Sağlık

Zahter Nedir? Zahter Kilo Aldırırmı? Zahterin Faydaları ve Zararları

04 Nisan 2018 - 20:18:26
Zahter nedir? Zahter kilo aldırırmı? Zahterin faydaları ve zararları

Zahter geçmişten günümüze kadar sofralarımıza gelen bitkilerden biridir. Özellikle Osmanlı mutfağında sıkça kullanılan bu bitki doğada kendi kendine yetişebilmektedir. Sıcak iklimlerde yetişen bu bitki dağlık ve ormanlık alanlarda sıkça bulunmaktadır. Yemeklerde lezzet katması için kullanılmasının yanı sıra tam bir şifa deposu olarak bilinmektedir.

Zahter Nedir? Kilo Aldırır mı?

Zahter bazı bölgelerde dağ kekiği olarak da bilinir. Fakat kekikten çok farklı bir yapıya sahip olan bir bitkidir. Zahter bitkisi sapları ile toplanıp kurutulur ve daha sonrasında ufalanarak sofralarda yerini alır. Kahvaltılarda kullanılan bu bitki hemen her yemekte tercih edilerek yemeklerin lezzetini arttırmak için tercih edilebilmektedir. Hazmı kolaylaştırıcı etkisi özellikle et yemeklerinde daha çok tercih edilmesini sağlamaktadır. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsaklarda oluşan enfeksiyonun giderilmesi için tercih edilebilir. Birçok bağırsak hastalığında tedaviyi destekleyici etkiye sahiptir. İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki ödemin atılmasına yardımcı olur. Çok fazla tüketilmesi sık sık tuvalet ihtiyacının oluşmasına sebep olduğundan yeteri miktarda kullanılması tavsiye edilir

Zahterin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

  • Her bitkinin insan vücuduna faydası birbirinden farklıdır. Bu bitki yemeklere lezzet katması bakımından çok fazla tercih edilse de insan sağlığı için de büyük önem taşımaktadır. Zahter yaprakları birçok hastalıkta tedaviyi destekleyici yapıya sahiptir.
  • Böbreklerin düzenli çalışması için kullanılan bu bitki böbrek taşı olanlar için son derece önemli bir bitkidir.
  • Kalp çarpıntılarının giderilmesi için kullanılabilmektedir. Vücutta kan dolaşımını normalleştiren bu bitki özellikle kalp sağlığını koruyucu etkiye sahiptir.
  • Ciltte oluşan lekelerin giderilmesi ve yaraların tedavi edilmesinde kullanılabilmektedir. Açık yaralarda genel olarak iyileşme sağlar.
  • İştah açısı özelliği kilo almak isteyenler için alternatif olacaktır. Yeme alışkanlıklarının bozuk olmasından dolayı iştahın kapanmasına sebep olan faktörlerin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
  • Mantar tedavisi için mantar bakterinin ölmesini sağlayan bu bitkinin suda bekletilerek mantarlı bölgeye uygulanması mantar hastalıklarının oluşmasına engel olur.

Zahterin Zararları Nelerdir? Yan Etkisi Var mı?

Bitkilerin çok fazla tüketilmesi vücutta yan etkilere sebep olabilmektedir. Bilinen zarar olmasa da çok fazla tüketilmesi kişinin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Guatr hastalarının bu bitkinin kullanımından kaçınması gerekmektedir. Hamile kadınlarında kullanmaması gerekmektedir. Herhangi bir yan etki ile karşılaşmamak için mutlaka doktor tavsiyesinin alınması gerekir. Aşırı miktarda zahter kullanımı alerjik sonuçlarında meydana çıkmasına sebep olabilir.

Zahter Nasıl Kullanılır? Kullanım Şekli Nedir?

Yurdumuzda bu bitki genel olarak bitki çayı ya da kahvaltılıklarda tercih edilmektedir. Zeytin yağı ile karıştırılıp sofralarda yerini alan zahter bitki çayı olarak da tüketilebilmektedir. Bitki çayı olarak tüketmek için kaynamış su içerisine birkaç dal zahter ekleyip demlemek yeterli olacaktır. Kurutulmuş zahter ile bitki çayı yapmak için demleme de kullanılacak olan çaydanlık içerisine az miktarda eklenerek kaynamış su ilave edilip tüketilebilmektedir. Bitki çayı olarak günlük kullanım miktarından fazla tüketilmemesine özen gösterilmelidir.

Yorumlar
Zeynep Yılmaz 04 Nisan 2018 - 20:28:26 Zahter hangi yemeklerde kullanılır? Zahter bitkisi ile salata yapılır mı? Tadı nasıl olur? Bunun baharatının fiyatı hakkında bilgisi olan var mı? Çok pahalı mıdır acaba? Bu bitki nasıl kullanılır? Neye iyi gelir? Nerede yetişir?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: