Sağlık

Bebek Pudrasının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kullanım Alanları Nedir?

08 Mayıs 2021 - 11:27:50
Bebek Pudrasının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kullanım Alanları Nedir?

Bebek pudrası; bebeklerde pişiğin önlenmesi ve cildin yumuşaması için etkili olan, aynı zamanda güzellik alanında da sık sık tercih edilen, sivilcelerin giderilmesi, kirpiklerin dökülmesi gibi pek çok amaç için kullanılan, maske şeklinde kullanılabilen bir üründür. Bebek pudrası ne işe yarar diye öğrenmek istiyorsanız ve cildi beyazlatır mı, sivilcelere kesin çözüm mü sorunlarının cevapları hakkında bilgi almak için yazımızı okumaya devam ediniz.

Bebek Pudrasının Faydaları Nelerdir?

Cilde çok iyi gelen bir ürün olarak tanımlanan bebek pudrası, bebek bezlerinin tahriş edici etkisi ortadan kaldıran ve dermatitin önlenmesini sağlayan özelliklere sahiptir. Özelliği pişiği engelleme konusunda etkisi sayesinde hemen her evde bulunmaktadır. Bu kullanımlarının yanı sıra makyajdan, cilt bakımına, saç yağlanmasının giderilmesine, sivilce ve lekelerin önlenmesine yönelik etkileri de bulunmaktadır. Bebek pudrası ne işe yarar diye bakacak olursak eğer;

  • Aşırı yağlı ciltlerde fondöten uygulandığı zaman sabit kalmaz ve zaman içerisinde kötü bir hal alır. Bebek pudrası makyaj sabitlemek için kullanılabilir. Böylece fondöten akmaz ve daha uzun süre makyaj kalıcı olur. Pudra sayesinde ciltteki aşırı parlama etkisi de giderilmektedir.
  • Gün içerisinde devamlı olarak terliyorsanız bu durumdan kurtulmak için bebe pudrasından faydalanabilirsiniz. Bebek pudrası terlemeyi önler mi diye baktığımızda etkilerini görmek mümkün olacaktır.
  • Sivilcelerin kurumasını ve daha az görünür hale gelmesini sağlayan bebek pudrası yüze sürülür mü diye pek çok kişi merak etme ve sormaktadır. Sivilceleri giderici etkisinin yanı sıra aynı zamanda lekelerin iyileşmesini ve giderilmesini de sağlamaktadır. Cildin pürüzsüz gözükmesini sağlar.
  • Bebek pudrası saç yağlanması için tercih edilen bir yöntemdir. Birçok kişinin problemi olan yağlanma sorunlarını ortadan kaldırmak için kullanılabilir. Saçlardaki yağı emer ve daha güzel görünmesini sağlar.
  • Kirpiklerin daha dolgun ve belirgin görünmesi için bebek pudrasını haftada bir defa uygulayabilirsiniz. Her rimel sürüldüğü zaman değil, nadir uygulamak gerekir. Kirpik uçlarına sürüp, güzelce yayıp ardından maskara sürülebilir.

Bebek pudrasını pişik ya da ter için direkt uygulayabilirsiniz. Cilt için maske şeklinde kullanım daha etkili olacaktır. Bebek pudrası gül suyu maskesinden yararlanabilirsiniz. Bu maske kuru ciltler için haftada 2 kere yağlı ciltler için 3 kere uygulanabilir.

Bebek Pudrası Cildi Beyazlatır mı?

Cilt için birçok şekilde kullanılabilen bebek pudrası cilt rengini açar mı diye sıklıkla merak edilmektedir. Sivilce lekelerini gideren ve cilt yüzeyinde pürüzsüz bir görünüm elde etmeye destek olan bebe pudrası, aynı zamanda cildin beyazlaması için sık sık tercih edilmektedir. Porselen gibi bir cilde sahip olmak ve bronz kalmak istemeyip beyaz bir tene sahip olmak isteyen kişiler bu pudradan yararlanabilir. Bebek pudrası ve gül suyu ile maske yaparak kullanım sağlanabilir.

Bebek Pudrasının Kullanım Alanları Nelerdir?

Üretim amacı bebeklerdeki pişiğin giderilmesi ve cilt tahrişinin önlenmesi olan ve bundan dolayı bebek pudrası olarak isimlendirilen bu ürün aynı zamanda yetişkin bireyler tarafından da farklı şekillerde ve amaçlarda kullanılabilmektedir. Kullanım alanlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Sivilce lekelerini gidermek için haftada 2 defa izlerin üzerine sürülebilir.
  • Cildi tahriş etmeyecek şekilde bir temizleme jeli haline getirilerek sürülebilir. 2 yemek kaşığı bebek pudrasını, 2 yemek kaşığı gliserin ve yarım bardak su ile karıştırınız. Koyulaşma meydana gelene kadar hafifçe ısıtınız. Makyajınızı temizlemek için bu karışımı cildinize sürebilirsiniz. Sebum dengesi sağlarken aynı zamanda cildi yumuşatacaktır.
  • Makyaj kalıcılığını artırmak için yüzünüze pudrayı sürüp bir fırça yardımı ile dağıtabilirsiniz.

Özellikle yağlı ciltler ve yağlı saçlar için tam bir kurtarıcı olan bu ürün maske olarak kullanılabilir. Bebe pudrası maskesi birkaç damla su ya da maden suyu ile hazırlanabilmektedir.

Bebek Pudrasının Zararları Nelerdir?

Yapılan bazı araştırmalara bebek pudrası cilde zarar verir mi sorularını yanıtlamaya yöneliktir. Pişik problemini önlediği belirtilen bu pudraların aslında cilt nemini hapsederek daha fazla kurumaya ve tahrişe yol açtığı da söylenmektedir. Bunun yanı dıra toz halinde olan pudra akciğere inerek burada yabancı cisim etkisi yapabilir. Toz kıvamı nedeniyle boyun altı, koltuk altı, genital bölge ve kıvrım yerlerinde birikebilmektedir. Bu da o bölgelerde enfeksiyon oluşmasına sebebiyet verir. Bu pudraların içerisinde asbest var varsa akciğer kanserine neden olabilir. Genital bölgede kullanılan pudra, yumurtalık tümörüne neden olabilir. Ayrıca yüze kullanılmadan önce de uzman bir doktora danışmak gerekir. Çünkü gözeneklerin tıkanması soncunda sivilce artışını tetikleyebilir.

Bebek Pudrası Nerede Satılır? Fiyatı ve Kullananlar

Marketlerde, internet üzerinde, bakım dükkanlarında satışı yapılan bebek pudrası fiyatları oldukça uygundur. Kolay bir şekilde sipariş vererek ya da satın alarak sahip olabilirsiniz. Bebek pudrası kullananlar genel olarak olumlu yorumlar yapmaktadır. Fakat belirtildiği üzere kullanım amacına yönelik öncelikle uzman bir dermatoloğa başvurulmalıdır. Özellikle sivilce ve akne problemi yaşıyorsanız, cildiniz ve saçınız çok fazla yağlanıyorsa bu durumu ihmal etmeyiniz.

Yorumlar
Henüz yorum yazılmadı. İlk yorumu sen yaz!
yorum yaz
İsim veya Nick: Yorum: