B1 vitamini nedir? Hangi besinlerde bulunur?
Sağlık

B1 Vitamini Nedir? Hangi Besinlerde Bulunur?

20 Aralık 2018 - 17:33:00

B grubu vitaminleri diğer vitaminler gibi vücut için çok büyük önem taşırken B1 vitamini de sinir sistemi üzerinde etkili olduğundan doğru miktarda kullanımı çok büyük önem taşımaktadır.

B1 Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar?

İnsanların vücutlarına iyi bakabilmesi için sürekli olarak vitamin ve mineral içeren yiyecekleri tüketmesi ve herhangi bir vitamin için eksikliğe sebebiyet vermemesi gerekmektedir. Bu bağlamda B grubu vitaminleri de çok büyük önem taşır. Kendi içerisinde numaralandırılan bu vitaminler B1 ile başlarken B12 vitaminine kadar gitmektedir. B1 vitamini, vücudun kardiyovasküler işleyişinin gelişiminden ve sinir sisteminden sorumlu olan vitamindir. Eksikliğinde ya da çok fazla alınması durumunda direkt olarak bu sistemler etkilenecektir. Bu sebeple de hangi besinlerin içerisinde yer aldığının iyi belirlenmesi ve ona göre kullanılması gerekir.

B1 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B1 vitamini eksikliği yaşamak istemeyen kişiler, hangi besinlerin içerisinde yer aldığını araştırdıktan sonra gün içerisindeki öğünlerini bu bilgilere göre güncellemektedir. B1 vitamini denildiğinde akla ilk olarak kuruyemişler gelir. Ay çekirdeği bu listenin başında yer alırken ceviz, fındık, yer fıstığı ve badem gibi ürünlerde bolca bulunmaktadır. Buna ek olarak baklagiller içerisinde de B1 vitaminine rastlanmaktadır. Mercimek ve nohudun yanı sıra fasulye içerisinde de bu vitaminden bolca bulunmaktadır. Türk mutfağında sıklıkla tercih edilen sarımsak, buğday ve susam gibi ürünlerin içerisinde de yer almaktadır. Bu sebeple de insanlarda eksikliğinin görüldüğü durumlar son derece nadir gerçekleşen durumlardır.

B1 Vitamininin Faydaları Nelerdir?

Vitaminleri tüketen kişiler genel olarak vücut için hangi faydaları gösterdiğine odaklanmaktadır. Bu aşamada B1 vitamini vücut için en doğru enerji kaynaklarından birisi olarak gösterilir. İçerisinde yer aldığı söylenen ürünler de genel olarak insanlara enerji verme özelliği ile bilinen ürünlerdir. Bu vitamin, sinir sisteminde görev alırken sinirler ve kaslar arasındaki bağlantının kusursuz bir şekilde ilerlemesini sağlamak amacıyla çalışmaktadır. Bu özelliği kalp kaslarının çalışmasının daha iyi düzeyde olmasını da etkilediğinden kalp sağlığında başrollerde gösterilen vitaminlerden birisidir. Son olarak göz sağlığında katarakt gibi ciddi sorunların oluşmasını en iyi etkileyen vitaminlerden birisidir. Eğer kişiler göz için yararlı olan diğer vitaminleri de düzenli olarak alırsa yaşantıları boyunca gözlerinden sorun yaşamaları çok olası olmayacaktır.

B1 Vitamininin Zararları Nelerdir?

B1 vitamininin insanlar için zararlı bir hale dönüşebilmesi için çok yüksek miktarda tüketilmesi gerekmektedir. Besinler ile birlikte çok fazla B1 vitamini alındığında bu vitamin idrar yoluyla atılacağından fazlalığı oluşmaz. Ancak iğne ya da ilaç ile alındığında sonuçlar farklı olabilirken ağrı ya da ödem gibi sonuçlar ile karşılaşmak mümkün olur. Ancak bu durumlar dahi oldukça nadir görülmektedir. Vücut için çok sayıda faydası olan B1 vitaminini kesinlikle atlanmaması ve düzenli olarak vücuda alınımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar
Hande Ertürk 20 Aralık 2018 - 17:43:00 Ben b1 vitaminini sarımsağın içerisinde yer alıyor diye biliyorum. Sarımsak başlı başına faydalı zaten aynı zamanda b1 eksikliği için de tüketilebilir. Fazla olması da iyi değil eksik olması da. Orta değerler her zaman daha sağlıklı.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: