Sağlık

Bambu Bitkisi Özellikleri, Faydaları ve Bakımı

20 Aralık 2018 - 13:42:46
Bambu bitkisi özellikleri, faydaları ve bakımı

Ülkemizde hint kamışı ismiyle de bilinen bambu oldukça farklı çeşitleri bulunan bir itki familyasıdır. Boyları 38 metreye ulaşabilen bu bitki türü genel olarak çiçek vermemektedir.

Bambu Bitkisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Genel olarak sıcak ülkelerde yetişen bambu, ilk olarak bu bölgelerde mobilya, merdiven ya da baston yapımında kullanılmaya başlanmıştır. Belirli bir süre geçtikten sonra tüm dünyaya yayılan bu ürün farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Ev dekorasyonunda bambu ürünler artık vazgeçilmez elemanlardan birisi haline gelmiştir. Mobilyanın dışında birçok aksesuarda kullanılır. Genelde Güney Amerika ve Afrika bölgesinde yetişen bambu, buradan tüm dünyaya gönderilerek mevcut ihtiyacı karşılamaya çalışmaktadır. Bugüne kadar görülmüş olan en uzun bambu 38 metre olarak ölçülürken 80 cm. kalınlığında bir gövdeye sahiptir. Ancak genelde gövde kalınlığı daha ince olan bambunun boyu da bu seviyelere her zaman yükselememektedir.

Bambu Bitkisi Özellikleri Nelerdir?

Bambular özelliklerine göre iki farklı türe ayrılmaktadır. İlk türde bitki, ağaç gibi büyümesinin yanı sıra tahta formuna gelen bir kabuğa sahiptir. İnce yapraklıdırlar ve çok büyük ebatlarda çiçekler verebilmektedirler. İkinci türünde ise daha çok ot şeklinde büyüyen ürünler ortaya çıkmaktadır. Genelde boyları 1 metreden daha uzun olmaz ve zayıf ürünlerdir. Genelde ağaç gibi yetişmiş olan ürünler akla ilk gelen bambulardır. Bambu, yapısı olarak esnektir ancak yüksek zorlanmada kırılabilir. Günlük hayat içerisinde bambuyu kıracak kadar zorlayacak işlemler çok fazla yapılmadığından ev içerisinde çok rahat bir şekilde kullanılabilir.

Bambu Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

İlk olarak bambu tüketilebilen bitkiler arasında yer almaktadır. Bazı bölgelerde bambunun turşusu yapılarak tüketilmektedir. Bunun dışında bir tüketim tarzı görülmemektedir. Birçok bölgede geçerli olan bir inşaat malzemesidir. Büyük boyutlarda olan bambularda evler yapılabilirken bu evler son derece doğal ve çekici bir görünüme sahip olacaktır. Tekstil sektöründe kullanımı ile birlikte insanlara katkı sağlamaktadır. Bu sektör içerisinde antibakteriyel ürünlerin oluşturulmasında desteği yadsınamaz bir gerçektir. Son olarak küçük ev eşyalarının yapımında kullanılmaktadır. Sepet, perde, bardak ya da balık oltası gibi ürünlerde sıklıkla tercih edilmektedir.

Bambu Bitkisinin Bakımı Nasıldır?

Güneş ışığını oldukça seven bitkiler arasında gösterilebilmektedir. Bu sebeple de bambunun sürekli olarak güneş görebileceği bir konumda yetiştirilmesi gerekir. Güneş alan bölgede kaldığında yaprakları güneşe doğru dönmeye başlayacaktır. Evde yetişen bambular için aydınlatıcı ışıklar da güneş ışığının etkisini gösterebilmektedir. Aynı seviyede katkı sağlamasa da yeteri kadar ışık kazandırabilmektedir. Yetiştirilme aşamasında yapraklarının başka bir cisme temas etmiyor olması gerekir. Yoksa bu durum süreci olumsuz etkileyecektir. Eğer suda yaşayan bir bambu türü yetiştiriliyorsa içerisinde olduğu suyun her hafta değiştirilmesi gerekmektedir. Bambu denildiğinde herkesin aklında benzer bir bitki figürü oluşurken günlük hayatta kullandığımız çok sayıda ürünün içerisinde yer almaktadır.

Yorumlar
Gamze Başar 20 Aralık 2018 - 13:52:46 Bambu bitkisi budaması ve bakımı hakkında bilgi almak istiyorum. Akvaryuma koymak istiyorum. Evde büyük bir akvaryumum var. İçinde çok güzel olur diye düşünüyorum. Bu tarz görseller hep hoşuma gidiyor. Nasıl koymak gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: