Saç kıran nasıl başlar? Ne iyi gelir? Kesin çözümü nedir?
Sağlık

Saç Kıran Nasıl Başlar? Ne İyi Gelir? Kesin Çözümü Nedir?

16 Mayıs 2018 - 19:24:41

Saç kıran, saç diplerini etkileyen, genel olarak yuvarlak parça şeklinde olan kafadaki bazı saç dökülmesine yol açan problemdir.

Saçkıran Nasıl Anlaşılır?

Tıbbı olarak bahsi geçen bu saç dökülme sorununa alopesi areata denir. Saç derisinin belirli alanlarında var olan bu dökülmenin çeşitli türleri bulunmaktadır. Çok nadir durumlarda saçların tamamı dökülebilmektedir. Nedeni olarak ise bağışıklık sistemi rahatsızlığı olduğu gösterilmektedir. Bağışıklık sisteminin görevi dış etkenlerden kaynaklı olarak meydana gelen tehlikelere karşı vücudu korumasıdır. Bazı insanların bağışıklık sistemi ise vücuda saldırıya geçmektedir. Bağışıklık sistemi kişinin kendi vücuduna yaptığı saldırılar sonrasında çeşitli hastalıklar meydana gelir. Bu rahatsızlıklara ise otoimmün denir. Bunların içerisinde sık rastlanan saç kıran sorunu vardır.

Saç kıran kimlerde görülür?

Erkek ve kadın fark etmeksizin her kişide meydana gelebilen bu sorun genellikle çocuklarda görülür. Bu şikayetten hekime giden kişilerin çoğunluğu on yaş aralığındaki çocuklardır. Saçların dökülmesinin dışında kirpik, sakal ve kaşların dökülmesi de aynı sorunu temsil etmektedir. Her kişide görülebilen bu rahatsızlık ailede daha önce meydana gelmiş bireylerde oluşma olasılığı diğer insanlara göre daha fazladır.

Saçkıran Sebepleri Nelerdir? Ne İyi Gelir?

  • Genetik faktörler bu rahatsızlığın meydana gelmesinde etkilidir. Genetik olarak bu rahatsızlığı taşıma ihtimali olan bireyler stres, dış etkenler ve virüs gibi durumlardan kaynaklı olarak yaşayabilmektedirler. Ailesinde bu rahatsızlığı yaşamış olan kişilerin saçkıranı yaşama riskleri fazladır.
  • Bağışıklık siteminin görevi vücudu korumak iken vücuda saldırıya geçtiği dönemlerde bu rahatsızlık meydana gelmektedir. Bağışıklık sisteminin vücuda saldırıya geçmesi ile beyaz kan hücreleri saç köklerindeki hücrelere saldırmaktadır. Saldırının etkisi ile saç kökleri küçülerek üretim yavaşlar ve dökülmeler oluşmaya başlar.
  • Neredeyse her sorunun temelinde beliren stres faktörü bu rahatsızlığın oluşmasına yer açmaktadır. Depresyon, kaygı düzeyinin yüksek olması, üzüntü bağışıklık sistemini zayıflatan etkenlerdir. Sınav dönemleri, çocukların stres yaşadığı diğer travma içeren olaylar nedenler arasında gösterilebilir.
Saç Kıranın Kesin Çözümü Nedir?

Hastalığın kendini yenileyip yenilememesi kişiden kişiye değişen bir durum olarak ifade edilir. Saçkıran hastalığı için çeşitli tedaviler uygulanır. Bu tedavilerde önerilen ilaçlar saçların tekrardan çıkmasını sağlamaktadır. Fakat ilaçların kullanılması bazı durumlarda rahatsızlığı tam olarak ortadan kaldırmamaktadır. Bazı kişiler bir defa bu hastalığı yaşarken bazıları ise tekrardan bu hastalığa yakalanabilmektedir. Ağrı veya diğer rahatsızlıklara yol açamayan saçkıran bulaşıcı özelliklere sahip değildir. Bu rahatsızlığın belirtileri sadece saç ve kıl dökülmesidir. Saç ve kıl dökülmesinden başka herhangi bir fiziksel soruna yol açamaz. Fakat kişi psikolojik olarak kendini kötü hissettiği bir sürece girmektedir. Bu yüzden moral bozucu etkenleri ortadan kaldırmak ve pozitif yaşam tarzını benimsemek önemlidir. Saçkırandan sonra bazı bireylerin saçları önce beyaz çıkarak sonrasında kendi rengine dönebilmektedir. Hastalığın tedavisi ile ilgili izlenecek olan adımları hekime danışmak ve doktor önerileriyle sürece devam etmek gerekmektedir.

Yorumlar
Hilal korkmaz 16 Mayıs 2018 - 19:34:41 Saç kırsan bulaşıcı mı? Önlemek için ne yapmak gerekiyor? Bitkisel çözümler kesin sonuç veriyor mu? Çocuğumda var bunun için bir yöntem arıyorum. Ne yapabiliriz?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: