Diyet yaparken kilo almak normal mi?
Diyet

Diyet Yaparken Kilo Almak Normal mi?

23 Nisan 2018 - 05:19:38

Diyet yapıp zayıflamak isterken kilo almanın nedeni tamamen yanlış uygulanan problemlerden kaynaklanmaktadır.

Zayıflamak İsterken Kilo Almak Neden Olur?

Kilolarından rahatsız olan birçok kişi zayıflamak için farklı yöntemler aramaktadır. Çeşit çeşit diyet listesi bulunsa da asıl önemli olan kişinin metabolizmasına ve vücut yapısında uygun diyet listeleridir. Her diyet listesi her kişi için uygun değildir. Zayıflamak isterken kilo almanın en büyük nedenlerinden biri yanlış uygulanan diyet listeleridir. Kişinin vücut yapısına uygun olmadan hazırlanan diyet listeleri ve programlar yanlış sonuçlara neden olabilmektedir. Diyet yaparken sağlıklı bir şekilde kilo verebilmek için mutlaka kişiye özel listeler uygulanmalıdır.

Diyet Yaparken Kilo Almak Normal mi?

Diyet aslında kişilerin sağlıklı bir şekilde fazla kilolarından kurtulması için yapmış olduğu bir programdır. Diyet yaparken kilo almak normal olmayan bir durumdan kaynaklanmaktadır. Normal süreç içerisinde diyet yaparken kilo verilmesi gerekmektedir. Eğer diyet kişinin vücut yapısına uygun değilse bu durumda kilo alma durumu söz konusu olabilir. Uygulanan program kişinin metabolizma hızını arttırmalı ve sindirimini destekleyici etkiler de bulunmalıdır. Bu nedenle eğer uygulanan program bunların aksine kilo almaya neden olan oluyorsa bu kişi için yanlış bir uygulamadır.

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar Nelerdir?

Diyet yaparken klasikleşmiş bazı cümleler bulunmaktadır. Bunların birçoğu aslında doğru değildir. Bu tarz yanlış nedeniyle kişiler diyet yaparken kilo alımı durumuna maruz kalabilir. Doğru bilinen yanlışları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Genelde diyet yaparken ekmek yemenin kilo aldıracağı yönünde birtakım bilgiler bulunmaktadır. Bu bilginin aksine tam tahılı, kepek ve buğday ekmekler tüketilmelidir. Bu ekmekler tüketilmediği zaman vücutta bir enerji kaybı meydana gelir. Meydana gelen enerji kaybı ise kilo almaya neden olur. Sağlıklı kilo verebilmek için bu ekmeklerin belirli miktarlarda tüketilmesi gerekmektedir.
  • Öğün atlamak diyet sırasında yapılan hatalardan biridir. Öğün atlamak metabolizmanın çalışma hızında düşüklüğe neden olmaktadır. Kilo vermenin aksine kilo almaya neden olmaktadır. Öğün atlandığında daha erken bir acıkma söz konusu olur. bu da diğer bir öğünde daha fazla tüketmenize ve kilo almanıza neden olur.
  • Meyve tüketiminin diyette belli bir sınırı olmalıdır. Kalori açısından her ne kadar düşük olsalar da içerisinde bulunan şeker miktarı kilo almanıza neden olabilmektedir. Bu nedenle belirli bir miktarda tüketilmelidir.
  • Yağı tamamen kesmek yanlış bir bilgidir. Yağ alımının tamamen azalttığınızda vücut depolamış olduğu yağları korumaya alıyor. Bu da zayıflamaya engel olmaktadır.
Diyet Yaparken Neler Yemeliyiz? Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Diyet yaparken kalorisi düşük besinler tüketmek gerekmektedir. Sağlıklı ve düzenli beslenme kilo verme aşamasında oldukça önemli bir adımdır. Her gün düzenli olarak spor yapmak gerekmektedir. Spor yaparak vücudun daha dinç ve enerjik olmasını sağlayabilirsiniz. Hamur işi gibi gıdaları çok fazla tüketmemeye özen göstermelisiniz. Tüm bunların yanı sıra günlük su tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Diyet yaparken kilo almak durumunun gerçekleşmemesi uygun yöntemler denenmelidir.

Yorumlar
Deniz Köse 23 Nisan 2018 - 12:26:31 Yaklaşık olarak 5 gündür diyetteyim henüz hiç kilo vermedim ve hatta 1 kilo aldım. Bunun nedeni tam olarak nedir? Zayıflamak isterken kilo almak neden olur? Diyette ne varsa uyguluyorum ama ne yapmam gerekiyor? cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: