Yaşam 23 Nisan 2021 - 08:09:44

Berat Kandili Nedir, Ne Demek? Ne Zaman? Ne Anlama Gelir?

Berat Kandili Nedir, Ne Demek? Ne Zaman? Ne Anlama Gelir?

Berat kandili, üç aylar içerisinde üçüncü kandil olarak bilinen ve Ramazan ayının habercisi olarak nitelendirilen günahların affolduğu mübarek bir gündür.

Berat Kandili Nedir, Ne Demek?

İslam alemi tarafından heyecanla beklenen Berat kandili içerisinde birçok fazileti beraberinde bulunduran önemli ve anlamlı bir gündür. Şaban ayının yarı gecesi olarak bilinen Berat kandili Ramazan'ın müjdecisi olarak kabul edilmektedir. Berat gecesi yenilenme, tefekkür ve tezekkür olarak bilinmektedir. Berat Allah'ın affı, bağışlaması anlamına gelmektedir. Bu gecenin özünde günahlardan arınma ve Allah'ın rahmetine sığınma vardır. Bu kandil gecesinde Allah'ın bağışlayıcılığının ve affının müjdelendiği bilinmektedir. Müslümanlar için rahmet gecesi olarak bilinen bu kandil gecesi oldukça önemlidir.

Berat Kandili'nin Fazileti Nedir?

Kandil ve benzeri geceler iman ve ibadet bakımından önem arz eden günler olarak nitelendirilmektedir. Bireyin kendisini yenilemesi, geçmişini ölçüp tartması, geleceğine dair planlarını ve ümitlerini gözden geçirmesi için sunulmuş Allah'a yakınlığı ifade eden bir gecedir. Kişi Berat Gecesi'nde içerisinde bulunan manevi duyguları ön plana çıkararak günahlarına tövbe etmeli ve hem kendini hem de tüm müslüman alemi için dua etmelidir. Allah bu mübarek gecede tüm rahmetini ve kapılarını sonuna kadar açarak insanlara sonsuz ikramlar sunmaktadır. Bu kandil gecesinin meydana getirmiş olduğu manevi ortam kişilere kendilerini ve hayatlarını gözden geçirme niteliği sunmaktadır. Bu gecenin anlamı bağışlanmak ve af olarak karşımıza çıkmaktadır.

Berat Gecesi'nde Neler Yapılmalıdır?

Tüm müslüman alemi için mübarek bir gece olan Berat kandili'nde insanların Allah'tan af ve rahmet dilemesi gerekmektedir. Bolca ibadet etmek ve o gün oruçlu olmak maneviyat için oldukça önemlidir. Bu mübarek gecede güneş batınca Allah Teala'nın 'Bağışlanmak dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Belaya dûçar olan yok mu, ona afiyet vereyim!' dediği bilinmektedir. Bu faziletli ve mübarek gecede her müslümanın af dilemesi ve rahmet istemesi gerekmektedir. Bu nedenle bu kandil gecesinde bolca dua etmek, ibadet etmek ve oruç tutmak gerekmektedir. Kazası olan namazların yanı sıra nafile namazlarının kılınması gerekmektedir. Bunun yanında Kur'an-ı Kerim okunmalı ve tesbih çekilmelidir. Bunların yanı sıra peygamberimiz Hz.Muhammed (s.a.v) için salat ve selam getirilmesi gerekmektedir.

Berat Kandili Ne Zaman? Hangi Güne Denk Gelir?

Şaban Ayı' nın 15. Gecesi olarak bilinen Berat Kandili müslüman alemi için oldukça önemlidir. Miladi takvim baz alındığında 2018 yılı için bu kandil 30 Nisan pazartesi gecesini 1 Mayıs salı gününe bağlayan gecedir. Bu mübarek gece Allah'ın affının bolca olduğu ve merhametinin adete yeryüzünde gezdiği gece olarak bilinmektedir. Berat gecesinde bolca ibadet etmek, af dilemek ve dua etmek maneviyat için oldukça önemlidir. Bu nedenler Bu mübarek gece içerisinde ibadet etmeyi ve dua etmeyi unutmayınız.

  • berat kandili
  • berat kandili nedir
  • berat kandili ne zaman
Yorumlar
Yasin Çelik Berat kandili 2018 yılı için ne zaman? Bu gecenin anlamı tam olarak nedir? Berat kandili duası nedir? Bu gecede ne okumak gerekiyor? Nasıl ibadet etmek gerekiyor? Allah'ın affının olduğu bir gece olduğunu biliyorum. cevapla
yorum yaz
Gebelikte Şeker Yüklemesi Nedir? Gerekli mi? Nasıl Yapılır?