Makyaj fırçaları neyle yıkanır? Nasıl temizlenir?
Sağlık

Makyaj Fırçaları Neyle Yıkanır? Nasıl Temizlenir?

16 Mayıs 2018 - 22:14:42

Makyaj yapma sürecinde sıklıkla kullanılan makyaj fırçalarının temiz olması için çeşitli yöntemler ile temizlenmesidir.

Makyaj Fırçaları Neyle Yıkanır?

Makyaj yaparken kullanılan fırçaların temizlenmemesi halinde çeşitli problemler oluşur. Malzemelerin üzerinde yer alan kalıntılar çeşitli bakterileri, tozları üstüne alır. Fırçaların üzerine yapışan bu zararlı maddeler cilde bir süre sonra zarar vermektedir. Ruj, allık, göz farı, fondöten şeklindeki boyaların kullanılmasını sağlayan fırçaların belli aralıklar ile temizlenmesi gerekmektedir. Yüz bölgesindeki en hassas kısım olan göz ve göz çevresinde kullanılan fırçaların temizliği oldukça önem taşır.

Makyaj Fırçalarının Temizliğinin Önemi

Far, eyeliner gibi boyaların kullanılması için araç olan fırçaların hijyeni ihmal edilmemelidir. Göz sağlığına özen gösteren kişilerin düzenli olarak bu tip malzemeleri temizlemeleri gerekir. Bunun yanı sıra fondöten, allık uygulamalarında kullanılan fırçaların hijyeni minimum haftada bir defa yapılmazsa yüz bölgesinde akneler meydana gelebilir. Hem yüz sağlığı hem de kullanılan fırçaların ömrünü uzatmak için bakım yapılması şarttır. Makyaj fırçalarının temizlenmemesinin sonucunda fırça kıllarının sertleşmesi ve dökülmesi kaçınılmaz bir durum halini alır. Çalışan kadınların makyaj fırçalarını temizlemeleri zaman almaktadır. Zaman sorunundan dolayı kişi bu işlemi hiç yapmamak veya çok uzun aralar vererek nadir olarak temizlemektedir. Fakat fırçanın temizlenmemesi cildin bakterilere maruz kalmasına neden olur. Cildin temiz olmaması ise mat görüntülere, pürüzlü bir cilde yol açar. Erken çözüm aramamak ilerde daha büyük sorunlara yol açacağı için tedavi etmek zor hale gelebilir. Bu sebeplerden dolayı üşenmek, ertelemek yerine fırça temizliği için zaman oluşturup gerekli olan hijyenin düzenli olarak sağlanması önerilmektedir.

Makyaj Fırçaları Nasıl Temizlenir?

Normal ebatlarda ve kullanışlı bir kabın içine tahmini olarak iki yemek kaşığı sabun, zeytinyağı dökülür. Sabunun anti-bakteriyel olması önemlidir. Tercihe göre sabun yerine bebek şampuanları da kullanılabilir. Makyaj fırçası hazırlanan suyun içine batırılır ve hijyen sağlanana kadar sürtülür. Fırçadaki pisliklerin geçmemesi halinde ise yeniden temiz su hazırlanarak aynı işlem tekrarlanır. Karışımın içerisine batırılan fırçalara yapışan kalıntıların temizliği için ılık sudan yardım alınır. Ilık suya tutulan fırçadaki kalıntılar el yordamıyla alınır. Karışımda yer alan zeytinyağını fırçadan arındırmak kolay olmayabilir. Bu arınma işlemi için avucun içine sabun dökülerek fırçaya sürülür. Fırçadaki yağ gidene kadar sabun ile ovuşturma işlemi yapılır. Fırça temizlendikten sonra kuruması için temiz bir havlunun içerisine alınarak suyu alınır.

Temizlenen Makyaj Fırçası Nasıl Kurulanır?

Kuruma sürecinde fırçadaki kıl kısımları yukarı gelmelidir. Tercihe göre fırçanın kuruması için havlunun üzerine yan şekilde veya fırça baş aşağı gelecek şekilde havlunun üzerine yerleştirilir. Bazı kişiler fırçanın hızlı kuruması için saç kurutma makinası kullanmaktadır. Fakat bu yöntem fırçadaki kıllara zarar verdiği için tavsiye edilmemektedir. Acelesi olan kişiler saç kurutma makinasını en düşük ısıda çalıştırarak fırçayı kurutmalıdırlar. Makyaj fırçası temizliğinin fırçanın kullanma yoğunluğuna göre yapılması tavsiye edilmektedir.

Yorumlar
Sevda Yıldız 17 Mayıs 2018 - 11:03:26 Cildimin zarar görmemesi için makyaj fırçalarımı devamlı yıkıyorum. Ama yıkama sırasında fırçaların zarar görmemesi için nasıl bir yöntem uygulamam gerekiyor? Makyaj fırçaları genelde hassas oluyor biraz. Güzelce temizlenmesi için ne yapmak gerekir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: