Sağlık

İsot Nedir? Nasıl Yapılır? Nerede Kullanılır? Neye İyi Gelir? İsotun Faydaları ve Zararları

04 Nisan 2018 - 14:38:12
İsot nedir? Nasıl yapılır? Nerede kullanılır? Neye iyi gelir? İsotun faydaları ve zararları

Yurdumuzda acı tadın çok fazla sevilmesi ve tüketilmesi yaygın olduğundan dolayı biber çeşitlerinden elde edilen baharatlarında çeşitli olmasını sağlamaktadır. İsot Şanlıurfa yöresine ait olan özel yetişen biberin güneşte kurutularak elde edilmektedir. İsotun diğer biberlerden daha koyu renkte olması fark edilmesini kolaylaştırmaktadır.

İsot Nedir? Ne İşe Yarar?

İsot yemeklerde lezzet katması için kullanılırken acı tadında sevilmesi sıkça tüketilmesini sağlamaktadır. İnsan sağlığı için de önemli olan bu biber birçok hastalığın engellenmesi için tercih edilebilmektedir. Bu baharat vücuttaki yağların yakımında oldukça etkilidir. Zayıflamak isteyenler için fazla yağlardan kurtulmak mümkündür. Metabolizmanın hızlanmasını da sağlayarak tüm vücutta kalori yakımını arttırır. Yemeklerde ve özellikle yoğurt ile karıştırılıp tüketildiğinde vücutta yer alan fazla yağlar yakılır.

İsotun Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

  • Vücutta sindirim sisteminin daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayarak mide ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur. Mide rahatsızlıklarında özellikle ülser ve gastrit problemlerinin iyileşmesini sağlar.
  • Afrodizyak yapıya sahip olan biberlerden biridir. Cinsel isteği arttıran yapısı ile özellikle kadınlarda çok etkili olmaktadır. Cinsel isteği arttıran baharatlar ve besinler arasında en etkili olan besinlerden biridir.
  • Doğal antibiyotik etkisi olan isotun vücuttaki iltihapların kurutulması için etkilidir. Soğuk havalarda üst solunum yolları rahatsızlıklarını önleyen etkiye sahiptir. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için soğuk algınlığı gibi hastalıkların oluşmasına engel olur. Antibiyotik kullanmak yerine bu baharatın tercih edilmesi doğal yollar ile tedavi desteklenebilmektedir.

İsotun Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

İsot biber çeşitleri arasında sıkça tüketilen biberlerden biridir. Bu biberin bilinen herhangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece çok fazla tüketimi vücutta yan etkiye sebep olabilir. Biberin çok fazla tüketilmesi metabolizmayı hızlandıracağından bağırsaklarda tembellik meydana gelmesine sebep olabilir. Her yaş grubundan sevilerek tüketilen isot biberi yemeklerin lezzetlendirmesinde sıkça tercih edilmektedir.

İsot Nerede Kullanılır? Nasıl Tüketilir?

Yemeğin daha lezzetli ve acı olması için çeşitli baharatların kullanılmaktadır. Normal kırmızı biber yerine isot biberinin tercih edilmesi acıyı sevenler için daha lezzetli olacaktır. Genel olarak çiğköfte içerisinde tercih edilen baharatlar arasındadır. Bunun yanı sıra Şanlıurfa' ya özel olan bu biber yörede yapılan yemeklerin birçoğunda kullanılabilmektedir. Lezzetli yemekler için isotun kullanımı diğer biberden daha fazla olmaktadır. Ayrıca zayıflamak isteyen kişilerin yoğurt ve isot karışımını bol miktarda tükettiği bilinmektedir. Göbek yağlarının hızlı bir şekilde eritilmesi için tercih edilen isot kür halinde uygulanabilmektedir.

İsot Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Sağlıklı bir vücuda sahip olmak için isot tüketiminin arttırılması bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlayacaktır. Salatalarda veya mezelerde de tercih edilen baharatlardan biridir. Kullanılan baharatlar arasında keskin tadı ve kendine has rengi ile yemeklerin de lezzetli olmasına yardımcı olmaktadır. Mutfaklarda yerini alan bu baharatın birçok yemek çeşidinde tercih edilerek tüketilmesi vücut sağlığı açısından büyük önem taşır.

Yorumlar
Emine Çelik 04 Nisan 2018 - 14:48:12 İsot acı mıdır? İsot biber nasıl yetiştirilir? Nasıl saklanır? Bu biber zayıflatırmı? Zayıflamaya yardımcı olur mu? Sanırım zayıflamak için kullananlar varmış. Ben de denemek istiyorum ama tadı çok acıysa kullanamam sanırım.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: