek kırık oluşumunu ve dökülmeyi engelleyebilmektedir.

Kenevir Otu Yağının Zararları Nelerdir?

Kenevir yağının kullanımı insanlarda bazı zararlara da yol açabilmektedir. Genel olarak bu zararlar, ürünün yanlış bir şekilde kullanılması ile ortaya çıkmaktadır. Araştırmalara göre kenevir yağı insanlarda konsantrasyonu zorlaştıran bir etki göstermektedir. Bunun yanı sıra bazı insanlarda öğrenme ve düşünme yeteneğinde azalmaya neden olmaktadır. Bazı psikolojik hastalıkların tedavisinde iyi bir destek ürünü olan bu yağ, fazla kullanımda insanların kendilerini sürekli olarak yorgun ve halsiz hissetmesine sebep olabilmektedir. Gebelik ya da emzirme dönemlerinde kullanılırsa bebeklerin bünyesine geçebilmektedir. Bebekler için oldukça ağır maddelerden olduğu için henüz doğum aşamasında dahi sorunlar yaşanmasına sebep olabilmektedir.

Kenevir Tohumu Yağı Kullanımı Nasıldır?

Kenevir yağının kullanımında farklı seçenekler yer almaktadır. İlk olarak insanlar direkt olarak ağızdan bu yağı alabilirler. Miktarının en iyi şekilde ayarlanabilmesi için bir şırınga yardımıyla kullanımı son derece önemli olmaktadır. Kullanım dozu, tedavinin amacına ve kişilerin vücudunun durumuna göre değişebilmektedir. Bu sebeple de kullanım aşamasından önce doktorlara danışmak çok daha doğru bir tercih olacaktır. Birçok kişi düzenli olarak kullandıktan sonra git gide miktarı arttırmaya başlamaktadır. Bu yağın satın alınması belirli kurallar çerçevesinde olduğu için dikkat edilmesi gerekmektedir. Kendilerine bir zarar verdiğini ya da bağımlılık yaratmaya başladığını fark eden kişilerin en kısa sürede bırakması gerekmektedir. İnsan vücudu için çok faydalı olan kenevir yağı doğru bir şekilde kullanılmadığında zararlı olabildiğinden dikkatli olunması gerekmektedir.

  • kenevir yağı
  • kenevir otu yağı
  • kenevir bitkisi yağı
  • kenevir yağı nedir
  • kenevir bitkisi yağının faydaları
  • kenevir otu yağının zararları
  • kenevir tohumu yağı kullanımı
Yorumlar
Sebahat Ercan Kenevir yağının saça ve cilde faydaları var diye biliyorum. Aslında bu bitkinin yetiştirilmesi yasal değil ve bu yüzden organik olarak nasıl satın alabiliriz ve nereden sipariş verebiliriz onu net olarak öğrenmek istiyorum. Cildimde sivilceler var sürsem geçmesine destek olur mu? internet üzerinde iyi geliyor diye okudum ama emin değilim. cevapla
yorum yaz
Kayısı Çayı Zayıflatır mı? Kayısı Çayının Faydaları ve Zararları