Zayıflama 04 Nisan 2021 - 17:28:25

Sinameki Nedir? Zayıflatır mı? Sinamekinin Faydaları ve Zararları

Sinameki Nedir? Zayıflatır mı? Sinamekinin Faydaları ve Zararları

Doğal müshil olarak bilinen sinameki özellikle zayıflamak isteyenlerin içmiş olduğu bitki çaylarının çoğunda bulunmaktadır. Bağırsakların işlevini hızlandıran bu bitki büyük küçük herkese kullanılabilmektedir. Müshil etkisinden dolayı kabızlık sorunu olan çoğu kişinin en çok tercih ettiği bitkiler arasında yerini almaktadır.

Sinameki Nedir? Zayıflatır mı?

Vücuda birçok etkisi bulunan bu bitkinin çay olarak tüketimi insan sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Sarı, pembe ve beyaz çiçeklerinin yanı sıra bitkinin sapları da aynı etkiyi sağlayabilmektedir. Sinameki diyet yapan birçok kişinin tercih etmiş olduğu bitkilerden biridir. Mide ve bağırsakların düzenli çalışmasını sağladığı için özellikle diyet esnasında meydana gelen kabızlığı ortadan kaldırmak için tercih edilebilmektedir. Doğal müshil görevi gören bu bitkinin uzun süre kullanımı bağırsak tembelliğinin oluşmasına sebep olabilir. Bu yüzden dikkatli ve az miktarda tüketilmesi gerekmektedir

Sinamekinin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

 • Vücutta fazla suyun dışarıya atılmasını sağlayan bu bitki ödem söktürücü etkiye sahiptir. Bol miktarda su tüketilmesini sağlar.
 • Bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olan bu bitki özellikle kıl kurdu gibi organizmaların vücuttan atılmasında etki sağlamaktadır.
 • Cilt ve saç bakımında da kullanılan bu bitki özellikle sivilce akne tedavisinde tercih edilebilmektedir. Saç derisinin daha güçlü olmasına yardımcı olan bu bitki saçın daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur. Anti bakteriyel etkisi sayesinde akne oluşumunu en aza indirir.
 • Sinameki vücutta biriken iltihabın vücuttan atılmasında büyük rol oynamaktadır. Düzenli olarak tüketilmesi iltihapları kurutmak için en etkili bitkilerden biri olarak bilinmektedir.
 • Kilo vermeyi hızlandıran bu bitki çay olarak tüketildiğinde metabolizmayı hızlandırıcı etkiye sahiptir. Vücutta metabolizma hızlandığında kilo verme eylemi de hızlanır. Kısa sürede kilo vermek isteyenler için sinameki çayı tüketilebilmektedir. Fakat aşırı tüketiminden kaçınılmalıdır. Vücudun susuz kalmasına neden olabilir. Diyet ile beraber sinameki çayının tüketilmesi daha doğru olacaktır.

Sinamekinin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

 • Bitkilerin çay olarak çok fazla tüketilmesi yararlarından çok zararlara sebep olabilmektedir. Günlük tüketim miktarından fazla tüketmek vücudun daha hızlı çalışmasına sebep olacaktır. Bu nedenle mutlaka doktor tavsiyesine göre tüketilmesi önerilir. Vücut sürekli çalıştığında bir süre sonra özellikle kilo verme hızı tamamen durabilmektedir.
 • Sinamekiyi bitki çayı olarak tüketen kişilerin herhangi bir yan etki ile karşılaşmaması için kullanıyor olduğu ilaçların da takibinin yapılması gerekmektedir. Aşırı tüketimi kişinin halsiz kalmasına neden olabilir.
Sinameki Bitkisi Nasıl Kullanılır?

Tansiyon hastalığı olan kişilerde doktor kontrolünden sonra tüketilmesi önerilmektedir. Bitki çayı olarak tüketilen sinameki bitkisi düzenli kullanım sayesinde kişinin vücut sağlığını koruyucu etkiye sahiptir. Uzun süre kullanımı bağırsaklarda tembellik oluşturur. Bağırsak iltihabının oluşmasına neden olabileceği gibi bu durumda kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Aşırı tüketimi ayrıca karaciğer zehirlenmesine neden olabilir. Emziren annelerde ve gebelerde sinameki bitkisi önerilmemektedir. Ayrıca 2 yaş altı çocuklarda sinameki kullanılmaması gerekmektedir.

 • sinameki
 • sinameki nedir
 • sinamekinin faydaları
 • sinamekinin zararları
 • sinameki bitkisi
Yorumlar
Selin Darı Sinameki bitkisi kullananlar herhangi bir yan etki görüyor mu? Müshil etkili bir bitki olduğu için metabolizmayı hızlandırdığını duymuştum. Kilo vermek için denemek istiyorum ama kesin etki görebilir miyim? cevapla
yorum yaz
Hamilelikte Ayva Yemek Gamze Yapar mı? Faydaları Nelerdir?