Sağlık

Kuşkonmaz Nedir? Nasıl Pişirilir? Fiyatı Ne Kadar?

18 Haziran 2020 - 22:04:14
Kuşkonmaz nedir? Nasıl pişirilir? Fiyatı ne kadar?

Yunan mitolojisine göre kutsal kabul edilen ve çok sağlıklı bir ürün olan kuşkonmaz, son dönemde ülkemizde de tüketilmeye başlanmıştır.

Kuşkonmaz Nedir? Ne İşe Yarar?

Kuşkonmaz bitkisi, çok uzun süredir insanların hayatında yer alan ve tüketilen bitkilerden birisidir. Tarihi yunan mitolojisine dayanırken günümüze kadar ulaşan antik eserlerde dahi kuşkonmaz resimlerine rastlamak mümkündür. Avantanı olarak Asya ve Doğu Akdeniz gösterilebilir. Bitkileri kullanarak şifalı karışımlar hazırlayan uzman kişilerin çok sıklıkla başvurduğu bitkilerden birisidir. Günümüzde yetiştiriciliğini en fazla yapan ülkeler İtalya, Fransa ve Çin'dir. Ülkemizde de son dönemde yetiştiriciliğine başlanmış olur Silivri bölgesinde sıklıkla rastlamak mümkün olmaktadır. Kullanım alanı son derece genişken ülkemizde balığın yanında tercih edilen salataların içerisinde sıkça tercih edilir.

Kuşkonmaz Nasıl Pişirilir? Nasıl Yenir?

Birçok farklı şekilde kullanılabilen kuşkonmaz, şekil itibari ile nasıl pişirileceği merak konusu olan bitkilerden birisidir. Salataların içerisinde, kırmızı etin yanında ve balığın yanında kullanılabilmektedir. Bunlara ek olarak kuşkonmaz yemeği de yapılabilir. Kuşkonmaz hangi amaçla kullanılacaksa o amaca uygun pişirilmelidir. Her seçenekte kavrulması gerekir. Eğer kırmızı et ile sunulacaksa soğan ve salça ile birlikte kavrularak hazırlanır. Balığın yanında tek başına kavrulup yoğurt ile servis edilebilir. Salatanın içerisinde kullanılırken de tek başına kavrulması ve sonrasına küçük parçalar halinde salataya katılması gerekmektedir. Yemeği hazırlanırken un, sirke, soğan, salça ve yağ gibi çok sayıda madde kullanılarak kavurma şeklinde lezzetli bir ürün ortaya çıkarılabilir.

Kuşkonmazın Faydaları Nelerdir? Neye İyi Gelir?

Kuşkonmaz, çok uzun süre kan üzerinde gösterdiği olumlu etkiler sebebiyle tercih edilmektedir. Kanın temizlenmesinde çok büyük bir rol oynar. Kanın içerisindeki atık maddelerin temizlenmesi vücudun organlarının en iyi şekilde çalışmasını sağlarken metabolizma hızını arttırarak daha fazla kalori yakılmasını tetiklemektedir. Ayrıca kanın daha temiz akışı cildin daha canlı gözükmesine de katkı sağlar. Ayrıca idrar söktürücü ve vücudu enfeksiyonlardan arındırıcı bir etkisinden de bahsedilebilir. Eski dönemlerde ruhsal hastalıklar ile mücadele eden kişilere de önerilmektedir. Son olarak içerisinde çok yüksek miktarda folik asit, kalsiyum ve magnezyum bulunmaktadır. Bu minerallerin vücut için sayılan faydalarının tamamı kuşkonmaz için de sayılabilmektedir.

Kuşkonmaz Fiyatı Ne Kadar?

Birçok sebze ve meyve gibi kuşkonmaz da fiyat olarak satıldığı yöreye göre farklı seviyelerde olabiliyor. Günümüzde pazarda satış fiyatı 40-50 TL arasında değişiyor. Kilo fiyatı olarak sunulan bu miktar, çok yüksek seviyede alınmadığından daha düşük düzeylere çekilebiliyor. Bazı uzak bölgelerde ya da dışarıdan ithal olarak getirildiğinde fiyat 60 TL ya da daha yüksek seviyelere de çıkabiliyor. Birçok insan kaliteli bir meze olarak gördüğünden bu fiyatları vermekten çekinmiyor. Ülkemizde satılan ve gıda olarak tüketilen en özel bitkilerden birisi olan kuşkonmaz fiyatı yüksek seviyede olsa da bazı kişiler için vazgeçilmez bir üründür.

Yorumlar
Ebru Gün Kuşkonmaz yemekleri nasıl pişirilir? Kuşkonmaz tohumu fiyatı ne kadar? Bahçede yetiştirmek istiyorum bakımı nasıl yapılır? Nasıl yetiştirilir? Bu bitki nasıl haşlanır? Nasıl saklanır? Temizlenmesi zor mu acaba?cevapla
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: