Sağlık 11 Mayıs 2021 - 05:50:06

Mor Baklava Tarifi Nedir? Kalorisi ve Fiyatı

Mor Baklava Tarifi Nedir? Kalorisi ve Fiyatı

Mor baklava; mor renkli sebze ve meyvelerin kullanıldığı, şeker hastalarının tüketebileceği bir içeriğe sahip tatlı çeşididir. Bu özelliği bakımından pek çok kişi tarafında mor baklava tarifi ve faydaları merak edilmektedir.

Mor Baklava Nedir? Nasıl Olur?

İçerisinde antosiyanin barındıran ve mor sebze-meyvelerden elde edilen mormiks ismi ile tanımlanan bir üründen yapılan mor baklava, düşük glisemik indekse sahip bir tatlı türüdür. Normal bir baklavadan oldukça farklı olan bu tatlı, kan şekerinin yükselmesini değil tam aksine dengelenmesini sağlamaktadır. Fonksiyonel bir gıda olarak tanımlayabileceğimiz mor baklava, vücutta onarım meydana getirmektedir. Bu özelliği mormiks olarak nitelendirilen üründen almaktadır.

Baklava, tatlı kültürümüzün en güzel lezzetlerinden biridir. Şerbetli bir tatlı olan baklava, oldukça hoş bir tada sahip olmasına rağmen kan şekerinin yükselmesine neden olmaktadır. Eğer ki şeker hastası değilseniz, belli oranda tüketmek vücudunuza zarar vermemektedir. Fakat şeker hastası iseniz baklava ve diğer tatlılardan kesinlikle uzak durmalısınız. Mor baklava ise bunun tam aksini taşımaktadır. Yani eğer ki şeker hastalığınız varsa ve korkmadan tatlı yemek istiyorsanız, mor baklava tam olarak sizin için üretilmiştir. İçerisinde yer alan mormiks sayesinde, bu tatlıyı yediğinizde şekerinizin yükselmesi söz konusu değilken, dengelenmesi ve hatta seviyesinin düşmesi mümkün olmaktadır. Mor baklavanın özelliği tam olarak bu şekilde biçimlenmektedir.

Şeker Hastalarının Tüketebileceği Mor Baklava Tarifi ve Yapılışı

Bilinen baklava tariflerinden ziyade mor baklava mormiks ismi verilen bir karışımla yapılmaktadır. Toz halinde bulunan bu karışım baklavanın malzemesine eklenmektedir. Mormiks ise mor renkli sebze ve meyvelerden elde edilmektedir. Bunlardan bazıları; ahududu, incir ve kırmızı lahana gibidir. Bu baklavayı hazırlamak için öncelikle mormiks elde etmeli ve malzemesine karıştırmalısınız. Ayrıca içerisinde yeşil fıstık da eklenebilmektedir. Şerbet ölçüsü ve ayarı ise yine bu baklavaya özel bir şekilde yapılmaktadır. Pek çok ilimizde tüketilen mor baklava özellikle şeker hastalarının ilgi odağı olmuştur.

Mormiks

Mor Baklavanın Faydaları ve Kalorisi

Antioksidan açısından oldukça zengin olan mor baklava, içerisinde yer alan meyve ve sebzeler sayesinde alfa amilaz inhibitör etkisine sahiptir. Bu etki vücuttaki şekerin hızlı bir şekilde yükselmesine neden olan alfa amilaz enzimlerinin bastırılması anlamını taşımaktadır. Bu etki sayesinde tüketilen baklava daha yavaş bir şekilde sindirilir. Böylece kanda daha az şeker salgılanmasını sağlar. Normal baklava tükettiğimiz zaman şeker kana hızlı bir şekilde karışır ve bu da şeker hastaları için oldukça olumsuz bir durumdur. Antidiyabetik etkiye sahip olan mor baklava aynı zamanda düşük glisemik indekse de sahiptir.

Yavaş sindirilen mor baklavanın kalorisi çok yüksek değildir. İçerisine koyulan şerbet miktarı bunu belirlemektedir. Fakat tüketildiği zaman vücuda yeterli oranda antisiyanin ve polifenol sağlaması oldukça faydalıdır. Sindirim konusunda vücudu yormadığı için kalori miktarı da aynı şekilde rahatsız edici değildir.

Mor Baklava Fiyatı Ne Kadar? Nerede Satılır?

Son günlerde sıkça merak edilen bu tatlı günümüzde pek çok yerde satılmaya başlanmıştır. Mor baklava fiyatı oldukça uygundur ve şeker hastalarının yanı sıra sağlık için herkes tüketebilir. Sporcular, gençler, yaşlılar ve çocuklar bu tatlı ile sağlıklı bir atıştırmalığın tadına bakabilirler.

  • mor baklava
  • mor baklava nedir
  • mormiks
  • şeker hastalarının tüketebileceği mor baklava
  • mor baklava tarifi
  • mor baklava mormiks
  • mor baklavanın faydaları
  • mor baklavanın kalorisi
  • mor baklava nerede satılır
  • mor baklava fiyatı
Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
Tüp Mide Ameliyatı Nedir? Nasıl Yapılır? Sonrasında Yaşananlar ve Fiyatı