Güneşte yanmak için ne yapmalı?
Sağlık

Güneşte Yanmak İçin Ne Yapmalı?

28 Temmuz 2018 - 20:45:06

Yaz aylarında güneşin dik açılı gelmediği zamanlarda sahilde güneşlenmek insan sağlığı açısından oldukça önemlidir.

Güneşte Sağlıklı Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalı?

Doğal yollar ile vücutta D vitaminin salgılanmasını sağlayan güneş ışınları cildin bronzlaşmasına da yardımcı olmaktadır. Cilt tonunun daha koyu ve hoş bir görüntüde olmasını isteyen kişiler genel olarak güneşlenip yanmayı tercih etmektedir. Güneşte korunmasız yanmak cilde ve insan sağlığına zarar vermektedir. Fakat bronzlaşmak ve sağlık açısından kemik yapısının güçlenmesi için mutlaka koruyucu kullanılması gerekir. Aksi halde cilt sağlığı tehdit altında olacaktır. Güneşte bilinçli olarak yanmak için kişinin cilt yapısını çok iyi bilmesi gerekir. Özellikle beyaz tenli kişiler bronzlaşmak için güneşlendiğinde kızarık bir görüntü meydana gelir. Bunun yanı sıra çok fazla cildin güneşe maruz kalması güneş yanığına sebep olarak genel sağlığa da zarar verecektir.

Güneşte Bronzlaşmak İçin Ne Yapmalı?

Cildin güneşlemeye de ihtiyacı bulunmaktadır. Özellikle D vitamini ihtiyacının karşılanması için güneş ışınlarına ihtiyaç duyulduğundan yaz aylarında vücut D vitamini ihtiyacını daha iyi karşılayabilmektedir. Bağışıklık sisteminin de daha güçlü olmasını sağlayan D vitamini kış aylarında yeteri miktarda alınmayabilir. Güneş sayesinde bronzlaşarak cilt tonunun daha koyu olması sağlanabilmektedir. Bununla beraber bronz bir tene sahip olmak kişinin daha güzel bir cilde sahip olmasını sağlayacaktır. Güneş yanığı cildin su toplamasına ve zarar görmesine neden olabilir. Bu yüzden çeşitli kozmetik ürünleri veya doğal yöntemler ciltte bronzluk sağlar.

Bronzlaştıran Doğal Yağlar Nelerdir?

Zeytinyağı, çikolata yağı ve havuz yağı gibi bitkisel yağlar cilde uygulandığında güneşlenirken daha çabuk bronzlaşma sağlayacaktır. Güneşe çıkmadan önce sürülen güneş kremi cildin güneş ışınlarına karşı korunmasına yardımcı olur. Güneşin zararlı ışınları ciltte ve genel sağlık durumunda çeşitli sonuçların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Fakat korunarak güneşlenmek daha doğal bir bronzluk sağlayacaktır. Doğru ve bilinçli güneşlenmek güneş yanıklarının da önüne geçecektir.

Doğru Güneşlenme Teknikleri Nelerdir?

Her cilt tipi güneşe karşı farklı tepkiler verir. Beyaz tenli kişilerde güneş yanığı genel olarak kızarıklık ile meydana gelir. Buğday tenli ya da esmer kişilerin ciltleri güneş ışınlarına karşı daha güçlü olabilmektedir. Güneş yanığı yerine doğru bir şekilde güneşlenmek cilt sağlığı açısından da büyük önem taşımaktadır. Yaz aylarında doğru bir şekilde güneşlenmek için kişinin güneşe çıkmadan önce koruyucu güneş kremi kullanması tavsiye edilmektedir. Bunun yanı sıra her saat güneş kreminin kullanılması önerilir. Çünkü güneşin zararlı ışınları ciltte deformasyona sebep olabilmektedir.

Güneşlenirken Nasıl Bronzlaşılır? Ne Yapmalı?

Güneşlenirken bronzlaşmak isteniyor isse daha çok bitkisel ürünler tercih edilebilir. Bunun yanı sıra bronzlaşmak için kullanılan kozmetik ürünleri de tercih edilebilmektedir. Cilt yapısına uygun güneş ürünlerinin kullanılması gerekmektedir. Cilde zarar vermeden güneşlendikten sonra mutlaka cildin nemlendirilmesi gerekir. Çünkü cilt güneş sonrası kuruyarak gerginliğe sebep olmaktadır. Bu tür sıkıntılar ile karşılaşmamak için önceden önlem alınması daha doğru olacaktır.

Yorumlar
Bahar Doğan 28 Temmuz 2018 - 20:55:06 Beyaz tenliyim ve güneşte bronzlaşmak istiyorum. Bunun için ne yapmam gerekiyor? Nasıl bir yöntemle yanmam lazım? Genelde yandığımda direkt kızarıyorum ve sonrasında canım çok acıyor. cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: