Yakı otu çayı ne işe yarar? Neye iyi gelir? Nasıl hazırlanır?
Sağlık

Yakı Otu Çayı Ne İşe Yarar? Neye İyi Gelir? Nasıl Hazırlanır?

29 Temmuz 2018 - 04:25:25

Küçük çiçekli söğüt otu olarak da bilinen yakı otu çayı küpe çiçeği ailesinden bir çeşittir.

Yakı Otu Nedir? Ne İşe Yarar?

Yaklaşık 160 çeşidi bulunan yakı otu daha çok Amerika ve Avrupa bölgelerinde yetiştiği bilinmektedir. Yetişmesi için nemli topraklara ve kapalı havaya ihtiyacı bulunur. Sırt ağrılarında kullanılan yakı otu ile karıştırılmaması gereken bir bitkidir. Çünkü bu bitki çay olarak tüketilen cinslerden biridir. Diğer yakıotu ise sırt ve kas ağrılarının giderilmesinde etkili olan ve mentol kokusuna yakın olan kokudaki bir bitkidir. Yakı otu mor çiçekleri küpeli yapısı ile sevilen bitkilerden biridir. Çeşitli hastalıklarda tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Bu sayede insan vücuduna faydalı olacak şekilde tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Yakı Otu Çayının Faydaları Nelerdir?

Yakı otunun en etkili olduğu tedaviler erkek sağlığında prostat sorunlarının giderilmesinde etki göstermektedir. Özellikle iyi huylu prostatın artmasını sağlar. Antioksidan yapısı bulunan bu şifalı bitki vücudun zararlı maddelerden arınmasını sağlar. Yakı otu çayı ayrıca cilt bakımında sivilce ve akne tedavisinde kullanılmaktadır. İçerdiği bileşenler sayesinde prostat büyümesini engelleyerek vücuda yardımcı olmaktadır. Özellikle kırk yaş üstü erkeklerde oluşan hormonal değişimler sırasında hormonların hızlı azalmasını engellemektedir. Erkeklerde prostat büyümesinden kaynaklı cinsellikte isteğin azalması meydana gelebilir. Bu nedenle yakı otunun düzenli kullanımı prostatta etki ettiğinden cinsel isteğin ileriki yaşlarda hormon yapısına bağlı olarak dengelendiği görülmektedir.

Yakı Otunun Cinselliğe Faydası Nedir?

Vücut sağlığının korunmasına faydası olan yakı otu çayı olarak özellikle erkekler tarafından kullanılması gerekmektedir. Bu sayede erkeklerin cinsel sağlığının da düzenli şekilde olmasına yardımcı olur. Cinsel sağlığı etkileyen faktörlere karşı vücudu korur.

Yakı Otu Çayı Nasıl Hazırlanır?

Bitki çaylarının demlenme şekli gibi demlenen bu çayın ılık tüketilmesine dikkat edilmelidir. Kaynar su üzerine bir tatlı kaşığı koyulan yakı otu birkaç dakika demlendirildikten sonra tüketilmelidir. 15 gün boyunca gün aşırı tüketilmesi gerekir. 15 gün sonunda 4 gün ara verilerek tekrar tüketilmelidir. Düzenli bir şekilde tüketildiği takdirde erkek sağlığında büyük önem taşır. Yakı otunun taze hazırlanmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yakı Otu Çayının Yan Etkileri Nelerdir?

Her bitki çayında olduğu gibi bilinçsiz ve fazla tüketim bazı yan etkilere neden olacaktır. Özellikle çok fazla tüketildiğinde sürekli olarak idrara çıkma durumu görülebilmektedir. Doktor tavsiyesi alınarak tüketilmesi gerekir. Çok fazla tüketimi farklı yan etkilere neden olacaktır. Sağlık açısından büyük önem taşıyan şifalı bitkiler mutlaka doktor kontrolü ile kullanılmalıdır. Tedavi destekleyici etkileri sayesinde tedaviye yardımcı olur. Fakat kesin bir tedavi olarak görülmemelidir. Yakı otu yani söğüt otu olarak da bilinen bu bitkinin kullanım şekline dikkat edilmesi vücuda fayda sağlayacaktır. Bunun için mutlaka kullanım şekline uyulması doğru sonuçların alınmasında etkili olacaktır. Herhangi kesin bir yan etkisi olmasa da doktor tavsiyesinin olmasına dikkat edilmelidir.

Yorumlar
Yurdagül Yaman 29 Temmuz 2018 - 04:35:25 Yakı otu tansiyonu yükseltir mi? Etkileri nelerdir? Saça faydaları nelerdir? Saç için kullananlar var mı? Nasıl kullanmak gerekiyor acaba? Bu otu macun şeklinde mi kullanmak gerekiyor? Çayının faydaları nelerdir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: