Yaşam

Solaryum Nedir? Nasıl Girilir? Zararları ve Fiyatları

25 Ağustos 2017 - 14:10:28
Solaryum nedir? Nasıl girilir? zararları ve fiyatları

Solaryum, yapay bir bronzlaştırma işlemidir, özellikle bayanlar tarafından tercih edilir. Günümüzde bunu tercih eden çok insan var, ancak bu yöntemin cilt bronzlama dışında vücuda faydalı olduğu söylenemez.

Solaryum Cihazları Hakkında Bilgi

Solaryum cihazları genellikle tüm vücudu kolaylıkla girebileceğiniz bir kabin tarzında üretilmektedir. Bunların hepsi ultraviyole ışığın aynı prensibe uymayan ortak özellikleridir, ancak bazı aygıtlar bulunduğunuz kabini otomatik olarak döndürerek farklı bir çalışma prensibi ile çalışırlar. Bu cihazlar mor ötesi ışınlarla cilde temas içinde olup bu şekilde bronzlaşmayı sağlar. Hepsi bu yöntemle çalışır, yalnızca vücut üzerindeki etkisi farklıdır. Ultraviyole ışınları cihazla kontrol edilebilir. Buna göre sizin için en uygun ışık şiddeti ve türü seçilebilir. Bu cihazın içinde hareketsiz kalacaksınız, ardından ışığın şiddeti ve ışık türü uzman tarafından ayarlanacak olup belirli bir süre cihazın içinde duracaksınız.

Solaryumun Zararları Nelerdir? Nelere Yol Açar?

Öncelikle, vücut için faydalı olduğunu belirtmek isteriz. Ancak, bayanlar özellikle daha şık bir vücut tercih ediyor. Ultraviyole ışınları kanser riskini taşır. Radyasyona sürekli maruz kalan bir kişi risk altındadır. Aslında, bir kez denemek bile kişiye zararı vardır; ancak onu görmezden gelen birçok kişi vardır. Bu ışınlar doğrudan vücudunuz üzerinde etki eder ve kanser riskinizi arttırır. Yapılan araştırmada ayda 1'den fazla solaryum cihazını kullanan kişilerin yarısından fazlasında cilt hastalıkları görülmüştür. Ülkemizde bu uygulama çok güvenli değildir çünkü çalışanların yapay bronzlaşma uygulaması yapabileceğine dair zorunluluğu yoktur. Buna, bu cihazları kontrol edecek yüksek kalitede ekipler de dahildir. Işık süresini ve yoğunluğunun kişiye göre ayarlanması oldukça çok önemlidir, ancak bu, Türkiye'de bu uygulama çok da iyi yapılmamaktadır.

Solaryumun Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Yapay bronzlaşmada güneş ışınlarının zararlı etkilerini kontrol etmek mümkündür. Bu cihazlarda ışınlar, insan sağlığına en uygun şekilde filtrelenebilir ve cilt türüne göre ayarlanabilir. Bu nedenle, bu yöntemde güneşte oluşabilecek aşırı güneşlenme sonucu cildin soyulması ve su toplaması mümkün değildir. Solaryum ve güneş eşit derecede bronzlaşmayı sağlar; bronzlaşma süresi de aynıdır. Zararlarından biri de gözde katarakt oluşmasına neden olmasıdır. Başka bir etkisi erken yaşlanmaya neden olmasıdır. Çünkü cilde yapay bir ışın alma sonucu bronzlaşıyorsunuz.

Solaryumda Nelere Dikkat Edilmeli?

Solaryum seanslarına başlamadan önce bir cilt testi yaptığınızdan emin olun. Böylece, cildinizin renginize ve cildinize duyarlılığına göre gireceğiniz uygun saatleri ve seansları belirleyebilirsiniz. 6-7 seans, doğal bronzlara ulaşmak için yeterlidir. Hızlı bronzlaşma için seansların sık sık tekrarlanması asla önerilmez. Bir haftada 3 kez veya aynı gün içinde 2 kez girmek tehlikelidir. Kaldığınız süre ilk seansta 8-10 dakika arasında olmalı ve daha sonraki seanslarda ise en fazla 20 dakika olmalıdır.

Solaryum Fiyatları Ne Kadar? Pahalı mı?

Solaryum fiyatları ise, bir dakikası yaklaşık 1.5 liradır. 14 dakikası ise 20 liradır. Ama ekonomik seanslarda bulunmaktadır. Ekonomik seanslarda 50 dakikası 65, 100 dakikası ise 130 liradır.

Yorumlar
Çiğdem Ural 21 Ağustos 2017 - 11:32:02 Solaryum cilt lekesi yapar mı? Ben girmek istiyorum ama zararları olur diye emin olamıyorum. Girenler genelde bişey olmuyor diyor ama sonrasında bir problem olur mu acaba?cevapla
Esra Okutucu 11 Nisan 2018 - 14:56:08 Solaryumdan sonra ağda yapılır mı? Saunaya girilir mi? Saunaya girdikten sonra vücudumda bir kaşıntı meydana geliyor. Bunun nedeni nedir? Tatile gitmeden önce biraz bronzlaşmak istiyorum. Bunun için gideceğim.cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: