Sağlık

Limon Tuzu Nedir? Ne İşe Yarar? Yenir mi? Yerine Ne Kullanılır? Faydaları ve Zararları

04 Nisan 2018 - 11:48:11
Limon tuzu nedir? Ne işe yarar? Yenir mi? Yerine ne kullanılır? Faydaları ve zararları

Yemeklerde ve özellikle turşu yapımında kullanılan limon tuzu, normal tuzdan farklı bir yapıya sahiptir. Salamura ve çeşitli turşu yapımlarında kullanılmasının yanı sıra sağlık açısından da önemli bir yere sahiptir. Limon tuzu adından da anlaşılacağı gibi limondan elde ediliyor olsa da birçok turunçgilden elde edilebilmektedir. Limon ve turunçgillerin içerisinde bulunan asit ekşi tadın oluşmasını sağlar.

Limon Tuzu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Limon tuzunun diğer bir adı kimyasal sitrik asit olarak bilinir. Tuz olarak değil de asit olarak baz alınması gerekmektedir. Yiyecek yapımında ve temizlikte ölçülü bir şekilde kullanılması tavsiye edilir. Gıda sanayisinde genel olarak lezzet katmak amaçlı tercih edilen limon tuzu koruyucu olarak da kullanılabilmektedir. Tatlandırıcı etkisi ile birçok gıda içerisinde yer alır. Ekşi tadın daha baskın olması içinde tercih edilebilmektedir. Kimyasal sitrik asit olarak bilinen limon tuzu gıda, kozmetik, ilaç ve temizlik sanayisinde çok fazla tercih edilen bir maddedir.

Limon Tuzu Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

  • Bağışıklık sistemini güçlendiren limon tuzu özellikle kış aylarında kişinin hastalıklara karşı vücudunun direnç göstermesini sağlar. Antioksidan özelliği vücutta mikroplara ve bakterilere karşı koruyucu görev görür.
  • Bağırsaklarda bulunan zararlı bakterilerin vücuttan atılmasına da yardımcı olmaktadır. Böbrek sağlığı için de son derece önemli asitlerden biridir.
  • Tansiyonun düzenlenmesine yardımcı olan limon tuzu özellikle tansiyon hastalarında kısa sürede tansiyonu dengeler.
  • Beynin çalışmasını sağlayan fonksiyonların olumlu ölçüde gelişmesine yardımcı olmaktadır. Düzenli olarak kullanılması insan sağlığı açısından önemli bir etkiye sahiptir.
  • Beslenme de olduğu gibi birçok alanda da tercih edilmektedir. Temizlik alanında da tercih edilen limon tuzu özellikle kireçli bölgelerin temizliğinde tercih edilebilmektedir. Ayrıca istenmeyen tüylerden arınmak için cilt yüzeyinde de kullanılmaktadır.
  • Kilo vermeye yardımcı olan limon tuzu her sabah düzenli olarak ılık su içerisine ilave edilerek tüketildiğinde ciddi ölçüde zayıflamayı sağlayabilmektedir. Normal limonlu sudan daha etkili yapıya sahiptir.

Limon Tuzunun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Limon tuzu yüksek miktarda kimyasal sitrik asit içermektedir. Çok fazla tüketilmesi insan sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Her şeyin fazlasının zarar olduğu unutulmamalıdır. Limon tuzu içerisinde bulunan asit diğer tün narenciye grupları içerisinde de yer almaktadır. Cilt yüzeyinde fazla kullanılması cilt tahrişlerine ve alerjiye sebep olabilir. Yiyeceklerde sıkça kullanılması ve özellikle ekşi tadın alınması için bol miktarda tüketilmesi böbreklerde bir süre sonra taş oluşumuna sebep olabilir. Sürekli olarak tüketilmesi boğaz bölgesinde yaralara ve tahrişlere sebep olabilmektedir. Bu yüzden günlük düzenli olarak az miktarda tüketilmesi tavsiye edilir. Tansiyon hastalarının doktor tavsiyesi ile kullanması önerilmektedir. Bazı ilaçlar ile yan etki yapabileceğinden mutlaka doktora danışılarak tüketilmesi gerekir.

Yorumlar
Damla Keskin 04 Nisan 2018 - 11:58:11 Limon tuzu bozulur mu? Ph değeri kaçtır acaba bilen var mı? Fiyat olarak çok pahalı değil diye biliyorum. Nereden bulabilirim? Bu tuz yenir mi tam olarak ne için kullanılır? Kullananlar var mı? Nelere iyi gelir nasıl içilir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: