Bitkisel doğal saç boyası nasıl yapılır?
Yaşam

Bitkisel Doğal Saç Boyası Nasıl Yapılır?

09 Kasım 2017 - 19:33:18

Bitkisel doğal saç boyaları; saça ve saç derisine zarar vermeden saçların istenilen renge boyanmasını sağlamaktadır.

Bitkisel Doğal Saç Boyası Nedir?

Saçlar, bir bayanın güzelliğini ortaya çıkaran en önemli etmenlerden birisi olurken belirli zaman aralıklarında kullanılan saç boyaları ile birlikte saçlar farklı renk tonlarına kavuşabildiği gibi bayanlar da kendilerini yenilenmiş hissediyorlar. Bu doğrultuda kuaförlere giderek saçlarını düzenli olarak boyatan bayanların tamamı saçlarının artık güçsüz bir hal aldığından ve eskisi kadar güzel gözükmediğinden yakınıyor. Boyaların saçlar üzerindeki güçsüzleştirici etkilerini uzmanlar da saklamazken bunu, parlak saçlar için ödenene bir bedel olarak gösteriyor. Ancak bayanlar evlerinde bitkisel doğal saç boyası üreterek bu sorunların üstesinden rahatlıkla gelebiliyor. Böylece hem saçları çok daha sağlıklı kalıyor hem de ciddi bir maliyeti ödememiş oluyorlar.

Koyu Renk Saçlar İçin Doğal Saç Boyası

Saçlarının orijinal rengi koyu olan ve bundan vazgeçmek istemeyen bayanlar evlerinde hazırlayacakları doğal saç boyası ile birlikte ton farklılıklarını gerçekleştirebilirler. Açık renklere sahip olan bayanlar da bu boya ile birlikte koyu renk saçlara sahip olurken görüntülerinde çok ciddi bir değişimi gerçekleştireceklerdir. Bu değişim için kına, ana madde olarak kullanılırken çok doğal bir renk ortaya çıkarmak mümkündür. Her ne kadar sürekli toz hali biliniyor olsa da bitki familyasının bir üyesi olan kınaya farklı bitkiler katılarak koyu renk bir saç boyası elde edilebilir.

Bitkisel Doğal Saç Boyası Nasıl Hazırlanır?

Bu saç boyasının elde edilmesi için ilk etapta 500 ml. kadar suyun hazır halde olması gerekir. Bu suyun içerisine toz haline getirilmiş 250 gram kına, 1 avuç ada çayı, 1 avuç karanfil ve son olarak 1 yemek kaşığı siyah çay eklenir. Bu malzemelerden su, ada çayı ve karanfili 10 dakika boyunca kaynatın. Sonrasında karışımın içerisinde parçaları çıkararak karışımı bir kaba alın. Bu kaba kınayı ekleyerek iyice karıştırın. Tamamen homojen bir karışım elde edildiğinde saçlarına klasik bir biçimde uygulayarak boya işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Açık Renk Saçlar İçin Doğal Saç Boyası

Saçlarının rengini açmak isteyen bayanlar için papatya, çok uzun yıllardır kullanılan bir bitki olmuştur. Papatyanın saçlara en uygun biçimde uygulanması için 500 ml. su, 1 avuç kurutulmuş papatya ve 1 avuç kurutulmuş kantaron gerekmektedir. Bu miktarlar orta düzeydi saçlar için bitkisel saç boyası elde etmek için yeterli olacaktır. Saçları daha uzun olan kişiler bu oranı koruyarak miktarı arttırabilmektedir. Bu malzemelerin tamamı tencereye atıldıktan sonra 40 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmaktadır. Kaynatılan karışım bir kenara alınarak 1 gün boyunca bekletilir. Bunun ardından kullanmadan önce kişilerin karışımı süzmesi gerekirken böylece istedikleri boya hazır hale gelmiş olacaktır. Bitkisel saç boyası olarak hazırlanan bu karışımı sprey şişeleri ile birlikte çok rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Düzenli olarak haftada 1-2 defa uygulamak istenilen renge ulaşmak için yeterli olacaktır. Böylece çok daha açık renkte saçlar elde edilebilir.

Yorumlar
Yağmur sönmez 09 Kasım 2017 - 19:43:18 Saçlarımda beyazlar olduğu için hemen hemen her ay saçımı boyatıyorum. Saçlarım zarar görmesin diye bitkisel ve doğal saç boyası kullanmak istiyorum. Bunun için hangilerini önerirsiniz? Bitkisel boyalar çabuk akar mıcevapla
Yeşim Kurak 15 Eylül 2018 - 10:43:15 Saçlarım 18 yaşımdan beri boyatıyorum. Birçok rengi denedim hatta. Ama artık yıpranmaya başladı o yüzden bitkisel doğal saç boyalarını kullanmak istiyorum. Bu boyaları hazırlamak zor olur mu acaba kesin tutturabilir miyim diye düşünüyorum. Deneyeneler var mı?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: