Demirhindi şerbeti nedir? Nasıl yapılır? İçindekiler, kullanımı, faydaları, zararları
Sağlık

Demirhindi Şerbeti Nedir? Nasıl Yapılır? İçindekiler, Kullanımı, Faydaları, Zararları

04 Nisan 2018 - 08:57:57

Osmanlı' dan günümüze kadar gelen ve içimi keyifli olan içeceklerden biri olan demirhindi şerbeti sağlık açısından oldukça büyük önem taşımaktadır. Padişah sofralarının vazgeçilmez içeceği olan bu şerbet kendine has tadı ve aroması ile sofralarda ilk sırayı almaktadır.

Demirhindi Şerbeti Nedir? Ne İşe Yarar?

Demirhindi şerbetinin diğer bir adı ise hint hurmasıdır. Bu hurma vitamin ve mineral bakımından oldukça zengin ve insan sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Geçmişten günümüze kadar tıp alanında ve mutfaklarda sıkça kullanılan bir meyve olan demirhindi meyvesi özellikle susuzluğu giderdiği için Afrika bölgesinde de sıkça tercih edilmektedir. İçeriğinde bol miktarda protein içeren bu meyve ayrıca A, C, E ve B vitaminlerinin çoğunu içinde barındırmaktadır. Şerbetin boğaz ağrılarında gargara olarak kullanılması bakterilerin temizlenmesini sağlar. Ateş düşürücü etkisi vücutta oluşan enfeksiyonlarında ilerlemesine engel olur. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirdiği için düzenli olarak tüketilmesi tavsiye edilir. İçerdiği vitaminler sayesinde vücudun daha dirençli olmasına yardımcı olur.

Demirhindi Şerbetinin Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  • Hipertansiyon ve obezite hastalıklarında tedavi edici özelliği bulunmaktadır. Kan şekerini dengeleyici etkisi ile diyete yardımcı olan içecekler biri olarak tercih edilebilir.
  • Mide ve bağırsak rahatsızlıklarını engelleyici etkiye sahiptir. Çok fazla ağır besinler tüketenler için hazmı kolaylaştıran etkisi sayesinde midede şişlik giderici olarak tüketilebilmektedir. Bağırsakların düzenli çalışmasına da yardımcı olan bu şerbet kabızlık giderici olarak doğal bir içecektir. Ülser tedavisinde de etki gösteren demirhindi şerbeti çoğu mide sorunlarının önlenmesini sağlamaktadır.
  • Cilt lekelerinde ve cilt sorunlarında etki gösteren bu şerbet özellikle güneş lekelerinin giderilmesi için tercih edilebilmektedir. Cilt lekelerinin açılmasını sağlayarak cilt tonu eşitleme özelliğine sahiptir.
  • Susuzluk giderici özelliği özellikle sıcak havalarda oldukça etkili olmaktadır. Ramazan aylarında bu şerbetin tüketilmesi sıcaklarda oruç tutanlar için rahat etmelerini sağlayacaktır.

Demirhindi Şerbeti Nasıl Yapılır? Nasıl Hazırlanır?

Demirhindi şerbetini yapabilmek için öncelikle meyveler temizlenir ve tencereye alınarak üzerine su ilave edilerek kaynatılır. Meyveler tamamen kaynatıldıktan sonra süzülmesi için soğutulur. Süzülen meyveler içerisine şeker ilave edilerek tekrar kaynatılır. Daha sonra sıcak ya da soğuk şeklinde tüketilebilmektedir. Şerbete farklı aromalar katmak için karanfil ilave edilebilmektedir. Demirhindi şerbeti gün içerisinde iki bardak olmak üzere tüketilebilmektedir. Şerbetin tadı meyvesinden dolayı biraz tatlı bir yapıya sahiptir. İsteğe bağlı olarak tatlandırılarak tüketilebilir.

Demirhindi Şerbetinin Zararları Nelerdir?

İnsan sağlığı açısından oldukça önem taşıyan demirhindi şerbeti sofralarda ve özel günlerde konuklara ikram edilen içeceklerden biridir. Demirhindi şerbetinin çok fazla tüketilmesi tuvalete gitme ihtiyacını arttırabilmektedir. Bunun yanı sıra tansiyon hastalığı olan kişilerde mutlaka doktor kontrolü sonrasında tüketilmesi gerekir. Bazı durumlarda alerjiye sebep olduğu için dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Alerjik reaksiyon ile karşı karşıya kalmamak için özellikle meyvesinin tüketilmesi daha doğru olacaktır.

Yorumlar
Yasemin Kaynak 04 Nisan 2018 - 09:07:57 Demirhindi şerbeti malzemeleri nelerdir? Nasıl yapılır? Boğaz ağrısı için kullanmak istiyorum ne kadar tüketmem gerekir? Bu şerbetin tarifi nedir deneyenler ve kullananlar var mı? Nasıl hazırlayabilirim? Zararı olur mu?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: