Sağlık 28 Temmuz 2021 - 13:04:59

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Güneş Yanığı Kaç Günde Geçer?

Güneş yanığı genel olarak açık tenli kişilerde sıkça karşılaşılan durumlardandır. Özellikle yazın kumsalda çok fazla güneş ışınlarına maruz olan kişilerde görülür.

Güneş Yanığı Nasıl Engellenir?

Bu durum karşısında kişinin önceden güneşe karşı önlem alması tavsiye edilir. Çünkü sonrasında güneş yanığı sıkıntılı zaman geçirmeye neden olmaktadır. Güneş yanığının çok fazla olması ve tüm vücudu kaplaması kişide ağrı, sızı ve su toplaması yapacaktır. Çok açık tenli kişilerde kızarıklık ile başlayan güneş yanıkları kişinin sonraki dönemlerde daha da kötü zamanlar geçirmesine neden olacaktır. Bununla beraber güneş yanığına çare olması için farklı yöntemler uygulanabilir.

Güneş Yanığı Neden Olur?

Güneş yanığının olması için güneşlenmenin uzun süre olması ve önceden herhangi bir koruyucunun cilde uygulanmamasından kaynaklanmaktadır. Açık tenli kişilerde daha sık görülen güneş yanığı sonrasında su toplayarak patlar ve acı hissinin olmasına neden olur. Esmer ya da koyu tenli kişilerde güneş yanığına çok seyrek rastlanır. Güneş yanığından kaçınmak için mutlaka önceden önlem alınması gerekmektedir. Güneş kremi yada güneş sütü ile cildin güneşten korunması en sağlıklı yöntem olacaktır. Güneş yanıklarında yanma derecesinin az olması birkaç gün içerisinde düzelme sağlayabilir. Fakat daha ağır durumlarda doktora başvurulması ve yanık derecesinin tespit edilmesi gerekmektedir. Uygun tedavi yöntemi uygulandığında 2- 4 arasında güneş yanıklarında iyileşme gözlenir.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Uzun süre güneşin alnında kalmak cildin gerilmesine ve sonrasında kızarmasına neden olacaktır. Güneş yanıklarında genellikle akla ilk gelen yöntemler uygulanır. Salatalık kabuğu, alevera jeli ve zeytinyağ gibi yöntemler güneş yanığının iyileşmesi için kullanılır. Güneş yanığı ile beraber vücut ısısının artması ciltte kızarıklık ve yanma hissinin oluşmasına neden olur. Bu nedenle kişinin rahatlatılması için genel olarak aloevera jeli tercih edilebilir. Güneş yanığı güneşlendikten sonra 12- 18 saat içinde tüm belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Deride gerginlik, kızarıklık, acı ve su toplaması meydana gelir. Herhangi bir müdahale yapılarak su toplayan bölgelerin patlatılamaması gerekir. Çünkü enfeksiyon oluşturabilir.

Güneş Yanığı Sonrası Ne Yapmalı?

Ciltte meydana gelen güneş yanığının derecesi tespit edildikten sonra çok ağır durumlarda hastanın sağlık durumu da bozulabilir. Mide bulantısı ve baş ağrısı meydana gelerek kişiyi rahatsız edecektir. Yanık olan bölgenin üzerine yatamama ve acı hissinin çok fazla olması kişinin rahat uyku uyumasına ya da uzanmasına engel olur. Bu nedenle güneş yanığı sonrasında oluşan deri gerginliğinin önlenmesi için de bol bol nemlendirici bir uygulama yapılması gerekir. Güneş yanığı uzun süre devam eden ve kişiyi rahatsız eden bir durum olması su toplamış olan bölgelerin enfeksiyon kapmasından kaynaklı olmaktadır. Bu nedenle güneş yanığı sonrasında cildin tekrar güneş ışınlarından zarar görmemesi için mutlaka cilde koruyucu kullanılmasıı gerekmektedir.

  • güneş yanığı neden olur
  • güneş yanığı nasıl engellenir
Yorumlar
Cahide Bayram Güneş yanığı nasıl hızlı geçer? Normal iyileşme süresi kaç gündür? Beyaz tenli olduğum için omuzlarım özellikle kıpkırmızı olmuş. Krem sürüyorum fakat çok bir işe yaramıyor gibi. Geçmesi için ne yapmalıyım? cevapla
yorum yaz
Toparlayıcı Sütyen Göğüste Sarkmaları Toparlar mı? Sıkılaştırır mı?