Zayıflama29 Temmuz 2020 - 00:35:09

Pelin Otu Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Yan Etkileri

Pelin Otu Çayı Zayıflatırmı? Nasıl Yapılır? Faydaları, Zararları, Yan Etkileri

Akdeniz bölgesinde doğal bir şekilde yetişebilen pelin otu antik çağlardan bu yana bilinen bitkilerden biridir. Çok fazla etkisinin olması bu bitkinin daha da değerli olmasını sağlamaktadır.

Pelin Otu Nedir? Özellikleri Nelerdir?

100- 150 cm boylarında ve beyaz yapraklarının ağırlıklı olduğu bu bitki gri renkte de yaprakları bulunmaktadır. Antik çağlarda afrodizyak etkisi çok fazla olduğu için kullanılan şifalı bitkiler arasında yer almaktaydı. Günümüzde de birçok sağlık sorununda tercih edilen bitkiler arasındadır. Pelin otu bitki çayı olarak tüketilen bitkilerden biridir. Ayrıca zayıflamak isteyenler için sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.

Pelin Otu Çayı Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

  • Pelin otu kendine has kokusu ve yapısı ile beraber tedavi destekleyici bitkiler arasında yer almaktadır. Pelin otunun sindirim sistemini düzenlemesi ve sindirime yardımcı olması mide ve bağırsak sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Zayıflamak isteyen kişilerin diyete başladığı günlerde çok fazla kabızlık sorunu yaşaması şifalı bitkiler ile kabızlık sorununun önüne geçilebilmektedir. Pelin otu bu aşamada oldukça faydalı bitkiler arasında yer alır.
  • Safra kesesi rahatsızlıklarında kullanılan pelin otu çayı safra kesesi hastalıklarına karşı önlem alınmasına yardımcı olmaktadır. Şişkinliği giderici etkisi bulunur. Bunun yanı sıra ödem attırıcı etkisi de yer almaktadır.
  • Vücuttaki iltihap önleyici etkisi sayesinde vücut sağlığını koruyucu etki göstermektedir. Vücudun çeşitli bölgelerinde iltihaplanmayı engelleyici etkiye sahiptir.

Pelin Otu Çayı Ne İşe Yarar?

Bağırsak parazitlerinin temizlenmesinde etki gösteren pelin otu düzenli şekilde bitki çayı olarak tüketildiğinde bağırsaklarda parazit oluşumuna da engel olur. İştah açısı etkisi olmasına rağmen zayıflama sindirimi kolaylaştırdığından dolayı her iki şekilde etki sağlar. Bu yüzden dikkatli kullanılması gerekmektedir. Terletici etkisi sayesinde vücuttaki zararlı maddelerin ter yolu ile atılmasını sağlar. Ayrıca kas spazmlarını rahatlatır. Karaciğer sağlığını koruyarak vücutta antioksidan görevi görür. Pelin otu çayı düzenli kullanım sonrasında bu faydaları olmasına rağmen çok fazla tüketildiğinde de farklı yan etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden kullanımına dikkat edilmelidir.

Pelin Otu Çayının Zararları ve Yan Etkileri Nelerdir?

Pelin otunun vücut sağlığı açısından öneminin fazla olmasının yanı sıra vücuda yan etkileri de bulunmaktadır. Sakinleştirici etkisi sinir sistemini etkileyen bileşenlerin içeriğinde yer almasına neden olur. Bu nedenle çok fazla tüketildiğinde halüsinasyonlara neden olabilmektedir. Halüsinasyonlara sebep olduğu gibi ölüme de neden olduğu bilinmektedir. Aşırı tüketiminden kaçınılması gerekir. Susuzluk, mide bulantısı, kas ağrıları, uykusuzluk ve uyuşma en sık görülen yan etkiler arasında yer alır. Bu nedenle çok fazla tüketilmemesi en doğrusu olacaktır.

Pelin Otu Çayı Nasıl Kullanılır? Hamileler Kullanabilir mi?

Gebelik ve emzirme döneminde kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Pelin otu çayı içerdiği bileşenlerden dolayı düşüklere sebep olabilir. Emziren annelerde de sütün kesilmesine ve çocuğun gelişimine engel olabilmektedir. Pelin otu çayı bilinçli olarak tüketilmesi gereken şifalı bitkiler arasında yer alır. Böylece pelin otu zararlarından çok faydaları etkili olacaktır.

Yorumlar
Meryem AygünPelin otu kullananlar var mı? Kilo verme konusunda işe yarıyor mu? Zayıflamak için çok yöntem denedim ama etkisini göremedim. Son dönemlerde zayıflamak için bu otun kullanıldığını duydum. Nasıl kullanmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
Zayıflatan Korse Çeşitleri ve Modelleri