Sağlık

Güneş Yanığı Acısı ve Kaşıntısı Nasıl Geçer?

28 Temmuz 2018 - 16:55:02
Güneş yanığı acısı ve kaşıntısı nasıl geçer?

Güneş yanığı kişiyi en çok rahatsız eden sorunlardan biridir. Özellikle cildin yaz aylarında güneş ışınlarına korunmasız bir şekilde maruz kalması kaçınılmaz güneş yanığının ortaya çıkmasına sebep olur.

Güneş Yanığı Nasıl Olur?

Güneş yanığı büyük küçük herkeste aynı etkiyi yapmaktadır. Özellikle hassas bir cilde ve yapıya sahip olan kişilerde daha çok sıkıntı yaşatmaktadır. Güneş yanığının tedavisinde uygulanan yöntemler cildin rahatlamasını sağlamaktadır. Ayrıca güneş yanığı sonrasında acı ve kaşıntı oldukça fazla meydana gelmektedir. Özellikle yanığın iyileşme aşamasında kaşıntı daha fazla olur. Bu da cildin yenilendiğini gösterir. Güneş yanığının acısını hafifletmek için uygulanan yöntemler sayesinde birkaç gün içerisinde acı hafifler. Bunun yanı sıra güneş yanığında cildin gerilmesi acının da fazla olmasına neden olabilir. Bu yüzden uygun bir nemlendirici ile cildin nemlendirilmesi gerekmektedir. Cilt nemlendirildiğinde ciltte rahatlama olacaktır.

Güneş Yanığı Acısı Nasıl Geçer?

Güneşte uzun süre koruyucusuz durmak cildin zarar görmesine neden olur. Güneş ışınlarının çok dik açı ile cilde gelmesi özellikle açık tenli kişilerde yanığa sebep olur. Güneşlendikten sonra aşırı bir yanma söz konusu ise cilt gerginleşmeye başlar. Su toplamış olan bölgelerde ve kızarıklık olan bölgelerde acı çok fazla oluşur. Güneş yanığı acısının hafifletilmesi için cildin soğumasının sağlanması gerekir. Bunun için de ılık soğuk duş ya da farklı rahatlatıcı jellerin kullanılması tavsiye edilir. Ciltteki yanığın kaçıncı derecede olduğunu öğrenmek için doktora başvurulmalıdır. Açık tenli kişilerde güneş yanığı sıkça karşılaşılan durumlardandır. Bu durumda kişinin cildinde su toplayabilir ve kızarıklık ile beraber acı hissi çok fazla olmaktadır.

Güneş Yanığı Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Cildin güneşten yanması sonucu ilk günler genel olarak acı ve yanma hissi daha fazladır. Fakat cilt yanığının geçmesi cildin kaşınması ile devam eder. Özellikle yanan cildin soyularak ciltte yeni deri dokusu oluşması gerekmektedir. Bu nedenle cildin soyulması için kaşıntılar meydana gelebilir. Güneş yanığı kaşıntısı olduğundan çok fazla tırnak ile kaşımak yerine parmak uçları ile kaşımak cildin yapısının korunmasını sağlar. Cilt soyulmaya başladığında da kaşıntılar devam edeceğinden sürekli olarak nemlendirici kullanmak cilde fayda sağlayacaktır. Güneş yanığı sonrasında meydana gelen kaşıntılar cildi tahriş etmeden yapılmalıdır. Aksi halde ciltte iz kalmasına neden olabilir. Bu durum ile karşılaşmamak için bol bol nemlendirme yapılması gerekir.

Güneş Yanıkları İçin Ne Yapılmalı?

Güneş yanıkları sırasıyla kızarıklık, su toplama, gerilme, kaşıntı ve soyulma ile devam etmektedir. Ölü derinin ciltten atılması için en uygun yöntem cilde peeling ya da kese uygulamasının yapılmasıdır. Ölü derinin tamamen temizlenmesini sağlayan bu yöntemler ciltte kaşıntıyı da engelleyecektir. Cildin güneşten korunması ve yanık ile karşılaşmamak için önceden önlem alınması uzmanlar tarafından da tavsiye edilmektedir. Bu sayede ciltte herhangi bir sorun söz konusu olmayacaktır.

Yorumlar
Eda Tüysüz 28 Temmuz 2018 - 17:05:02 Güneş yanığı acısı için krem var mı? Hangi kremi kullanmak gerekir? Yüzüm ve kolları güneşte çok kötü yandı. yoğurt sürdüm ama çok etkisi olmuyor. Yanığa en iyi ne gelir? Ne kullanmam gerekiyor?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: