Diyet 10 Ocak 2022 - 12:12:30

Bir Haftada 5 Kilo Diyet Listesi ile Nasıl Verilir?

Bir Haftada 5 Kilo Diyet Listesi ile Nasıl Verilir?

1 haftada 5 kilo vermek; asıl olarak şok diyetler ile sağlanan, kısa süre içerisinde yüksek oranda kalori eksiği ile beslenme anlamına gelen bir diyet programı ile sağlanır ve sağlık açısından ciddi problemler oluşturabilir.

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?

Kısa süre içerisinde fazlalıklarından kurtulmak için pek çok kişinin uyguladığı bir haftada 5 kilo diyet listesi; besin kısıtlılığına dayanan, kalori alımını ihtiyacın altında azaltan ve aç kalarak zayıflama sağlayan bir beslenme programıdır.

Vücudu metabolik anlamda şaşırtmak, şok etkisi yaratmaktır ve bundan dolayı kilo verimi sağlanabilmektedir. Bu şekilde verilen kilolar direkt olarak yağlardan gittiği için uzmanlar kısa süre içerisinde yüksek miktarda kilo vermenin sağlık üzerindeki olumsuz etkileri konusunda uyarmaktadır. 1 haftada 5 kilo verdiren şok diyetler, oldukça kısıtlayıcı olduğu için bağışıklığınızı düşürebilir.

1 hafta içerisinde yaklaşık olarak 1-2 kilo vermek sağlık açısından daha faydalı olmaktadır. Vücudunuzun ihtiyacı olan besinlerin tüketilmesi fakat alınması gereken kalori miktarının üzerine çıkılmaması gerekmektedir. Ayrıca sporla desteklemek gerekmektedir.

Bir Haftada 5 Kilo Verdiren Diyet Listesi

Her diyet listesinin kişiye özel olması gerekmektedir. 1 haftada 5 kilo vermek için örnek bir liste verecek olursak;

  • Sabahları güne kahvaltı ile başlayan kişiler en geç 8 gibi kahvaltısını yapmalıdır. Kahvaltı da 1 dilim peynir ya da 1 adet yumurta yiyen kişiler 2 dilim kepek ekmeği alabilir. Bunun yanında 4 adet zeytin ve şekersiz çay tüketerek kahvaltı tamamlanmaktadır.
  • Saat 10'a geldiğinde ara öğün olarak 1 çay bardağı yağsız süt tüketilebilmektedir. İsteğe göre sütün içerisine düşük miktarda kahve atarak metabolizma hızlarının yükselmesine katkı sağlayabilirsiniz.
  • Öğle yemeğinde ise 1 porsiyon ızgara et yiyecek ve yanında salata, 1 dilim kepek ekmeği ve bir bardak ayran tüketilebilmektedir.
  • İkindi vaktinde günün ikinci ara öğünü yapılırken 1 bardak yoğurt, 2 kaşık yulaf ve 1 adet meyve tercih edilebilmektedir.
  • Akşam yemeğinde 1 kase çorba, 5 kaşık sebze yemeği ve 1 kase yoğurt tüketilmelidir. Bu tüketim de günün son öğünü olacaktır.

1 haftada 5 kilo verdiren diyet için bu liste bir örnek şeklindedir. Diyet programları, kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Özellikle kısa süre içerisinde hızlı kilo verdiren diyetler, sağlık açısından bazı yan etkiler oluşturabileceği için dikkatli olunmalıdır.

1 Haftada 5 Kilo Verdiren Diyetler İşe Yarar mı?

Bu diyeti 1 hafta boyunca uygulayanlar çok hızlı bir biçimde kilo verebilirler. Buna ek olarak gün içerisinde hareket etmek ve koşmak kilo verme hızını artırmaktadır. Sabah aç karınla 1 saat tempolu yürüyüş ya da koşu yapanlar haftada 5 kilodan kurtulabilirler.

Haftada 5 kilo vermek, vücudunuzdaki organların zorlanmasına neden olabilir. Bu tarz diyetler çok uzun süre uygulanmamalıdır. Sağlıklı kilo vermek için öncelikle dengeli ve düzenli beslenme sağlanmalıdır. Uzun süre aç kalmaya neden olan diyetler sonrasında daha fazla kilo almanıza neden olabilir.

Şok Diyetin Zararları Nelerdir?

Kısa bir sürede fazla kiloların verilmesi vücutta çok büyük bir bitkinliğe sebep olabilir. Kas yoğunluğunun azalması sebebiyle daha fazla yorgun ve halsiz hissetme durumu söz konusu olacaktır. Buna ek olarak kişilerin sürekli olarak kendisini aç hissetmesi, zihinsel olarak onları zorlamaktadır.

Şok diyet etkisi ile bir anda yemek düzeninin çok değişmesi sebebiyle vücut buna tepki gösterir. Her insanın vücudu bu diyetlere farklı tepki vermektedir. Basit hastalıklara yakalanan kişi sayısı oldukça yüksekken tansiyon ya da kalbinde ritim bozukluğu yaşayan kişi sayısı da oldukça fazladır. Bu aşamada kişilerin kendi hayatlarını bu şekilde riske atması çok doğru bir tercih değildir.

Bu diyetler ile verilen kilolar kalıcı değildir. Çünkü sürekli bu şekilde beslenmeye devam edilmez ve normal beslenmeye geçildiğinde vücut kendini korumak amacı ile yağ depolar. Bir haftada 5 kilo verdiren diyet kulağa hoş geliyor olsa da sakıncaları olan bir beslenme programıdır.

  • bir haftada 5 kilo vermek
  • bir haftada 5 kilo vermenin yolları
  • bir haftada 5 kilo verdiren diyet
  • bir haftada 5 kilo nasıl verilir
Yorumlar
Zühre Sabaz 1 haftada 5 kilo verdiren diyet nedir? haftada 5 kilo vermek vücut için bir zarar ya da yan etkiye neden olur mu? İlaçlar nedeniyle son dönemlerde çok kilo aldım ve şimdi zayıflamak istiyorum. Nasıl bir diyet uygulamam gerek? cevapla
Demet Özlü 1 haftada 5 kilo vermek mümkün mü merak ediyorum. Birçok kişi şok diyetler sayesinde kısa sürede kilo veriyor. Ben de uygulamak istiyorum ama zararı olur mu diye düşünüyorum. Hem sporun hem diyetin bir arada olması vücudu yorar mı? cevapla
yorum yaz
B Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Nelerde Var? B Vitamini Eksikliği Neden Olur?